Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Bebeklere Ne Zaman Su Verilir? Yenidoğan Bebeğe Su Verilir Mi?

28.03.2020
Bebeklere Ne Zaman Su Verilir? Yenidoğan Bebeğe Su Verilir Mi?

Bebeklerde su tüketimi ile alakalı merak edilen ‘Yenidoğan bebeğe su verilir mi’, ‘bebeklere ne zaman su verilir’ ve ‘bebek ne kadar su içmeli’ sorularının tüm detayları.

Yenidoğan Bebeğe Su Verilir Mi?

Yenidoğan bebeğe su vermek bazen ölümcül sorunlara yol açabilmektedir. Yetişkinler gibi herhangi bir su ihtiyacı bulunmayan ve bu eksiğini anne sütü ile gideren yenidoğana su verilmemesi gerekmektedir.

Bir çok anne bu konuda hata yaparak bebeğin su içmesi gerektiğini düşünmektedir. Ancak anne sütü ile birlikte su içen bebeklerde enfeksiyon sorunları oluşmakta ve pişik, pamukçuk, ishal gibi hastalıklar görülmektedir.

REKLAM ALANI

Anne sütü %70’den fazla su içerdiğinden bebeklerin su ihtiyacını karşılamaktadır.

Bebeklere Ne Zaman Su Verilir?

Uzmanlar ve Dünya Sağlık Örgütü anne sütü ile beslenen bebeklerin su ihtiyacının bulunmadığını söylemektedir. Ayrıca tavsiye edilen ilk 6 ay anne sütü beslenmesinin içerisinde başka her hangi bir ek gıda bulunmamaktadır.

Ancak bebeğiniz;

 • Hasta,
 • Özel bir duruma sahip,
 • Mama tüketiyorsa,
 • Ek gıda alımına başladıysa

mutlaka su tüketmelidir.

Bu gibi durumlar dışında anne sütü ile beslenen bebeğin ilk suyunu 6. ayda ek gıdaya geçişle beraber içmesi gerektiğini biliyoruz.

İlk 6 ay emzirme düzeninin sağlanamaması ve formül gıdalara geçilmesi halinde ise bir takım uzmanlar su verilmesi gerektiğini savunurken bazıları ise kesinlikle su verilmemesi gerektiğini düşünmektedir.

Bu konuda doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır. Ancak siz yine de su vermeyi düşünüyorsanız mutlaka kaynattıktan sonra vermeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Yenidoğan Bebeğe Su Verilir Mi?
Yenidoğan Bebeğe Su Verilir Mi?

Bebeğin İlk Suyunu Ne Kadar Vermelisiniz?

Bebeğinize su vermeye karar verdiniz ve ne kadar içmesi gerektiğini bilmiyor musunuz? Bunun için yapmanız gereken şey ise 2 tatlı kaşığı su vermek olmalıdır.

Bazen bu kadar su bile fazla gelebilmektedir. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi bebeklerin su ihtiyacı yetişkinler gibi değildir.

Mama İle Beslenen Bebeklere Ne Kadar Su Verilmelidir?

Mamalarda bebeğin gelişimi ve kalori ihtiyacı paketin üzerinde yazmaktadır. Kullandığınız mama markasına göre değişkenlik gösteren bu durum için paketin üzerinde yazan miktar kadar su vermelisiniz.

Bebeğin Ateşi Varsa Su Vermeli Miyim?

Bebeğiniz altı aydan küçükse ve ateşi varsa doktorunuza danışarak tedavisi için yapılabilecekleri konuşabilirsiniz. Bunun haricinde doğal olarak bebeğinizin daha fazla sıvıya ihtiyaç duyduğunu düşünüp su vermek uygun olur mu diye düşünerek su vermeye kalkışmamalısınız.

6 aydan küçük bebeğinize su yerine emzirerek ya da formülle besleniyorsa gıdasını vererek yardımcı olabilirsiniz. Altı aydan büyük bebeklere ise beslenme aralarında sıvı ihtiyacını karşılamak için çok fazla olmamak koşuluyla su verilebilir.

Bazen ise sıcak havalarda anneler bebeklerinin su ihtiyacı olduğunu düşünmektedir. Ancak çok sıcak havalarda dahi bebeğimize su verilmesi gerekmemektedir. Bunun yerine bebeğimize anne sütü verebiliriz. Eğer emzirme durumumuz söz konusu değilse önceden sağdığımız sütümüzü biberon ile bebeğimize verebiliriz.

‘Bebeğe sıcak havalarda su verilir mi’ diye halen düşünüyorsanız kendiniz daha fazla su tüketerek bebeğinizin bu ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Çocuğunuza bir yaşından sonra düzenli olarak su verebilirsiniz.

Bebek Su Çizelgesi

 • 0 – 3 Aylık Bebekler İçin Su İhtiyacı: Yenidoğan sınıfına giren bu bebeklere su verilmemesi gerekmektedir. Bazı inanışlara göre bebeklere şekerli su verilebilmektedir. Bebeğinize ilk aylarında anne sütünden başka bir gıda vermemelisiniz.
 • 4 – 6 Aylık Bebekler İçin Su İhtiyacı: Ek gıdaya geçen bebekler için bu dönemde mama verildiği için su ihtiyacı olduğu düşünülebilir. Ancak emzirilen bebekler su ihtiyacını anne sütünden karşılamaktadırlar. Sıcak bölgelerde dahi bebeğe ek su verilmesine gerek yoktur. Bu dönemde bebeğinize su vermenizin çok zararı olmaması rağmen bir gereği de yoktur.
 • 7 – 9 Aylık Bebekler İçin Su İhtiyacı: Su bardağını tutabilen bir bebeğe su vermekte çok zararlı değildir öyle değil mi? Bebeğiniz bu dönemde su içebilir. Onlara sağlıklı su vermek için çaba göstermelisiniz.

6 Aylık Bebek Ne Kadar Su İçmelidir?

Ek gıda ve katı gıdalara geçen bebeklerin su ihtiyacını belirleyen;

 1. Boy,
 2. Kilo,
 3. Tüketilen anne sütü ve katı gıda miktarı,
 4. Kabızlık gibi hastalık

faktörler vardır. İlk suyunu vermeye başladıktan sonra bir yaşına kadar bebeklere suyu kaynatıp ılımaya bıraktıktan sonra vermelisiniz.

Bu süreçte 40 – 50 cc kadar su vermeniz yeterli olacaktır. 1 yaşından sonra ise suyu kaynatmanıza gerek yoktur. Kabızlık çekmeyen bebekler için bu miktar kadar su yeterlidir.

Eğer kabızlık ve başka problemler yaşanıyorsa su miktarını arttırabilirsiniz.

REKLAM ALANI