Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Bebeklerde ve Çocuklarda Grip Hastalığı

23.10.2018
Bebeklerde ve Çocuklarda Grip Hastalığı

Bebeklerde ve çocuklarda grip önlem alınmaması halinde ciddi komplikasyonlara neden olmaktadır. Grip tedavisi ve bulaşıcılığı hakkında bilinmesi gerekenler.

Bebeklerde ve Çocuklarda Grip

Grip, influenza virüslerinin neden olduğu burun, boğaz ve akciğerlerin bir enfeksiyondur. Birçok farklı grip virüsü vardır ve herhangi bir yılda, bazıları diğerlerinden daha yaygındır. Grip enfeksiyonları, genellikle Ekim ile Mayıs arasında süren “grip mevsiminde” yaygın olarak görülmektedir.

5 yaşın altındaki çocuklar – özellikle 2 yaşın altındakiler – grip olurlarsa ciddi komplikasyonlar için risk altındadırlar. Dünya genelinde her yıl 5 yaşından küçük yaklaşık 20.000 çocuk pnömoni gibi grip komplikasyonları ile hastaneye yatırılmaktadır. Grip aşısının hangi yaştaki çocuklara yapılması uygundur? diye merak ediyorsanız ilgili makalemize bakabilirsiniz.

REKLAM ALANI

Bebeklerde ve Çocuklarda Grip Ne Kadar Ciddi Bir Hastalık?

Grip, sağlıklı bebeğimizi ciddi olarak hasta edebilir. Fakat çoğu bebek çok büyük sorunlar yaşamadan gribi atlatır. Gribin neden olduğu önemli komplikasyonlar arasında kulak iltihabı ve zatürre bulunduğu için ciddiye almamız gereken bir hastalıktır. Hastalığın ilerlemesi sonucunda oluşan bu komplikasyonların her ikisi de doktor tedavisi gerektirir. Grip, bebeğin hastalanmadan 1-2 gün öncesinde ve hastalık sırasında bulaşıcıdır.

Çocuğun Grip Olduğunda Ne Yapmalısın?

Vücut ısısını 3-4 saatte bir kontrol etmemiz gereken çocuğumuzun Ateşi 36 saat içinde düşmezse mutlaka doktora götürmeliyiz. Hastalık süresince çocuğumuzu yatırmalı ve oda sıcaklığının 22-24 derece olduğu bir yerde dinlenesini sağlamalıyız. Çocuğumuzu yemek yemesi için zorlamaktan vazgeçmeli mümkün olduğunca sıvı gıdalarla beslenmesini sağlamalıyız.

Grip belirtilerinden hemen sonra döküntüler meydana geldiyse başka bir hastalıktan şüphelenmemiz gerekir. Bu durumda hemen doktorumuza danışmamız gerekmektedir. Eğer temizlik için kumaş mendiller kullanıyorsak mutlaka kaynar suda yıkamalıyız. Hastalığın yayılmasını önlemek ve evdekilere bulaşmasını önlemek için birbirimizin eşyalarını kullanmamalı, ellerimizi sık sık yıkamalı ve birbirimizi öpmemeliyiz.

Bebeklerde Grip Kaç Gün Sürer?

Yetişkin insanlarda grip 1-2 hafta içinde düzelir ama bebeklerde ve çocuklarda bu süre uzayabilir. Bebeklerde grip, tamamen dinlenme süresine ve tedavinin doğru şekilde uygulanmasına bağlı olarak kısa ya da uzun sürer.

Bebeklerde Grip Belirtileri Nelerdir?

Grip salgın bir hastalıktır ve soğuk algınlığı ile aynı belirtileri gösterebilmektedir. 6 aydan küçük çocuklara “grip aşısı” yapılamadığı için evde bulunan bireylerin grip aşısı yaptırması grip salgınını eve taşımamıza engel olacaktır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlarına göre bebeklerde grip belirtileri şunlardır:

 • Ani ateş yükselmesi,
 • Genel durum bozukluğu,
 • İştahsızlık,
 • Burun tıkanıklığı,
 • Burun akıntısı,
 • Öksürük,
 • Gözlerde kızarıklık,
 • Kusma
 • İshal

Çocuklarda ve Bebeklerde Grip Nasıl Geçer?

Bebeklerde gribal enfeksiyonun olduğunu anlamanın ilk yolu ateşi kontrol etmek. Çocuğunun ateşi 36 saat içinde düşmezse, 48 saat sonra durumunda kötüleşme varsa doktorun yolunu tutmalıyız. Eğer ikincil bir hastalık varsa doktorumuz antibiyotik tedavisine başlayacaktır. Bebeklerde grip için ilaç araştırırken kafamıza göre tercihte bulunmamalı çocuğumuza Aspirin vermemeliyiz. 2 yaşındaki çocuklarda komplikasyon riski daha yüksektir, dikkat etmemiz gerekir.

Bebeklerde Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Bebek 6 aylıktan büyükse grip aşısı yaptırabiliriz. Gribi önlemede en iyi yol, grip aşısı yaptırmak. Tüm aile grip aşısı yaptırırsanız gribe yakalanma riskiniz azalır veya biriniz grip olduğunda diğerine bulaşma ihtimali düşer.
Grip aşısını DTB ile aynı anda yaptırmamalısın. Bu kombinasyon, ters reaksiyon riskini arttırır.

Grip tedavisinde 1 numaralı ilaç: Anne sütü

Bebeğini emziriyorsan şanslısın; çünkü anne sütü hastalıklara karşı antikor üretir, bebeğinin bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu nedenle anne sütü alan bebekler, gribi çok daha hafif atlatır.

Bebeklerde ve Çocuklarda Grip Tedavisi İçin En İyi 5 Yöntem

Bebek ve küçük çocuklarda grip hastalığını önlemek için yapılması gereken ilk şey bulaşıcılığı önleyecek davranışlar içerisinde olmaktır. 6 aydan küçük çocuklara grip aşısı yapılamadığı için, grip enfeksiyonunu eve getirebilecek, anne-baba, kardeş gibi birey aşı yaptırmalıdır. Aile bireylerinden herhangi birisi hastalandığında ellerini bol su ve sabunla yıkamalı, hasta kişi maske takmalı ve bebeği öpmemelidir.

 • Anne sütü
 • Tavuk suyu çorbası (gribe yakalanan bebek ve çocuklara çok iyi gelir)
 • Hindistan cevizi yağı (anti-mikrobiyal yağ asidi içerir.)
 • Bal (boğazı yumuşatır, öksürüğe iyi gelir.)
 • Burun damlası

Bebeklerde grip tedavisini önemseyerek hastalığın seyri ve gelişimini durdurmak için doktorunuza danışmalısınız.

REKLAM ALANI