Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Bebeklerde Gaz Sancısı ve Önlenmesi

12.05.2020
Bebeklerde Gaz Sancısı ve Önlenmesi

Bebeklerde gaz sancısı anne ve babaları oldukça fazla yıpratabilir. Gazın önlenmesi ve bu sancının giderilmesi için yapmanız gerekenlerden bahsettik.

Bebeğimizin küçücük vücudundan çıkan büyük seslere pek alışkın olmadığımız dönemden gaz problemlerine giden yolda biz anne ve babalar bebeğimizde gaz sancısı yapan sorunları iyi bilmeli ve fazlasıyla sabırlı olmalıyız.

Yenidoğan bebeğimizin vücudunda ki oldukça sesli orkestranın bir repertuvarı olan gaz sesleri bir sancıya dönüştükten sonra anne ve babalar için duygusal durum bozukluklarına, fazlasıyla endişelenmeye ve oldukça stresli geçen günlere sebep olabilmektedir.

REKLAM ALANI

Sağlıklı doğan bebeklerde 3 hafta ile 4 ay arasında haftada üç günden fazla ve günde 3 saat kadar süren ağlama nöbetleri olarak kendini göstermektedir.

Yenidoğan Bebeğin Gaz Sancısı

Yenidoğan bebeklerimizin sindirim sistemi henüz gelişmediğinden 1 ila 3 aylık dönemlerinde bağırsaklarında biriken gazdan dolayı gaz sancıları geçirmektedirler.

Bu süreçte doktora başvuran ebeveynlerin yüzde 15’i bebeklerinin ağlamasından şikâyetçi ve bunun için çözüm arayan anne ve babalardır. Bebeklerin açlık ya da başka bir sağlık sorunu yoksa bu ağlama nöbetlerinin sebebi infaltil kolik yani gaz sancısıdır.

Bebeklerde yüzde 20 – 30 arasında görülen gaz sancıları problemi düşük kilo ile dünyaya gelenlerde daha sık görülmesi ve daha geç başlamasıyla bilinir. Aynı zamanda doğru beslenerek emziren annenin bebeklerinde bu sorunun daha az görüldüğü de yapılan çalışmalarla ortaya çıkmıştır.

Bebeğin Gaz Sorununun Kaynağı Nedir?

Bebeklerin gaz sancısıyla alakalı olduğu düşünülen 3 farklı durum vardır.

 • Emziren annenin tükettiği gaz yapan yiyecekler
 • Annenin psikolojik ve duygusal problemleri
 • Yenidoğan bebekte henüz gelişmeyen bazı organlar

1-) Bebeklerde Gaz Yapan Yiyecekler

Annenin beslenme alışkanlıkları bebeğimizde gaz yapan yiyeceklere dönüşebilmektedir. Özellikle emziren annenin tükettiği inek sütü kökenli alerjik olabilecek besinler bebeğimizin sindirmesi zor olan yiyeceklerdir.

Bunun yanında soya, kahve, fındık, fıstık, çikolata, brokoli ve baharatlı yiyeceklerde bebeğimizde gaz yapan yiyecekler arasındadır.

Bebeklerde Gaz Yapan Yiyecekler

2-) Emziren Annenin Ruhsal ve Psikolojik Durumu

Bebeğin gaz sancılarına sebep olan bir diğer önemli etmen çok sevgili ve değerli annemizin canının sıkkınlığıdır. Annenin kendisini ruhsal ve psikolojik olarak kötü hissetmesi bebeğimizde gaz sancılarına yol açabilmektedir. Anne ve bebeğin birbirine olan ten teması ve bağımlılığı bu hipotezi güçlendiren bir etmendir.

Genellikle eşlerimizin bize yardımcı olduğu ve sosyal sorumluluklarımızı paylaşmanın yanında kucağımıza aldığımız bebeğin büyümesi ve onun yetişmesin de birlikte kararlar aldığımız durumlarda biz kadınlar kendimizi psikolojik olarak daha iyi hissedebiliyor ve olumsuzluklara karşı daha mücadeleci davranabiliyoruz.

Ailede yaşanan çatışmalar, annenin bebeğine yeterli vakti ayıramaması, stres gibi durumlar, eşinin ve çevresinde ki sosyal desteğin yetersiz olması, annenin gebelikte aşırı sağlık problemleri yaşaması,travmatik doğum veya doğum sonrası hastanede uzun süre kalınması gibi durumlarda gaz problemi için önemli risk faktörleridir.

3-) Yenidoğan Bebeğin Gelişmeyen Sindirim Sistemi

Bebeğimizin doğumunun ilk aylarında sindirim sisteminde ki gelişiminin tamamlanamaması da bir diğer bebeklerde gaz sorununa yol açan sebeptir. Merkezi sinir sistemine bağlı olarak melatonin hormonunun salgılanmasının düşük seviyelerde olması gevşeme ve rahatlama süresinin de yetersiz kalmasına sebep olmaktadır. Bebeğimizin üçüncü – dördüncü aylarından sonra buna bağlı sorunların ortadan kalkmasıyla gaz problemi de sonlanmaktadır.

Bebeğimizin Gazı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebeğimizin ağlamaları ile birlikte gaz sancıları olduğunu düşünebiliriz burada dikkat edilmesi gereken bebeklerin henüz gelişmeyen organları sebebiyle bazı isteklerini de ağlayarak gerçekleştirmesidir.

Biz ebeveynlerin gaz sancısı ağlamasıyla en çok karıştırdığımız ağlama açlık ağlamasıdır. Bebeğimizin ağlaması onu doyurduktan sonra kesiliyorsa bir gaz sancısı ağlaması olmadığını bilmeliyiz.

Peki bebeğimizin gaz sancısı olduğunu nasıl anlarız.

 • Yüksek tonlu aşırı ağlama
 • Ayaklarını karına çekme
 • Karın şişliğinde artma
 • Bağırsak seslerinin duyulması
 • Kusma
 • Kabızlık
 • Huzursuzluk

Bebeğimiz özellikle besin aldıktan sonra bu belirtileri gösteriyorsa gaz sancısı olabilme ihtimali çok yüksektir. Kaka sonrası rahatlayan bebeklerin de gaz sancılarının olduğunu söyleyebiliriz.

Zor sakinleşen bebekler genellikle 2,5 – 3 saatin sonunda kendiliğinden susmaktadır. Bebeğimiz dördüncü ayını doldurduğunda başka bir sağlık problemi yoksa bu sıkıntılardan kurtulmaktadır.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Bebeğimizde ki gaz sancılarını gidermenin en etkili yöntemleri yediğimiz ve içtiğimiz gıdalara yeterli derecede özen göstermektir. Bunun yanında davranışsal tedavi yöntemleri de tedavide etkili sonuç vermektedir.

Gaz problemlerinde ki en önemli sorun kulaktan dolma fikirler ile tedavi etme girişiminde bulunulmasıdır. Bitki çayları ve bitkisel kökenli gaz giderici şuruplar yeterli derecede etkinlik gösteremediği gibi ilk altı ay anne sütü verilmesinin haricinde ki gıdalara girdiğinden tavsiye edilmemektedir. Bu tarz tedavi yöntemlerinin ayrıca yan etkileri de azımsanmayacak derecede çoktur.

İlaç tedavisinde ise sık kullanılan simetikon, gazın rahatlıkla çıkarılmasını sağlayan ancak geçici olan bir yöntemdir. Bu spazmı gidermeye yönelik geçici tedavilerin de oldukça fazla yan etkileri bulunmaktadır.


“Bebekler de gaz sancısı için bitkisel çözümler önerilmemektedir”


Peki bizi endişelendiren ve oldukça rahatsız eden gaz sancıları için hangi tedavi yöntemlerini uygulamalıyız ve Bebeklerde gaz çıkarma yöntemleri nelerdir:

 1. Bebeğimize ilk 6 ay “Anne sütünden başka hiçbir gıda vermemeliyiz.”Bebeklerde Gaz Masajı
 2. Gaz gidermek için verilecek bitkisel şuruplar ya da ilaçlardan kesinlikle kaçınmalıyız.
 3. Bebeğimizi kendi halinde ağlamaya bırakmamalıyız.
 4. Biberonla beslenen bebeklerimizin hava yutmadığından emin olmalıyız. Biberon seçiminde çok dikkatli davranmalıyız.
 5. Her beslenme sonrasında bebeğimizin sırtını sıvazlayarak dik bir pozisyonda bir süre gazını çıkarmasına yardımcı olmalıyız.
 6. Bebeğimizi emzirirken beslenmemize çok dikkat etmeliyiz. Emziren anneler neler yememeli ve gaz yapan yiyecekler nelerdir bilgi sahibi olmalıyız.
 7. Bebeğimizi her gün bir süreliğine karnı üzerine ya da kucakta yüzü yere bakacak şekilde yatırmalıyız
 8. Bebeğimizi aşırı sıcak ve soğuk ortamlarda bulundurmamaya özen göstermeliyiz.
 9. Bebeğimizin ağlamalarına karşı tahammül sınırlarımızı arttırmalı ona şefkatle yaklaşmalıyız. Ten temasını arttırıp bir süre ilgilenerek aramızdaki bağı güçlendirmeliyiz.
 10. Bebeğimizin sakin olduğu bir zaman da dahi ona masaj yapmayı ihmal etmemeliyiz.
 11. Ağlamaların şiddeti arttığında karnına ve ayaklarına ılık bezler koyabiliriz.
 12. Bazen ayakta hafif hafif sallayarak emzirmekte faydalı olacaktır.
 13. Pusette ya da hamakta sallamakta sakinleşmesi açısından önemlidir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Problemi İçin Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım?

Bütün bu yazılanlara kulak verdikten sonra yine de bu sorunla baş edemiyor ya da bebeğim için bir uzmana ihtiyaç duyuyorum diyorsanız her zaman bir doktor tavsiyesine ihtiyacımız olduğunu unutmamalıyız. Bunların haricinde eğer bebeğimiz de:

 • Şiddeti artan ağlama
 • Ağlama süresinin uzaması
 • Ağlamalarına eşlik eden kusma
 • Bütün bunlarla beraber kanlı kaka
 • Beslenme isteksizliği
 • Ciltte yaygın egzama
 • Ateş
 • Bilinç değişikliği gibi bulgular varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bebeklerde gaz sancısı ve önlenmesi ile ilgili bilgileri edindikten sonra emziren anneler ne yemeli sorusuna verdiğimiz cevaplara bakarak gaz yapan yiyeceklerden uzak durabilirsiniz.

REKLAM ALANI