Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Rehberi

09.01.2019
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Rehberi

İlk 6 ay boyunca bebeğin ana besin maddesi olan anne sütünün ardından ek gıdaya geçiş için hazırlanan annelere özel bir rehber.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Ne Zaman Olmalı

Doğduğu günden altıncı ayına kadar geçen zaman içerisinde sadece anne sütü ile beslenmesi gereken bebekler iki yaşına kadar anne sütüne ihtiyaç duyarlar. Bebeğin bir yaşına kadar temel besin maddesi anne sütüdür. Fakat beslenmenin temelini oluşturan ve bebeğinizin sağlıklı bir gelişim göstermesini sağlayan ek gıdaya geçiş genellikle altıncı aydan itibaren bir mecburiyet haline gelmektedir. Ek gıdalar için öngörülen bebeğin altıncı ayı ise anne sütünün yanında ara öğün olarak verilmesi gereken gıdaları kapsamaktadır.

Anne sütü bebeğin D vitamini hariç bütün besin ihtiyacını ilk altı ay boyunca karşılamaktadır. Aynı zamanda bebeklerde bu ilk altı aylık süreçte sindirim sistemleri sadece anne sütünü hazmedecek kadar gelişmiştir. Sindirim sistemi henüz katı gıdaları hazmedecek kadar gelişmemiş olan bebeğinizin ek gıdaya geçmesini doktorunuza danışarak başlatmanız gerekmektedir. Bununla birlikte genellikle altıncı ayında ek gıdaya geçiş yapan bebekler ile ilgili bazı görüşler 4 aylıkken de ek gıdaların verilmesi gerektiği yönündedir. Türkiye Sağlık Bakanlığı ve dünyanın önde gelen çocuk doktorları tarafından önerilen minimum yaş ise bebeğinizin altı aylık dönemidir.

REKLAM ALANI

İlk iki yıl boyunca emzirmekten vazgeçmeyeceğiniz bebeğinize ilk lokmalarını ne zaman vereceğinizi doktor tavsiyesiyle birlikte sizin yaklaşımınız belirleyecektir. Bununla birlikte bebeğinizin bazı davranışları da onun ek gıdaya geçmesi gerektiğine işaret etmektedir.

Bebeğin Ek Gıdaya Geçmesi Gerektiğini Gösteren İşaretler

Mide, bağırsak ve enzimler gibi sindirim sistemine ait organ ve hormonların gelişmesiyle birlikte ek gıdaya geçiş için bebeklerde altıncı ayından itibaren bazı değişiklikler görebiliriz.

Bebeğin gelişim aşamaları ile ilgili olan bu durum aslında onun beslenme düzenin de değişmeye başlaması gerektiğinin işaretidir.

Bebekler:

 1. 6 aylık bir zamanı geride bıraktıysa,
 2. Hareket kabiliyetlerini fazlasıyla arttırdıysa,
 3. Fiziksel gelişimleri yeterli bir düzeyde ise,
 4. Başını yukarı kaldırabiliyor ve bağımsız olarak bir sandalyede oturabiliyorsa,
 5. Diğer besinlere ilgi duyup uzanıp almaya çalışıyor ise,
 6. Parmakları ile nesneleri kavrayıp ağzına götürme refleksi oluştuysa,

ek gıdaya geçme konusunu düşünmeli ve nasıl geçeceğiniz ile ilgili bilgiler edinmelisiniz.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Sürecinde Anneye İpuçları

 • Bebeğinizi ek gıdalara teşvik ettiğiniz 6 – 8 aylık dönemde onun beslenme programının %70’ini anne sütü oluşturmalıdır. Bu oran 9 – 12 aylık dönemde biraz daha azaltılarak katı gıdaların arttırılması ile devam etmelidir.
 • Ek gıdaya geçme ile ilgili serüvene önceden hazırlıklı olmalı ve bu dönem başladığında ne yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.
 • Anne sütünüzün azaldığı noktalarda ek gıdalara geçiş yerine devam sütünü kullanmayı denemelisiniz.
 • Ek gıdaya geçiş aşamasında panikten ve heyecandan uzak durmalısınız. Bu geçişte bebeğiniz bazı yiyecekleri kabul etmeyebilir ya da ek gıdalara geçiş aşaması oldukça zorlu olabilir. Sakinliğinizi korumalı ve tekrar tekrar denemelisiniz.
 • Bütün bebekler kendilerine özgü bir yaratılışa ve davranışa sahiptir. Kaynaklardan edindiğiniz bilgiyi bebeğinize göre özelleştirerek kullanmalısınız.
 • 6. ay dolunca bebeğinize ilk başlamanızı önerdiğimiz ek gıda yoğurttur. Yoğurt mayalama bilgilerini ilgili makalemizden edinebilirsiniz.
 • Bebeğiniz ilk ek gıdasını anne sütü ile beslendikten sonra tatmalıdır. Karnı tok, mutlu ve heyecan verici bir anda oyun oynarcasına bunu yaparsanız ek gıdanın kabul edilmesi kolaylaşacaktır.
 • Ek gıdaya tek çeşit ile başlamalı ve çok katı olmamasına dikkat etmelisiniz gıdanızı anne sütü ile sıvılaştırabilirsiniz.
 • Alerjik reaksiyonlara dikkat etmeniz oldukça önemlidir bu sebepten ilk gıdasını az miktarda ve birkaç saat sonra bebeğinizin cildini inceleyerek yavaş yavaş arttırarak vermelisiniz.
 • Başka bir ek gıda vermeden önce ilk seçtiğiniz gıdayı 3 – 5 gün bebeğinize vermeniz gerektiğini unutmayın. Bu şekilde alerjik reaksiyonlar, ishal ve kabızlık ile ilgili gözlemlerinizi güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz.
 • 8 aylık bebeğinize ev yapımı püre mamalar yapmak daha sağlıklı ve organik olacağı için bu tarifler hakkında bilgi edinmeniz oldukça faydalı olacaktır.
 • Bebeğinize 6 – 8 aylık döneminde günlük tek çeşit iki üç ara öğün şekilde ek gıda verebilirsiniz. 9 – 12 aylık dönemlerde ise bu çeşitler ile beraber öğün sayısını da arttırabilirsiniz.
 • 1 yaşına kadar temel besin maddesinin anne sütü olduğunu unutmamakla birlikte iki yaşına kadar da anne sütünü vermeye devam etmelisiniz.
 • Püreler için mevsimine uygun meyve ve sebzeleri tercih etmeli, GDO’lu gıdalardan uzak durmalısınız.
 • Bebeğinize katı gıdalar vermeye başlamadan önce gece emzirmelerini azaltmalı ve yavaş yavaş bitirme noktasına gelmelisiniz.
 • İnek sütü gaz sorunlarına yol açtığı ve alerjik reaksiyon gösterme ihtimali yüksek olduğu için kesinlikle ek gıda olarak verilmemesi gereken bir gıdadır.
 • Bebeğinize yumurta sarısını dikkatli bir şekilde 7. aydan itibaren verebilirsiniz fakat yumurtanın beyazına 11 – 12. aydan önce başlamamalısınız.
 • Bebeğiniz için hazırlayacağınız tariflere tuz ve şeker eklememelisiniz.
 • Bebeğiniz 8. aydan sonra çiğneme fonksiyonlarını geliştirebilir. Bu sebepten püre şeklindeki ek gıdaları bu zamana kadar kullanıp 8. aydan sonra bebeğinizin gelişimine zarar vermemesi açısından yumuşak ama püre olmayan gıdaları tercih etmelisiniz.

Ek Gıdaya Hangi Besinlerle Başlamalıyım?

Bebeğiniz çok hızlı büyüyen ve zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız bir dönemden geçiyor. Onun için düşündüğünüz ve uygulayacağınız bütün adımlar bu açıdan oldukça önemlidir. 6. ayında ek gıdaya başlayan bir bebek bir ay sonra kuzu eti püresi dahi yiyebilecek bir aşama kaydetmiş olacaktır. Ancak bu hızlı yaşama ayak uydurabilmeniz ve sorun yaşamamanız için atacağınız ilk adımlar oldukça önemlidir.

Bebeğime ek gıda olarak ilk ne vermeliyim? Verdiğim ek gıdaları hangi aralıklarla vermeliyim? İlk olarak ne kadar beslemeliyim? Bebeğim günde kaç kez katı gıdalarla beslenmeli? soruları bu bakımdan önemlidir.

Bebeklerde ek gıdaya nasıl başlanır
Bebeklerde ek gıdaya nasıl başlanır

Bebeğinizin ek gıdayla tanışma serüveninin başlangıç adımını doğru atmanız gerektiği ile ilgili uyarılarımızı yapmış ve vereceğiniz ilk katı gıdanın bir iki kaşıktan fazla olmaması gerektiğini söylemiştik. Peki ek gıda olarak ilk hangi besin maddesini vermelisiniz.

Bu sorunun birçok cevabı bulunmakta bizim önerimiz bebeğinizde alerjik reaksiyon riskinin düşük olduğu onun kabul edebileceği bir gıdayla başlamanız gerektiğidir. Bu bakımdan yoğurt ve pirinç unu ile yapılan muhallebiler bebeğiniz ilk gıdaları olabilir.

Bu aşamayı hızlı bir şekilde geçeceğiniz için bu gıdalardan sonra sebze ve meyve pürelerinin de bebeğinize verebileceğiniz katı gıdalar arasında olduğunu unutmayınız.

Bebekler meyve püresini daha fazla seveceği için onun isteklerine göre adım atmak yerine sebze ve meyve püresini karıştırarak vermeniz sağlığı açısından daha da önemli olacaktır. Elma, şeftali gibi meyveler verebileceğiniz ilk ek gıdaya geçiş yiyecekleridir. Sebzeler geçiş için daha önemlidir.

Çocuğunuza sebze pürelerini sevdirmenin bir yolunu bulmalısınız. Meyve püreleri ile ilgili olarak da çok tatlı olmayan meyveleri tercih etmeniz gerektiğini önerebiliriz. Bebeğinizin ek gıdaya geçiş serüvenine ekleyebileceğiniz gıdalar arasında tahıllarda bulunmaktadır.

Ek Gıdaya Geçişte Bebeğimi İlk Olarak Ne Kadar Beslemeliyim?

Bebeğinizin ek gıdaya geçişi onun gelişimine ve bu durumu kabul edip etmemesine bağlı olarak değişmektedir. 1 yaşına kadar anne sütü bebeğinizin ana öğünüdür. 9 – 12 aylık ek gıda beslenmesine kadar da vereceğiniz yeni katı gıdalar sadece ara öğün ve bebeğinizi ek gıdalara alıştırma sürecidir. Bütün bunları dikkate alarak eğer bebeğinize ek gıda vermek istiyorsanız buna ilk olarak bir kaşıkla başlamalısınız. Bebeğiniz için uygun olan kaşık yemek kaşığından küçük ve kaliteli bir plastikten yapılmış olmalıdır. Bu onun metal ile tanışma vaktinin gelmediğini gösterdiği gibi damak ve diş etlerinde bir hasara yol açmaması açısından da önemlidir.

Bir iki bebek kaşığı ek gıda ile başladığınız ek gıdaya geçişi bir sonraki öğünde arttırarak devam edebilirsiniz. 9 – 12 aylık dönemlerde tamamen ana öğün olarak besleneceği ek gıdalar ile ilgili doygunluk derecesini anlayabilme yönteminizde onun gıdayı reddetmesi, tükürmesi ve yemeğiyle oyun oynaması olarak anlaşılabilir.

Bebeğim Ek Gıdayı Reddetti Ne Yapmalıyım?

Bebeğinizin ek gıdaya geçmesi ile ilgili bilmeniz gerekenlere dikkat ettiniz ve yine de bu durumu kabul etmedi mi? Telaş yapmanıza ve paniklemenize gerek yok. Bazı bebekler için ek gıdaya geçiş sancılı bir süreç olabilmektedir. 7. ayına kadar katı gıdaları kabul etmeyen bebekler olduğunu biliyoruz. Bu durumu aşabilmek için sabırlı olmalı ve size sunduğumuz ipuçlarına fazlasıyla dikkat ederek yeniden yeniden denemelisiniz. Bunları yaparken bebeğinizi usandırmamalı ve onu zorlamamalısınız. Burada sabır katsayısını arttırması gereken bizleriz, bebeğimize ilk ek gıdasını bir kaşık olarak öğle beslenmesinden sonra vermeyi denemeli ve gıdayı tattırdıktan sonra tekrar anne sütü ile beslemeliyiz.

Bebeğiniz ek gıda almayı ısrarla reddediyorsa bu desteği 10 gün sonra tekrarlamalıyız. Bebeğinizin ek gıdayı reddetme nedenlerinden biri de yemekten değil de kaşığı kabul etmemesinden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumu kontrol etmek adına bebeğinize ilk ek gıdasını bir kaşık ile değilde parmağınız yardımıyla verebilirsiniz.

İlk ek gıdaya geçiş serüvenini başarılı atlattıktan sonra da bebekler ilerleyen zamanlarda bazı gıdaları reddedebilmektedir. Bunun için onlarla inatlaşmamalıyız. Bazen kendi kendisini beslemesini sağlayabilmeli parmakları ve elleriyle gıdayı keşfetmesine izin vermeliyiz. Desteksiz oturabilen bir bebek için yemek masasına oturup beslenmek daha eğlenceli bir hal alacağı için bunu yapabilmesini sağlamalıyız. 9. ayından sonra dahi bebeğimize vereceğimiz kaşığın içerisinde ki gıda miktarı ölçüsünü iyi ayarlamalıyız.

Bebeğinizin ek gıdaya geçiş aşamaları genel anlamıyla bu şekildedir. Eğer başarılı bir dönem geçirdiyseniz ve bebeğinizle farklı tatların yolculuğuna çıkmayı düşünüyorsanız size özel tariflerimize bakmanızı öneriyoruz.

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. Merve dedi ki:

  Bebeklerde ek gıdaya geçiş rehberi adlı yazınızda belirttiğiniz bilgiler benim için faydalı oldu. Bir sorum olacak ama inek sütü hiç mi verilmemeli acaba?