Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Bebeklerde Egzama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

30.12.2018
Bebeklerde Egzama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Egzama (tıp dilinde atopik dermatit olarak bilinen) bebeklerde genellikle 5 yaşından önce ortaya çıkan bir deri döküntüsüdür. Bebeklerde egzama hakkında bilinmesi gereken herşey.

Bebeklerde Egzama Tanımı

Bebeklerde egzama genellikle ilk bir kaç ay içinde çıkan kırmızı ve kabarık lekeler olarak görülen yaygın ve kolay tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bebeklerde görülen atopik dermatit daha çok yanaklarda ve kafa derisinde görülme eğiliminde olan ancak kollara, bacaklara ve göğüs gibi vücudun diğer bölgelerine de yayılabilen bir deri döküntüsünden oluşmaktadır. Bebek ilk yılını doldurduktan sonra bu döküntüler dirseklerin içleri, dizlerde, bileklerde ve daha çok ayak bileklerinde de görülebilir. Bütün bunların yanında başka bölgelerde de görülebildiği olabiliyor.

Bebeğin Egzama Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerin ve küçük çocukların %20’sinde egzama görülür. Genellikle bebeklik döneminde başlayan egzama yaşamın ilerleyen yıllarında da görülebilen bir hastalıktır. 5 yaşından küçük bütün bebeklerin %90’ında çok net olarak farkedilebilecek semptomlar geliştirir.

REKLAM ALANI

Bebeklerde en çok görülen egzama belirtileri şunlardır:

 1. Ciltte kuruluk
 2. Kızarık ve pullu bir cilt
 3. Cildin belirli bölgelerinde iltihaplanma
 4. Kaşıntı sonucu çizilme ve koyu lekeli bir cilt
Bebeklerde Egzama Görüntüsü
Bebeklerde Egzama Görünümü

Egzama tipik olarak bebeklerde tedavi edilen fakat sonrasında tekrar görülebilen bir seyir halinde devam edebilir. Bulaşıcı olmamakla birlikte çok kaşıntılı geçtiği için rahatsızlık verebilir ve çizilmesi sonucunda başka sorunlara yol açabilir.

Ayrıca hastalığın tedavi edilmemesi durumunda oluşan kızarıklıklar çirkin olmakta ve ileride sosyal sorunlara yol açmaktadır. Egzama oluşumunu önlemek adına evde uygulayabileceğiniz basit ve bir o kadarda etkili yöntemler bulunmaktadır. Aynı zamanda ilerlememiş bir hastalığı evde tedavi etmenizde mümkündür. Ancak yine de egzama tedavisi için doktorunuzla görüşerek ihtiyaç halinde bir dermatoloğun tavsiye ve tedavilerini uygulamanızda fayda vardır.

Bebeklerde Egzama Nedenleri

Aslına bakılacak olursa kimse bebeklerdeki egzamanın nedenini tam olarak bilmemektedir. Bilinen bir şey var ki egzama olma eğilimi genellikle kalıtsaldır. Bu nedenle, ebeveynlerden ya da yakın aile üyelerinden birinin öyküsünde egzama, astım ve ya alerjisi varsa bebeğinizin de egzama olma olasılığı yüksektir.

Egzama bir maddeye karşı oluşan alerjik bir reaksiyon değildir.

Bebeklerde egzama alerjik olmamasına karşın, çevredeki alerjenler ya da tahriş edici maddeler (polen, sigara dumanı) egzamayı tetikleyebilir. Bundan daha az bir sıklıkta ise bebeğinizin emzirilmesinde, çocuğunuzun beslenmesinde kullandığınız yiyecekler alerjenler tarafından egzamayı tetikleyebilir. Halkımız tarafından oldukça yaygın olan ve doğru bilinen ‘stres’ de egzamayı tetikleyen önemli bir unsurdur. Bebeğimin ne stresi olabilir diye düşünmemeyi öneriyoruz. 🙂 Sıklıkla görülen egzama nedenleri şunlardır:

 • Kalıtsal faktörler,
 • Bebeğin vücudunda çok az yağ hücresi üretildiğinde,
 • Bebek cildini tahriş eden materyaller (deterjan, hayvan tüyleri, yün),
 • Kuru cilt,
 • Egzamada kaşıntıyı tetikleyen ısı ve terleme,
 • Kesin olmamakla birlikte bazı alerjenler (yumurta, inek sütü, yer fıstığı),
 • Kullandığınız oda parfümleri ya da kokular egzamayı tetikleyebilir,
 • Bebeğinizin tükürükleri de egzama nedenleri arasında yer almaktadır.

Bebeklerde Egzama Tedavisi ve Rahatlatıcı Çözümler

Çocuğunuzun cildine iyi bakmak ve egzamayı tetikleyen unsurlardan uzak durmak, bebeklerde egzama tedavisi için oldukça önemlidir. Bu şekilde davranmak egzamaların çoğalmasını engellemekle birlikte egzama oluşmasını da önleyici bir tutumdur.

Egzama tedavisinde ki en önemli unsur; tetikleyici görevi gören kokular, deterjanlar, kaba kumaşlar ve tükürük gibi unsurlara engel olmak ve bunlardan olabildiğince uzak durmaktır. Bebeklerinizin giysilerini nasıl yıkamalısınız? makalesinde anlattığımız temizlik malzemelerini kullanarak bebeğinizi deterjan ve koku unsurlarından arındırılmış kıyafetlere kavuşturabilir ve egzama tetikleyicilerini ortadan kaldırmış olursunuz.

Bunu haricinde bebeğinizde ki egzama sorunları için doğal ve organik ürünlerin popülerliğine kanmamamız gerektiğini bilmeliyiz. Bebeklerin çok hassas bir cildi vardır ve egzama ya da başka bir hastalık için kullanmak istediğiniz şifalı bitki ve bitkisel ürünler, hassas ciltli bebeğinizde reaksiyona neden olabilir.

İnsanların çoğu organik ürünlerin sağlıklı olduğunu düşünmektedir. Bu konuda çok yanıldıklarını söyleyemem fakat bebek cildi için bilinmesi gereken çok önemli bir durum vardır. “Bir çok bebek ve çocuk, bitki özü, koku ve çiçeklere oldukça duyarlıdır.” Bu durum egzama tedavisini olumsuz yönde etkilemektedir.

Bebeklerde egzama ve tedavisi
Bebeklerde Egzama Tedavisi

Bebeklerde Egzama Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde

 1. Bebeğinizin nem oranını arttırmak için sık sık banyo yaptırınız. 2 günde bir banyo yaptırmak ideal bir tutumdur.
 2. Banyodan sonra bebeğinizi sıkıcı kurulamak yerine bir havlu ile tampon yapar gibi kurulamanız egzamaları için daha faydalı bir hareket olacaktır.
 3. Bebeğiniz egzama olmadan önce denediğiniz bir yumuşatıcı ve nemlendirici kremi banyodan sonra kullanınız. Nemlendiriciler vücudun doğal dengesini koruyan yapı malzemeleridir. Egzama kızarıklıklarını ve iyileşmesini sağlamayacaktır. Fakat dahada ilerlemesinin önüne geçmiş olursunuz.
 4. Banyo suyunun çok sıcak olmamasına özen göstermeliyiz. Ayrıca nötre yakın sabunlar kullanmalı ve kokusuz olanları tercih etmeliyiz. Banyo suyuna bir miktar badem yağı eklemek bebeğinizin vücudunu nemlendirmenizi sağlayacaktır.
 5. Eğer bebeğiniz için katı gıdalara geçiş yaptıysanız ve sütten kestiyseniz bir süre daha bebeğinizi emzirmeye çalışın. En azından uzman bir doktora görünene kadar bebeğinizi mutlaka emzirin.
 6. Bebeğinizin egzamaya bağlı kaşıntıları olacaktır. Bu sebepten tırnaklarının uzun olmamasına özen gösterin, tırnak törpüsü kullanabilirsiniz. Ayrıca özel eldivenlerde bulunmaktadır. Fakat bebeğiniz çok hızlı büyüyeceği için bu eldivenler kısa sürede amacı için kullanılamayacaktır. Bunun yerine bebeğinizin tırnak bakımına özen gösterin. Bebeklerde tırnak kesimi ve bakımı ile ilgili bütün merak edilenleri ilgili sayfamızda bulabilirsiniz.
 7. Bebeğinizin cildinin nefes almasını sağlamalı ve serin tutmalısınız. Bu amaçla kullanabileceğiniz en uygun kumaş türü pamuklu kumaşlardır. Çok hassas olan bebek cildini tahriş edebilecek yün ve diğer cızırtılı malzemelerden kaçının. Çocuğunuzu gereğinden fazla toparlayarak fazla ısıtmamanız gerektiğini de unutmayın.
 8. Egzamaların çoğaldığını fark ettiyseniz çoğalan bölgelere günde bir kaç kez soğuk kompres uygulaması yapmalı ve ardından nemlendirici kullanmalısınız.
 9. Hayvan tüyleri ve ev ortamındaki toz egzamayı tetikleyici unsurlardır. Evcil hayvanımızdan uzaklaşmak zor olabilir. Fakat bebeğinizin sağlığı için bu bir süreliğine gerekli bir adım olacaktır.
 10. Cinsel bölge temizliği için özel maddeler içeren ıslak mendillerden UZAK DURMALISINIZ. Su ve ph değeri uygun temizleyiciler kullanabilirsiniz.

Bebeklerde Egzama Sorununa Kesin Çözüm: Çamaşır Suyu Tedavisi

Kulağa biraz sert geliyor öyle değil mi? Çocuğumu çamaşır suyuyla yıkamak mı? Aklımızı kaçırmış olduğumuzu felan düşündüğünüzü biliyorum. Northwestern Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacılarından Amy Paller ve Walter J. Hamlin, ki bu profesörler dermatologturlar. Yaptıkları bir araştırma sonucunda çamaşır suyunun cilt enfeksiyonları için oldukça çarpıcı sonuçlar ortaya koyduğunu ispatlamışlardır.

Çocuk doktoru Smith, Paller’in yaklaşımına katılıyor. Ve çamaşır suyuyla egzama tedavisi için; “Güvenli ve yapılması kolay” diyor. “Temel olarak havuzdaki mikropları öldürmeye yarayan taze klorlu bir yüzme havuzu gibi. Egzama ile ilgili tekrarlayan cilt enfeksiyonları olan çocuklar için çok yararlı, ancak egzamayı daha kolay hale getiren bakterileri yok etmede de etkili olduğu görülüyor.”

Biz yapılan tüm çalışmaları derledikten sonra sizler için çamaşır suyu banyosunun nasıl yapılması gerektiğini sırasıyla anlatıyoruz.

 • Bebeğinizin bu banyoyu yapabilmesi için 4 – 5 aylık bir döneme girmiş olması gerekmektedir.
 • Çamaşır suyu banyosu haftada bir kez yapılabilmektedir.
 • Banyo esnasında çocuğunuzun çamaşır suyunu içmesini engellemek için boynundan altını suya temas ettirin.
 • Çamaşır suyunun suyla iyice karışmasına olanak verin duştan 15 dakika kadar önce suya ekleyebilirsiniz.
 • Çamaşır suyu oranını ayarlamak için bir tam küvete yarım su bardağı olarak düşünebilirsiniz. Bu bebeğinizi yıkayacağınız suyun oranına göre azaltılmalıdır.
 • Çamaşır suyu kokusuyla karşılaşmamak için banyodan hemen sonra suyla durulanmak iyi bir fikirdir.
 • Yüzdeki egzama yaralarına vazelin gibi koruyucu merhemleri kullanabilirsiniz. Bebeğinizin gözlerine ve ağzına su kaçmasını önlemek için kesinlikle baş bölgesini çamaşır suyu banyosundan uzak tutun.
 • Yüzdeki açık ve sızlayan alanlar ile ilgili reçetesiz satılan antibiyotik kremleri kullanabilirsiniz. Fakat doktorunuza danışmak bilinçli ve yerinde bir karar olacaktır.

Bizler bu bilgilerin yanında her ne sebeple olursa olsun bebeğinizin uzman bir doktor tarafından tedavi edilmesinin hastalığın tanı ve tedavisi için oldukça önemli olduğuna inanmaktayız.

Bebeklerde egzama nedenleri, septomları ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi verdiğimiz makalemiz ile ilgili yorumlarınızı yazabilir ve denediğiniz yöntemleri diğer okuyucularla paylaşabilirsiniz.

REKLAM ALANI