Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Bebeklerde Diş Çıkarma Süreci ve Belirtileri

03.11.2018
Bebeklerde Diş Çıkarma Süreci ve Belirtileri

Acı verici bir süreç olan bebeklerde diş çıkarma belirtileri ve sırası ile ilgili bilgiler işleri kolaylaştıracak ve kabusa dönüşmesini engelleyecektir.

Bebeğimizin ilk dişini çıkarması bizi fazlasıyla sevindirecek bir durumdur. İlk dişini çıkaran bebeğimiz içinde; henüz yaşamının ilk yıllarında karşılaştığı bu büyük zorluğun atlatılmasıdır.

Öyle ki bizim toplumumuzda “Diş Buğdayı” denilen bebeğin sıkıntılı diş çıkarma sürecini tamamladığı için anneye manevi destek olmak ve aynı zamanda bebeğin sağlıklı dişlere sahip olması adına bir şükür sebebi olan uygulamalar yapılmaktadır.

REKLAM ALANI

Bu zorlu süreçte bize yardımcı olacak bilgileri öğrenmek psikolojik ve zihinsel açıdan daha az yorulmanızı sağlayacaktır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Ne Zaman Başlamaktadır?

Bebeklerin süt dişlerinin temeli anne rahminde atılmaktadır. Siz bebeğinize hamileyken onun diğer organlarında olduğu gibi dişlerinde de gelişmeler başladı. Çok nadir olmakla beraber bazı bebekler bir ya da iki dişli bir şekilde dünyaya gelmektedirler. Fakat bebeklerin çok büyük çoğunluğu 4 ile 7 aylık dönemlerde diş çıkarmaya başlamaktadır.

Bebeklerde diş çıkarma sırası genellikle önce alt önde ki iki diş, sonrasında üst dört diş yine ön dişler ve köpek dişleri dediğimiz dişler şeklinde çıkmaya başlamaktadır.

Sonrasında ise çiğnemesine yardımcı olacak büyük azı dişleri çıkmaktadır. Bu büyük ve yuvarlak dişlerin çıkmaya başlaması aynı zamanda sancılı bir sürecinde bizi bekliyor olma ihtimalinin artması demektir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Ne Kadar Sürmektedir?

Bu durum aslında genetiktir. Anne ve babanın diş çıkarmaya başlaması ve bu sürecin tamamlanması nasıl gerçekleştiyse bebeklerinin de diş çıkarma süreci aynı şekilde gerçekleşecektir. Bebeklerde diş çıkarma süreci 6 aylıkken başladıysa iki buçuk yaşına girdiğinde bütün süt dişlerini çıkarmış olması muhtemeldir.

6 yaşına geldiklerinde ise süt dişlerini dökmeye başlayıp kalıcı dişlerine geçiş sürecine girmiş olacaklardır. Fakat yazının başında da belirttiğimiz gibi bu kesinlikle olması gereken bir düzen değildir. Bebeklere göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Özellikle prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerin diş çıkarma süreci biraz uzayabilmektedir. Eğer bebeğiniz 18 aylık olana kadar dişleri ile ilgili herhangi bir gelişme görmezseniz bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Diş çıkarma belirtileri ve gelişim sırası aynı olmamakla beraber, bazı bebekler için bu süreç oldukça ağrısız ve rahat geçerken bazıları için de son derece huzursuz ve ağrılı olabilir. Bu bebeklerde kilo kaybına rastlanması da muhtemeldir. En yaygın bebek diş çıkarma belirtileri şunlardır:

 1. Ağız ve çene çevresinde ki döküntüler
 2. Diş eti şişmesi ve hassasiyeti
 3. Salya
 4. Elini ya da sert cisimleri çiğneme, ısırma ve emme hareketi
 5. Yemek ve uyku düzeninde ki değişiklikler
 6. Sinirlilik ve huysuzluk
 7. Teoride “yüksek ateş” bir diş çıkarma belirtisi değildir fakat bazen bebeklerde ağız akıntısına – salyaya – açılan diş etlerinden bulaşan bir virüse bağlı olarak çok yüksek olmamasına rağmen görülebilmektedir.

bazı internet kaynaklarında bunların haricinde de diş çıkarma belirtileri söylenmektedir. Sevgili anne ve babalar bebeklerde diş çıkarma sancılı ve zor bir süreçtir fakat bu bebeğinizi çok hasta edecek bir dönem değildir.

Diş çıkarma belirtileri diye kabul ettiğiniz fakat normal olmayan; kusma, ishal, yüksek ateş, vücutta döküntü, öksürük ve tıkanıklık gibi garip semptomlar için hemen bir doktora görünmelisiniz. 

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası Nasıldır?

Genel olarak bebeklerin ilk olarak alt ön kesici dişleri çıkmaktadır. Bunu takip eden üst ön dişler ve üst köpek dişleri onun tatlılığına hayran kalmalara sebebiyet verebilir. 🙂 Bebeklerde diş çıkarma sırası daha sonra şu şekilde ilerlemektedir;

 • Üst alt yan kesiciler
 • Üst alt ve üst ilk azı dişler
 • Alt ve üst köpek dişleri
 • Alt ve üst arka azı dişleri

Diş Çıkarma Tablosu

çıkmaktadır.

Diş Çıkarma Sürecinde Ebeveynlere Yardımcı Olacak Öneriler

Öncelikle sevgili anne ve babalar sabrımızın biraz zorlanacağını bilmeliyiz. Buna hazırlıklı olmak bebeğimize yardımcı olurken onun bundan daha fazla yararlanmasını sağlayacaktır.

Evde diş çıkarmasına yardımcı olabilecek davranışları sergiledikten sonra eğer sıkıntılı süreç henüz daha devam ediyorsa kendi başımıza ve tavsiyeler üzerine doktorumuzun önermediği hiçbir ilaç, krem ve jeli kullanmamalıyız.

Diş kaşıyıcısı kullanmaktansa doğal havuç, salatalık gibi sebzeleri kullanmak sağlık açısından daha faydalı olacaktır. Eğer bir diş kaşıyıcısına gerçekten ihtiyaç duyuyorsanız bu kesinlikle plastik olmamalı, güvenilirliği kanıtlanmış ve kaliteli bir ürün kullanmalısınız.

Bu tarz bir ürünü bulmanın hiçte kolay olmadığını ben biliyorum sevgili ebeveynler sizlerin de doğal bir yöntemi tercih etmesi hem bebeğinizin sağlığı için önemli hem de gereksiz plastik kullanımının önüne geçmek açısından faydalı olacaktır.

Bebeğinizin diş çıkarma serüvenine yardımcı olacak 5 yöntem:

 1. Huzursuzluğunu gidermek için kucağınıza alıp biraz gezdirmelisiniz. Ayrıca kendi parmağını ısıran bebeğinize birazcık parmağınızı feda etmeniz faydalı olabilir.
 2. Diş etlerine masaj ona çok iyi gelecektir. Temiz ellerinizle sıkı bir şekilde diş etlerini ovmak gerçekten faydalı bir yöntemdir.
 3. Bebeğinize soğuk yiyecekler vermek ağrısını azaltabilmektedir.
 4. Bebeğinizi emzirmeye devam ediyorsanız kesinlikle soğuk suyla dişlerine masaj yapmalısınız böylece süt verirken ısırmasını engellersiniz.
 5. Bunların hiç biri faydalı olmazsa doktorunuzla danışarak ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Diş Çıkaran Bebeklerin Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

1 ile 3 yaş arasında ki çocuklar yaklaşık olarak 20 adet süt dişine sahip olacaklardır. 2 yaşına gelmiş bir çocuğun diş doktoruna görünmesi faydalı olabilir. Diş gelişiminde bir sıkıntı var mı? öğrenebileceğiniz gibi size ağız ve diş bakımı için neler yapabileceğinizi de söyleyecektir.

Çocukların bir şişeyle, biberonla ya da elini ağzına götürerek veyahut herhangi bir nesneyi emerek uyumasına izin vermemelisiniz. Bu onun dişlerinin ayrılmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda ileride geçireceği muhtemel ortodontik tedavinin de altyapısını oluşturmaktadır.

Çocuğunuza çok fazla şeker vermemeye çalışın bir şekeri yedikten sonra ise dişlerini fırçalamasını sağlayın. 3 yaşına kadar ki çocukların dişlerini fırçalarken florür kullanmasına gerek yoktur.

Musluk suyu ile temizliğini yapmayı öğrenmeli ve dişinde kalanları çıkarmayı bilmelidir. 3 yaşından sonraki çocukların leblebi büyüklüğünde diş macunu kullanmasında bir sakınca yoktur. Diş fırçası seçiminde ise bir uzmana danışmanız daha yararlı bir davranış şekli olacaktır.

Bebeklerin diş çıkarma sürecini ebeveynler olarak merakla beklerken bu sancılı süreci en doğru adımlarla atlatmanın da bizim elimizde olduğunu unutmamalıyız.

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. Tülay dedi ki:

  Bebeklerde diş çıkarma gerçekten çok zorlu bir süreç benim bebeğimin ilk dişi 11 aylıkken çıkmıştı burada 8 aylıkken de çıkabileceğini görünce çok yorulduğumu bir kez daha farkettim