Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Bebekler Neden Ağlar Sorusuna 10 Cevap

04.01.2019
Bebekler Neden Ağlar Sorusuna 10 Cevap

Bütün bebekler ağlar ve sizin bebekler neden ağlar? sorularınıza cevap olacak en bilinen 10 ağlama nedeni ve onları sakinleştirme yolları.

Bebekler Neden Çok Ağlar?

Yenidoğan sağlıklı bebekler dahi günlük olarak 1 ile 3 saat arası ağlayabilmektedirler. Bu sebepten bebeklerin ağlaması oldukça doğaldır. Ebeveynlerin burada yapması gereken ise bebeğinin neden ağladığını öğrenecek bir tecrübeye sahip olmasıdır.

Yeni anne ve baba olmuş ebeveynler bebekler neden ağlar? sorusuna cevap bulmaya çalışırken güçlük çekerler. Acaba bebeğimin karnı mı aç? susadı mı, üşüdü mü, altı mı ıslak, kucağa mı alınmak istiyor, sıkılıyor mu, hasta mı? sorularının tamamını düşünür. Zaman ilerledikçe bebeğinizi daha iyi tanıyacak ve neden ağladığını anlayacak bir hale geleceksiniz.

REKLAM ALANI

Bu makalede bebeklerin genel ağlama nedenleri ve onları ağlama nedenlerine göre nasıl sakinleştirmeniz gerektiği maddeler halinde sıralanmıştır. Eğer bunların dışında bebeğinizin sağlığı konusunda endişeliyseniz, özellikle bebeğiniz ağlarken nefes alma sorunu yaşıyor, ishal, kusma ve ateş gibi belirtileri varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

10 Fotoğraf İle Bebekler Neden Ağlar?

Eğer bir hastalık sebebi yoksa bebeğinizin iletişim şekli olan ağlama ile size ne anlatmak istediği maddeler halinde sıralanmıştır.

1.Aç Olan Bebek Ne Yapar? Tabi ki Ağlar.

Aç bebekler ağlar
Bebekler açken ağlar.

Açlık, yenidoğan bebeğinizin ağlamasının en yaygın nedenidir. Bebeğiniz yeni doğduğunda midesi oldukça küçüktür ve açlığa çok fazla dayanamaz. Bebeğiniz ağlıyorsa ve en son ne zaman beslediğinizi hatırlamıyorsanız. Bebeğiniz acıkmıştır ve ağlıyordur. Bazen son beslenmesi arasında çok uzun süre geçmese de acıkmış olabilir. Bu sebepten bebeğinizi sık sık emzirmelisiniz. Eğer bebeğinizi mama ile besliyorsanız, iki – üç saatte bir mama hazırlamalı sık aralıklarla ve az az bebeğinizi beslemelisiniz.

2. Bebekler Yorulur ve Ağlar

Yorgun bebekler ağlar
Bebekler Yorulunca Ağlar

Bebeklerde yorulabilir ve özellikle fazla yorgun olduklarında uyurken zorlanabilir. Bu sebepten küçük bebeğinizin uyumasına dikkat edin ve yeterli uykuyu aldığına emin olun. Bebekler yorgun olduklarında genellikle en ufak şeylere ağlarlar, bir boşluğa oldukça fazla bakarlar ve sessizliği ararlar. Bu ipuçlarını gördüğünüzde bebeğinizin yorgun olduğunu düşünmeli ve onları dinlendirmelisiniz.

3. Bebekler Neden Ağlar? Sadece Ağlamak İçin Ağlarlar

Bebekler neden çok ağlarlar
Bebeklerin çok ağlama nedeni doğaldır

Bebekler 0 – 6 aylık dönemlerinde öğleden sonra ve akşamları ağlayabilirler. Bebekler neden ağlar? sorusu bu dönemde bazen anlamsızlaşabilir. Oldukça normal olan ağlama durumu sizin için oldukça stresli olabilir. Bazen kolik nedenlerde sürekli ağlamalarına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda bebeğinize sarılmanız, onu sallamanız eğer sakinleşiyorsa araba kullanmanız ve beyaz gürültü adı verilen ninni vb. yöntemleri denemeniz bebeğinizi sakinleştirebilir.

4. Anne Bezimi Değiştirmelisin Diyen Bebekler Ağlar

Bezini ıslatan bebek ağlar
Bezini Islatan Bebek Ağlar

Bebeğinizi oldukça rahatsız eden bir durum bezinin ıslak ya da kirli olmasıdır. Bu durumla karşılaşan bebek protesto yöntemi olarak ağlamayı kullanır. Bebeklerinizin bezini değiştirmek için sabit bir zaman çizelgesi kullanmaya çalışın ve tahrişleri önlemek adına daima koruyucu kremler kullanın.

5. Bebekler Neden Ağlar? Çünkü Sarılmaya İhtiyaçları Vardır

Bebekler neden sürekli ağlar
Bebekler neden sürekli ağlar? Çünkü sarılmaya ihtiyaçları vardır.

Bebeğiniz gelişim aşamalarını tamamlarken ilk yılında kendini oldukça güvensiz hisseder. Bu sebepten ağlar ve ona sarılmanız sakinleşmesine yardımcı olur. Belki sarılırken ona güzel sözler söylemeli ve konuşmalısınız.

6. Bebekler Hazımsızlık Sorunu Çekince Ağlar

Bebek Ağlaması
Bebekler geğirmek istediklerinde ağlar.

Bebekler beslenme sırasında ya da hemen sonrasında hava yuttukları için hazımsızlık çekebilirler. Bebeğinizin karnındaki bu hava onun geğirmesi gerektiğini gösterir ve bunu yapamazlarsa ağlarlar. Her beslenme sonrasında bebeğinizin sırtını ovalamak ve okşamak bunu gidermenin en kolay yoludur.

7. Bebeğinizi Kat Kat Giydirmeyin Çünkü Ağlar

Bebek Sıcakta Ağlar
Kat kat giydirilen bebek ağlar

Bebeğinizi giydirirken ona fazla baskı yapmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi halde aşırı ısınabilir ve ağlayabilirler. Bu durumun tersi de bebeğinizi ağlatmaya yetecek bir durumdur. Bebeğinizi aşırı sıcak ve soğuktan koruyarak bu sebepten ağlamasını önleyebilirsiniz. Bebeğinizin yattığı odanın sıcaklığı yaklaşık 20 derece olmalıdır.

8. Gaz Sancısı Çeken Bebekler Oldukça Fazla Ağlar

Bebeklerde Gaz Sancısı ve Çözümleri
Gaz sancısı çeken bebekler çok fazla ağlar

Bebeklerde gaz yapan sorunlar ve çözümlerini bilmemiz ağlamalarına neden olan sorunu çözmemizi kolaylaştırabilir. Bazen gaz sancısı kolik dediğimiz bir yapıya büründüğünde uzman bir doktor yardımı edinmelisiniz.

9. Bebekler Kakasını Yapamayınca da Ağlar

Kakasını yapamayan bebek
Tuvalet sorunu yaşayan bütün bebekler ağlar

2 yaşına kadar çocuklar kabızlık sorunları yaşayabilirler. Özellikle katı gıdaya geçişlerde bu sorunun ilk başlangıcını görebileceğiniz bebekler ağlarlar. Eğer ek gıdaya geçtiyseniz bebekler neden ağlar sorusunun cevabı bu olabilir.

10. Bebekler İyi Hissetmeyebilir ve Ağlarlar

Bebekler gece neden ağlarlar
Bebekler iyi hissetmediğinde özellikle gece ağlarlar

Bebekler tüm bu durumların yanında iyi hissetmediklerinde ağlayabilirler.

  1. Gece korktuklarından
  2. Diş çıkarıyorlarsa
  3. Utandıklarından
  4. Aşırı uyarıldığında
  5. Sizi görmediğinde

ağlayabilen bebeklerin neden ağladığını en iyi bilebilecek kişi ebeveynleridir. Bu ağlama durumları ile zaman geçtikçe tecrübe kazanacak ve burada olmayan herhangi bir sebepten dahi ağlayabileceklerini öğreneceksiniz.

Genel ağlama nedenleri olarak sıraladığımız maddelerde bebeğinizi sakinleştirebilecek en iyi yöntemi bulabilmek için nedenini ii tespit etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. İyi yetişmiş bir çocuk ve mutlu, huzurlu yuvalar diliyoruz.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.