Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Bebekler Ne Zaman Konuşur? – İlk Kelimesi Ne Olur?

12.06.2020
Bebekler Ne Zaman Konuşur? – İlk Kelimesi Ne Olur?

Bebekler ne zaman konuşur? Bebek gelişimi açısından önemli olan konuşmayı nasıl öğrenirler? İlk kelimesinin anne olmasının sırlarını da mı verdik 🙂

Bebekler hayatının ilk iki yılında konuşmayı öğrenir. Anlamlı kelimeler kurmaya başlamadan önce dil kurallarını ve yetişkinlerin iletişim kurmak için sergilediği davranışları öğrenmeye başlayan çocuklar, konuşmak için dilini, dudaklarını, damaklarını nasıl kullanacaklarını öğrendikten sonra bir takım sesler çıkarmaya başlarlar.

Bebek Gelişimi – Bebekler Ne Zaman Konuşur?

Bebekler ne zaman konuşur sorunuza aslında “iletişim kurmaya doğdukları andan itibaren başlamaktadırlar” cevabını verebiliriz. Bebeğimiz dünyaya geldiğinde rahimde başlayan yolculuğundan farklı olarak iletişim kurmak zorunda olduğunu içgüdüsel olarak bilir. Bu bilinç ile ilk isteklerini ve dolayısıyla iletişimini “ağlayarak” gidermeye çalışan bebekler ilk iki ayın sonunda sesler çıkarmaya başlayacaktır.

REKLAM ALANI

Bu anlamsız seslerin anlamlı bir hale gelmesini heyecanla bekleyen anne ve babalar, 6. ayın sonunda bebeğimiz “an-ne”, “ba-ba” ya da “de-de” gerçek kelime gruplarının seslerini çıkararak duygusal anlar yaşamamıza sebep olacaklardır.

İlk kez anne ve baba olan ebeveynler çocuklarının konuşmaya başlamasını heyecanla beklemektedirler. Aynı heyecanla doğan bir çocukta çıkardığı sesleri anlamlandırmaya çalışmaktadır. Bebeklerin bu gelişim süreci 18 ay ile 2 yıl arasında ki süreçte anlamlı 3 – 4 kelimelik cümleler kurmasıyla devam etmektedir.

Bebeğin yetiştiği ortam konuşma sürecinin hızlanmasına olumlu yönde katkı yapmaktadır. Bu sebepten bebeğinizle doğduğu andan itibaren konuşmalısınız sizi takip edecektir. Kalabalık ailelerde büyüyen çocukların daha çabuk konuştuğu görülmüştür. İkinci kez bir hamilelik yaşadığınızda doğan çocuğunuzun ilk çocuğunuzdan önce sesler çıkarmaya başlayacağını da göreceksiniz.

Bu sebepten yenidoğan bebeğimizin konuşma gelişimine olumlu katkı vermek istiyorsak ona kitaplar okuyacağımız zamanın ne zaman geleceğini, sesleri nasıl öğretmemiz gerektiğini, televizyon ya da sesli herhangi bir etkileşimin onun konuşmasına olumlu etkileri var mı bilmemiz faydalı olacaktır. Bu doğrultuda bebeğimizin konuşma gelişimi için ay ay hem onun davranış şekilleri ile ilgili bilgileri hem de bizim nasıl davranmamız gerektiğini yazının devamında bulabilirsiniz.

Bebekler Konuşmayı Nasıl Öğrenir?

Bebeğimizin konuşmasının nasıl ilerleyeceğini başlıklar halinde bilirsek bebek gelişimi içinde endişe duyduğumuz durumları ortadan kaldırabiliriz. Dünyada ki doğan her çocuk iletişim için belirli aylara kadar benzer özellikler göstermektedirler.

Konuşmasını ilerletebilmesi tamamen yetiştiği çevre ile alakalıdır. Eğer aşağıdaki gelişim süreçlerini geçirdiyse çocuğunuz ve henüz konuşma konusunda zorluklar çekiyorsa bu durum ile alakalı bir uzman tavsiyesi almanız gerekmektedir.

Bebekler ilk anneyi ne zaman söyler? 16 aylık bebek kaç kelime kullanır gibi soruların cevabı bu bakımdan çokda önemli değildir. İşte aşama aşama bebeklerin konuşma gelişimi;

1-) Rahimde Konuşma Gelişimi

Konuşmanın gerçekleşmesinin birinci adımı duymaktır sevgili anneler. Duyan bir çocuk anlamaya başladıktan sonra belirli kelimeleri çıkarabilmektedir. Bir bebeğin konuşma gelişimi de bu sebepten rahimde başlamaktadır. Bebeğimiz anne karnında duyma fonksiyonlarını kazandıktan sonra sesleri ayırt etmektedir. Öncelikle “annesinin” kalp atışına alışan bebek, sonra anne sesini diğerlerinden ayırt ederek dinlemeye başlayacaktır.

Anne karnında ki bebeğiniz ile konuşun!

2-) Bebeğinizin Konuşması İçin Doğumdan Sonraki İlk 3 Aya Dikkat!

Bebeğimiz doğduğunda iletişim şekli olarak ağlamayı kullanmaktadırlar. Altının değiştirilmesini istediğinde küçük bir çığlık, acıktığında ise büyük çığlıklar onun iletişim şeklidir. Büyümeye başladıkça dinlediği sesler, hangisinin nasıl tonlandığını anlamaya çalışması, jest ve mimiklerin iletişim için nasıl kullanıldığını takip etmesi konuşma gelişimini sürdüren bebeklerin ilk 3 aylık sürecini oluştururlar.

3-) 4 ile 6 aylık Bebeğin Konuşma Gelişimi

Bu aşamada bebeğimiz ünsüz harfler ile ünlüleri birleştirmeyi öğrenir. Ve büyük bir ihtimalle bilinçsiz bir şekilde “ba-ba” ya da “an-ne” kelimesini gelişimini tamamlayan 6 aylık bir bebekten duyabileceğiz. Sevgili kadınlar hiç üzülmenize gerek yok eğer “ba-ba” dediyse bebeğimiz bilmemiz gereken şey şu ki: bunu babasıyla eşleştiği için kullanmıyor. Onun için herşey “ba-ba”, “de-de” ya da anne. 1 yaşına geldiğinde artık kelimelerin eşleşmesini öğrenecek ve bilinçli olarak “anne” diyecektir.

Bu aşamada evde konuşulan dilin hiç bir önemi yoktur. Çince ya da Rusça konuşmanız çocuğunuzun farklı sesler çıkarmasını sağlamayacaktır. Bütün bebekler 4. ayından sonra sadece çıkardığı sesleri anlamlandırmaya ve konuşma için gerekli olan organlarını çözmeye çalışıyor. Belirli sesleri tercih edecek ve bunları duymak onunda hoşuna gidecek.

4-) 7 – 12 Aylık Bebek Kaç Kelime Söyler?

Bebek gelişimi için bu dönemde onunla fazlasıyla konuşmalıyız. Renkli kitaplar ile belirli nesneleri, renkleri ya da eşyaları tekrar tekrar isimlendirmemiz konuşmasına faydalı olacaktır. Çünkü 7 aylık bir bebek artık konuşmanın mantığını oturtmaya başlamaktadır.

Burada onunla ne kadar konuşursanız ve geçmiş aylardaki öğrenme gelişimine göre 6 – 7 kelime kullanabilir.

5-) 13 – 18 Aylık Bebeğin Konuşma Gelişimi

Bu dönemde daha fazla kelime kullanmaya başlayan bebekler artık iletişimin öneminin farkında ve ses tonunu kullanmayı biliyor. Acıktığında, yorulduğunda ya da herhangi bir şeyi istediğinde dilini nasıl kullanması gerektiğini bilen bebeğimiz doğru konuşamasa da ihtiyaçlarını iletmekte bir profesyonel olma yolunda ilerliyor.

6-) 19 – 24 Aylık Bebeğin Gelişimi Açısından Konuşma

Muhtemelen 70 kelimelik bir dağarcığı var çocuğumuzun fakat bundan çok daha fazlasını anlayabilmektedir. Ve hergün her saniye her dakika kendisine yeni kelimeler ekleyen bebeğimize bu dönemde fazlasıyla yardımcı olmalıyız. Konuşma gelişimi açısından ana dili haricinde farklı bir dili öğrenmesini isteyen ebeveynler bu dönemin hemen öncesinden başlayarak bunu sağlayabilirler.

Bizim önerimiz ise “ana dilini” doğru öğrenen bir çocuk ki Türkçemiz Dünya’da 100 milyon insan tarafından konuşulan oldukça önemli ve kalite bir dil, yabancı dil eğitimine ilerleyen yaşlarda başlayarak da başarılı olabilir.

Kendini bu dönemde olgunlaştıran bebekler ne sevdiğini ve sevmediğini, ne düşündüğünü ve hissettiğini konuşmaya başlayacaktır. Zamirleri ve sıfatları karıştırabildiği bu dönemde bizler düzgün kelimeler ve cümleler kurarak yardımcı olmaya çalışmalıyız.

Bebeklerimizin konuşma gelişimi açısından taklitlerden uzak durmalıyız. Onları taklit etmek konuşmalarına olumsuz etki edecektir.

7-) 25 – 36 Aylık Bebeğin Konuşma Gelişimi 

Bebeğiniz bu dönemde zamirlerin nasıl kullanılacağını tamamen öğrenmiş bir durumda, “ben” ve “sen” gibi kelimelerin kime ve nereye ait olduğunu bilmektedirler. Onun sizinle konuşma iletişimi arttığı için siz de konuşmanızı arttırmalısınız. 2 – 3 yaşlarında ki çocuğunuza birden fazla cümle ile görev verdiğinizde bunları anlayacak ve yapacaktır. Bilinmesi gereken bir durumda bebeğiniz bu dönemde kekeleyebilmektedir. Bu anormal bir durum değildir daha dikkatli olur ve üstünde bir stres oluşturmazsak daha kolay aşacaktır.

Bebeklerin Konuşma Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Bebeklerin genel itibariyle 1 yaşına geldikleri zaman konuşmaya başlamış olmaları gerekmektedir. Nesneleri tanımlayan bebeklerin bu dönemde en azından gördükleri karşısında kendi anlamlandırdığı sesler ve kelimeleri kullanabilmelidir.

Bebek gelişimi açısından konuşma oldukça önemlidir. Bizlerde bebeğimizin konuşmasına yardımcı olacak 7 yöntemi uygulamalıyız.

 1. Bebeğinizle sürekli konuşun.
 2. Ona şarkılar, ninniler söylemeniz konuşmasına yardımcı olacaktır.
 3. Birlikte oyunlar oynamanız ve bu esnada birşeyler istemeniz ve sormanız oldukça faydalıdır.
 4. Bebeğinize 1’den 10’a kadar sayarak sesleri tanımasına yardımcı olabilirsiniz.
 5. Televizyon ve bilgisayar oyunlarına çocuğumuzu alıştırmamalıyız ve uzak tutmalıyız bu zeka gelişimine olumsuz bir etkidir. Televizyon ve bilgisayarlarda ki anlamlandıramayacağı soyut seslerde konuşmasına yardımcı olmayacaktır.
 6. Okumalıyız çocuklarımıza hikaye, masal ve tekerlemeleri okumalıyız. Konuşmanın ve kelimelerin doğruluğunu anlaması daha kolay olacaktır.
 7. Kullanacağınız ve öğretmek istediğiniz kelimelerin hepsini göstermeye çalışın.

Bebeklerimizin Konuşmasını Hızlandıracak 15 Kelime

Bebeklerin bu 15 kelimeyi öğrenmesi ve anlamlandırması onların konuşmasını hızlandıracak ve temel ihtiyaçlarını giderdiğini fark eden çocuk başka istekleri için de konuşmasının gerekliliğinin farkına vararak çaba sarfedecektir.

 • Anne
 • Baba
 • Bebek
 • Süt
 • Onun
 • Evet
 • Hayır
 • Kitap
 • Hepsi bitti
 • Daha
 • Güle güle
 • Merhaba
 • Sıcak
 • Teşekkür ederim
 • Tuvalet

Bebeğiniz konuşmaya başlamadıysa bir uzmana görünmeniz gerekmektedir. İşitme ya da konuşma ile ilgili problemleri olabilir. Konuşmasının gecikmesinden emin değilseniz ve bunu nasıl anlayacağınızı bilmiyorsanız ilgili makalemizi okumanız faydalı olacaktır sevgili okurlar.

REKLAM ALANI