Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Bebek Burun Tıkanıklığı ve Temizliği

02.01.2019
Bebek Burun Tıkanıklığı ve Temizliği

Yenidoğan burun temizliği oldukça önemlidir. Sadece burnundan nefes alabilen bebek burun tıkanıklığı sorunuyla huysuz ve iştahsız bir dönem geçirebilir.

Bebek Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

İçgüdüsel olarak ağızdan nefes almayı bilmeyen yenidoğanın nazal solunum yani burun solunumu doğumdan sonraki ilk aylarında hayati bir öneme sahiptir. Bebeklerin aynı zamanda burun içi hava yolu yetişkinlere oranla daha küçük ve dardır. Bu sebepten burun temizliği yapılmaması halinde bebek burun tıkanıklığı sorunu ile baş başa kalabilir.

Bebeklerde oluşan burun tıkanıklıklarının sebeplerini şöyle sıralandırabiliriz:

REKLAM ALANI
 1. Mevsimsel rahatsızlıklar
 2. Burunda oluşan geniz eti
 3. Alerjik hastalıklar
 4. Kuru hava şartları
 5. Buruna yabancı bir cisim kaçması
 6. Bazı tahriş edici sebepler (sigara dumanı, parfüm, toz gibi faktörler)

Kış aylarında oldukça artan hastalıklar beraberinde burun tıkanıklıkları ve temizlik sorunları da oluşturmaktadır. Bu durum bebeğe önemli oranda rahatsızlık vermektedir. Bebeğinizle ilgili iştahsızlık, huysuzluk gibi sorunlar yaşayabileceğiniz gibi uykusuz geceler yaşamanızda ihtimal dahilindedir. Bu yazımızda bebek burun tıkanıklığını gidermek adına uygulayabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğiz ve bebeklerde burun temizliği nasıl yapılmalıdır tüm detaylarıyla anlatacağız.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı ve Hırıltıyı Ciddiye Alın!

 • Mevsimsel olarak üst solunum yolu enfeksiyonu rahatsızlıklarına yakalanan bebekler burun tıkanıklığı yaşarlar. Bebek burun tıkanıklığı sonucunda ise sadece beslenme aracı olan ağız yolu ile solunumun başlaması halinde alt solunum yolu enfeksiyonları hastalıklarına yakalanırlar.
 • Bu enfeksiyonlar burun salgısını arttırdığı gibi enfeksiyon riskleri de oluşturur.
 • Burun tıkanıklığının uzun sürmesi halinde sinüzit ve orta kulak iltihabı gibi daha ileri seviyelerde enfeksiyonlar oluşabilir.
 • Bebek burun tıkanıklığı uykusuzluk sorununa yol açabileceği gibi ağızdan nefes alamayan bebeğiniz için uyku apnesi riski oluşturabilir. Aynı zamanda hırıltı ve horlama sorunlarına yol açar.
 • Bebeklerin beslenmeleri açısından sorun yaşamamaları için emzirme esnasında açık burun kanallarına sahip olmaları gerekmektedir. Bebek burun tıkanıklığı anne sütünü alamamasına ve beslenme bozukluklarına sebep olur.
 • Burun tıkanıklığı dolayısıyla yeterli beslenemeyen ve hava yutan bebeğinizde gaz sancılarına yol açabilir.
 • Burnu tıkanan bebeğinizde oluşan sekresyon genize yapışacağından öksürük sorunlarına yol açabilir.

Bebekler Sümkürebilir Mi?

Sümkermek burun temizliği yapabilmemiz için yaptığımız ve sonradan kazandığımız bir harekettir. Sümkürme hareketi solunum kasları ile ilgilidir ve bir bebeğin bu kasları hareket ettirme kabiliyeti yoktur. Bu sebepten bebekler sümküremez. Aslında bebeklerin yaptığı bir çok hareket ve eylem refleks şeklindedir. Ve sümkürme gibi bir hareketi 2 – 2,5 yaşlarında ebeveynlerinden örnek alarak yapabilirler. Bu da bebek burun tıkanıklığı için temizleme işleminin bizim tarafımızdan yapılması gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Bebek Burun Tıkanıklığı Temizleme Yöntemleri

Bebeklerde burun tıkanıklığını önlemek ve tedavi etmek için yapmamız gereken ilk şey burnu sürekli olarak açık tutmaya çalışmaktır. Bu sebepten bebek burun temizleme işlemini dikkatlice ve bebeğimizin canını acıtmadan yapmalıyız.

Haftalık olarak burun temizliği yapabileceğimiz gibi bebeğimiz nefes alırken zorlanıyor ve hırıltıya benzer sesler çıkarıyorsa bu duruma hemen müdahale etmeli ve burnunu temizlemeliyiz. Burun temizliği işlemi emme ya da uyku öncesi yapılması bebeğin daha kaliteli bir beslenme ve uyku düzeni oluşturabilmesini sağlamaktadır.

Bebek burun temizliği farklı yöntemlerle yapılabilmektedir. Bebek burun temizleme makinesi yani aspiratörler yardımıyla temizleme yapabileceğimiz gibi eğer bu fonksiyonda çalışan bir makinemiz yoksa da banyodan hemen sonra nemlenen burun kanallarını temizlememiz oldukça kolaylaşacaktır.

Bebeğinizin burnunu temizlerken kulak çöpü ve ya yabancı cisimler kullanmak temizlikten ziyade bebeğinize zarar verebilmektedir.

Bebek Burun Tıkanıklığı İçin Kullanabileceğiniz Bitkisel Araçlardan En Faydalısı Soğandır

7 Yöntemle Bebek Burun Tıkanıklığına Çözüm

Burun tıkanıklığı nedenleri sonucunda burun tıkanıklığına ne iyi gelir diye merak ediyorsanız burun spreyi ve tuzlu su haricinde aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

1. Tuzlu Burun Spreyi

Bebekler ve küçük çocuklar için kullanılan en güvenli yöntemlerden biri olan tuzlu burun spreyi, bebek burun tıkanıklığı için oldukça faydalı bir araçtır. Bebeğinizi sırtüstü yatırıp çok zorlamadan başını hafifçe geriye doğru eğerek burun deliğine 2 – 3 damla kullanabilirsiniz. Bebeğiniz bu damlaların bir kısmını hapşırabilir endişe edilecek bir durum söz konusu değildir.

2. Burun Aspiratörleri Yöntemiyle Burun Tıkanıklığı Açma

Piyasada satılan güvenli ve kaliteli bir ürünü satın alarak bu işlemi uygulayabilirsiniz.

3. Bebek Burun Tıkanıklığını Gidermek İçin Banyo

Bir kaç dakika sıcak su buharı ile doldurduğunuz banyoya bebeğiniz ile birlikte girerek burun kanallarının açılmasını sağlayabilirsiniz. Burundaki mukusun gevşemesine sebep olacağından oldukça faydalıdır. Fakat kendi istediğiniz sıcaklıkta bebeğinizle banyo yapmaya kalkışmayın bu onu haşlayabilir ya da üşütebilir.

4. Soğuk Bir Hava Nemlendirici Kullanarak Burun Tıkanıklıklarını Önleme

Kadınlar kulübü olarak bir çoğumuz soğuk kış aylarında kendimizi ısıtmak adına evdeki havayı kurutuyoruz. Bir nemlendirici satın almak buhar makinesi olarak da bilinebilir. Ortamın nem dengesini ayarlayacak ve bebeğimizin burun tıkanıklıklarını önleyecektir.

5. Soğan Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Çözüm Olabilecek Bir Bitkisel Araçtır

Yarım soğanı doğrayıp bir tabakta bebek beşiğinin yanına koyarak koku dışında bir yan etkisi olmayan bitkisel bir çözüm uygulayabilirsiniz.

6. Her Derdin Devası: Anne Sütü

Ek gıdaya geçen bebeklerde dahi anne sütüne devam edilmesi halinde daha az burun tıkanıklıkları yaşandığı saptanmıştır. Bebeğini emzirmeyi asla ihmal etme, burun tıkanıklığı yaşayan bebeğinin sorununu çözdükten sonra daha sık aralıklarla bebeğini emzir.

7. Yatağın Başını Yükselterek Burun Tıkanıklığı Yaşanmasına Müsaade Etme

Bebeğinizin başının yüksekte olması burun tıkanıklıkları yaşama ihtimalini azaltacaktır. Bu yöntemlerin haricinde ağır bir burun tıkanıklığı yaşıyorsanız serum fizyolojik kullanarak da bebeğinizin burun tıkanıklığını giderebilirsiniz.

Bu makalade yayımladığımız bütün içerik bilgi amaçlıdır. Bebeğinizin sağlığı açısından faydalı olabilecek bilgilere sahip olmanızı önemsemekle birlikte bir tedavi ya da teşhis yöntemi olarak kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Bebeğinizin hastalıkları için uzman doktora görünmeniz her şeyden önce uygulamanız gereken bir yöntemdir. Burun tıkanıklığına çözüm olarak denediğiniz yöntemleri sevdikleriniz ile paylaşmaktan çekinmeyin.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.