Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Bebek Banyosu Hakkında Tüm Merak Edilenler

01.02.2019
Bebek Banyosu Hakkında Tüm Merak Edilenler

Bebek banyosu için gerekli olan bütün teçhizatları aldıktan sonra bebeğinize ilk banyoyu yaptırmanız için bilmeniz gereken bütün adımlar.

Bu yazıda:

 • Yenidoğan bebeğin ilk banyosu ne zaman yaptırılmalıdır?
 • Bebeğimi küvette ne zaman yıkamaya başlamalıyım?
 • Hangi sıklıkla bebeğimi banyo yaptırmalıyım?
 • Bebek banyosu için su sıcaklığı ne olmalıdır?
 • Güvenli bir bebek banyosu için ipuçları nelerdir? sorularının cevabını bulabileceksiniz.

Yenidoğan Bebeğin İlk Banyosu Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Bebek kordonu düşmeden önce detaylı bir banyo yaptırmamız önerilmez. Bunun yerine ılık bir su ile ıslattığımız bez ile bebeğin temizlik ihtiyacını giderebiliriz.

REKLAM ALANI

Hastanelerde gerçekleşen doğum sonrası sünger banyosu için derhal harekete geçilirdi. Şu anda farklı hastahane tiplerinde farklı uygulamalar olsada Dünya Sağlık Örgütü bebeğin ilk temizlenme işleminin gerçekleştirilmesi için 24 saat geçmesini öneriyor.

Bizim hastanelerimizde genelde hemen ya da bir kaç saat geçtikten sonra temizlik işlemi yapılmaktadır.

Bebeğimizin kordonu yaklaşık 3 gün ile 2 hafta arasında değişen sürelerde düşmektedir. Bu süre zarfında onun temizleme ihtiyacını ıslak mendil, nemli bez gibi araçlar ile gidermeliyiz. Bunu güvenli adımlarla şu şekilde yapabiliriz.

 • Bebeğimizi yumuşak düz bir yüzeye yatırdıktan sonra, çok sıcak olmayan bir su ve sünger ya da yumuşak havlu ve bez kullanarak,
 • Önce ayak ve popo kısmını temizleyerek giydirin ve kollarını vücudunu tek tek silerek üşümesini engelleyin.
 • Bütün bu temizlik işlemleri esnasında bebeğimizi ıslak bezle sildikten sonra havlu ile kurutmaya dikkat edin.
 • Aksilik olurda göbek kordonu ıslanırsa yumuşak hareketlerle bölgeyi kurutun.
 • Vazelin ile bebeğinizin cildini nemlendirebilirsiniz.

Bebeğinizin ilk küvet banyosunu yaptırmaya başlamadan önce bu işlemi bir kaç kez tekrarlayabilirsiniz. 3 – 4 aylık bir döneme girene kadar su haricinde başka bir temizleyici kullanmanıza gerek yoktur. Siz nemlendirici özelliği olan bir bebek sabunu kullanmak isterseniz doğru tercihi yapmak için pH değerini mutlaka kontrol edin.

Bebek cildine uygun olmayan sabun ve sıvı temizleyiciler bebeklerde egzama sorununa yol açabilir.

Bebeğimi Küvette Ne Zaman Yıkamaya Başlayabilirim?

Eğer yenidoğan bebeğinizi sünnet ettirdiyseniz yarası iyileşene kadar sünger banyosuna devam etmelisiniz. Göbek kordonu düşmeden bebeğinizi tamamen suya batırmamanız gerektiğini söylemiştik. Sünnetli olan bebek içinde bu durum geçerlidir.

Bebekler gerçek manada kirlenmez. Yetişkinler gibi hiç kirlenmez. Bu sebepten ilk bir kaç ay sadece sünger banyosu ile bebeğinizi silmeniz bile onu temizlemeye yetecektir.

İlk banyonuzu yaptırmaya karar verdiğinizde ise bu korkutucu olabilir. Yapacağınız hazırlıkla stressiz ve eğlenceli bir banyo geçirebilirsiniz. Muhtemelen bebeğiniz suya ilk girdiğinde ağlayacaktır. Bu sizi endişelendirmesin, yanlış bir şey yaptığınız anlamına gelmiyor.

Yenidoğan banyosu için mutlaka yardım almanız gerekiyor. Bebeğinizin boğazına kaçacak küçük bir su damlası dahi onun boğulmasına neden olabilir. Eşiniz, anneniz ya da kardeşiniz ilk banyonuz için sizinle birlikte olmalıdır.

5 Adımda Küvet Banyosu

 • Adım 1: Bebek küvetini yarısına kadar suyla doldurun.
 • Adım 2: Bebeğinizin elleri ve ayaklarını çırpmasını engellemek için yardım alın.
 • Adım 3: Ortamın ısısını arttırın.
 • Adım 4: Bebeğinizi kurulamak için hızlı davranın.
 • Adım 5: Vazelin gibi sağlıklı nemlendiriciler kullanın.

Bebek Banyosu Su Sıcaklığı

Bebek banyosu yaptırırken suyun sıcaklığı önemlidir. Bebeğinizi küvette yıkamaya başlamadan önce yaklaşık olarak suyu 40 – 45 derecelik bir ısıya ayarlayın. Bebeğinizi yıkamaya devam ederken suyun ısısını korumasını sağlamak için yavaş yavaş su ekleyin.

Suyun sıcaklığını bileğinizin altı ya da avuç içiyle ölçebilirsiniz. Size ılık gelecek bir su bebeğiniz için çok sıcak olabilir. Yaklaşık 60 – 65 derecelik bir su bebeğinizin 2. derece yanık yaşamasına neden olabilir.

Güvenli Bebek Banyosu

Bebekler ilk banyosunu yaparken korkudan daha sonraları ise eğlence amaçlı ellerini, kollarını ve ayaklarını suyun içinde çırparlar. Bu onların korkusunu arttıracağı gibi küçücük bir su damlasının boğazına kaçmasından boğulmalar yaşayabilirler. Bu sebepten bebeğinize banyo yaptırırken mutlaka ama mutlaka yardım almalısınız.

 • En önemli kural 5 saniye bile yalnız bırakmayın. Bütün malzemeleri bebek banyosu için hazırda tutarak bebeğinizi banyo esnasında yalnız bırakmanın önüne geçin.
 • Bebeğinizin banyoda kaymasını önlemek için küvetin altına bir havlu koyabilirsiniz.
 • Bebeğinizin gözlerinin ıslanmasını ve boğazına su kaçmasını önlemek için başını yıkarken elinizle geriye doğru yaslanmasını sağlayın.
 • Elektrikli aletleri küvetten uzak durun.

Bebeğimi Nerede Banyo Yaptırmalıyım

Bebeğin hastalanmaması için yaşadığı ortamın ısısının 22 – 23 derece sıcaklıkta olması gerektiğini biliyoruz. Ancak banyo yaptırırken bu ısıyı arttırmalıyız. Ya da bebeğimizin küvetinin yanına portatif bir ısıtıcı çekerek üşümesini engelleyebiliriz. Bebeğin üşümesini engellemek için göbeğinin üzerine bir bez bırakabiliriz.

Bebeğimizin banyosu çok uzun sürmemeli ve yumuşak bir havluyla yıkanma işlemi bittikten hemen sonra kurulanmalıdır.

Bebek Banyosu İçin Hangi Sabunu ve Şampuanı Kullanmalıyım

Vazelin bebekler için kullanılacak en güzel nemlendiricidir. Egzama ya da cilt kuruluğu sorunları yaşamamak için kullanabilirsiniz. Bebeklere özel sıvı sabun ve temizleyiciler kullanılabilir. Bebek tozları da dikkatli bir şekilde kullanılırsa sorun yaşamazsınız. Aslında bebekler sadece su ve yumuşak bir bezle temizlenebilir. Fakat saç şampuanı ve vücut için sabun kullanmak istiyorsanız güvenli ve doğru seçimler yapmak için çaba göstermelisiniz.

Bebeğinizin için banyo yaptırırken üretrayı tahriş edebilecek ve idrar yolu enfeksiyonlarını riskini arttırabilecek köpüklü bebek banyosu yaptırmaktan kaçının.

Bebek Banyosu Yaptırırken Bu Bölgelere Dikkat Edin

Bebeğinizi yıkarken başını ve sırtını sağlam bir şekilde desteklemelisiniz. Bebeğin ilk banyolarının uzun ve ayrıntılı olmasına gerek yoktur. Sadece bazı bölgelerinde deri artıkları ve kalıntıları temizlemek yeterli olacaktır. Bunun en fazla görülebileceği bölgeler ise şu şekildedir:

 • Bebek bezi ve hassas bölgeleri,
 • El ve ayak parmaklarının arası,
 • Yüz, özellikle gözlerinin alt ve üstünü pamuk topları ile temizlemelisiniz.
 • Koltuk altları,
 • Kulaklarının arkası

bu bölgeleri daha özenli ve dikkatli temizlemelisiniz.

Bebeğim Banyoda Tuvaletini Yaparsa?

Eğer bebeğiniz banyo esnasında çişini yaparsa bu sterildir. Sadece yukarıdan su eklemeye devam ederek banyoyu devam ettirebilirsiniz. Ama kakasını yaparsa suyun değişmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz.

Umarım böyle bir şeyle karşılaşmazsınız. Çünkü bebek banyosu bazen eziyetli bir hal alabiliyor.

Bebeğim Banyodan Nefret Ediyor

Bazı bebekler banyo yapmayı çok sevmektedirler. Bazıları ise bundan nefret ediyorlar. Nefretin sebebinde yatan nedeni bulmak çok güç olsa da bebek banyosu genelde korku içerdiğinden nefret edilmektedir.

Eğer sizinde bebeğiniz banyodan nefret ediyorsa onu suyun içinde kalmaya çok fazla zorlamayın. Gerekirse bir havlu ile giyinik haldeyken ayaklarından başlayarak yıkanmasını sağlayın.

Küvete su doldurma işlemini önceden yapın ve suyu üzerine dökerken onun görmesini engelleyerek yavaş yavaş dökün. Bebekler için suda batmayacak ve onun ilgisini çekecek bir kaç tane oyuncak küvette bulundurmak ilgisini çekebilir.

Bebekler doğal olarak sudan korkmamaktadırlar. Ya akan suyun sesinden ya da suyun gözlerine, burnuna ve hassas bölgelerine temas etmesinden korkuyor olabilirler. Bu bölgeler için daha hassas davranarak temizlenmesini sağlayın.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.