Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Bebeğinize Neden Topuk Kanı Testi Yapılıyor?

20.02.2019
Bebeğinize Neden Topuk Kanı Testi Yapılıyor?

Doğum gerçekleştikten sonra rutin olarak yapılan testlerden topuk kanı testi nedir? Ne işe yarar? ile ilgili bilgiler ve daha fazlası makalemizde.

Halk arasında zeka testi olarak bilinen ve normal koşullarda doğumdan sonraki 24 – 48 saat arasında yapılması gereken topuk kanı testi hayati bir önem taşımaktadır.

Topuk kanı testi;

REKLAM ALANI
  • Sağlıklı görünen bebeklerin, görünmeyen bazı bozukluklarını teşhis eder.
  • Bu sayede erken teşhis edilen hastalıkların bebeğe kalıcı hasar vermeden tedavi edilmesi imkanını tanır.

Topuk Kanı Testi Ne Zaman Yapılır? Nedir?

Doğumdan sonra yapılan ve bebeğinizin sağlık durumunu ölçmeye yarayan testlerden bir tanesidir. Bir damla kanla hastalık teşhisi yapabilen bu test ülkemizde her yıl doğan 1.500.000 bebeğin 4000’den daha fazlasını ölümden ya da engelli bir yaşam sürmekten kurtarmaktadır.

Topuk kanı testi hastanede zamanında doğan bir bebeğe 24 – 48 saat içerisinde şu koşullarda yapılmalıdır:

  • Bebeğin en az 24 saat boyunca beslenmiş olması gerekmektedir.
  • Eğer ilk 24 saat içerisinde kan alındıysa 1 hafta sonra tekrar alınmalıdır.
  • Bazı ülkelerde testin güvenilirliğini arttırmak adına 1 hafta sonra tekrar kan alınmaktadır.

Eğer erken doğum yaptıysanız, ya da herhangi bir sebepten dolayı bebeğinizin topuğundan kan alınamadıysa yaklaşık bir hafta sonra kesinlikle bu testi yaptırmalısınız.

Topuk Kanı Nasıl Alınır?

Hastanede bir ebe ya da hemşire tarafından bebeğinizin topuğu sıkılarak özel bir filtre kağıdına bir kaç damla kan koyularak gerçekleştirilir.

Bu test yapılırken bebeğinizin topuğuna bir iğne yardımıyla maksimum 2,5 milimetrelik bir delik açılarak kan alınmaktadır.

Topuk kanı nasıl alınır

Testin Yapılması Zorunlu Mudur?

Daha önce anayasa mahkemesi bebeğin sağlık sorunlarına yol açacağı için bu testin reddedilmesini engelleyecek bir karar almıştı. Ancak 1 Kasım 2013’te rıza şartı olmadan topuk kanının alınamayacağına hükmeden mahkemenin kararı bulunmaktadır.

Sağlık kuruluşları sizin onayını alarak topuk kanını almaktadırlar. Benim tavsiyem kesinlikle ama kesinlikle bu testi yaptırmanız gerektiğidir. Rıza şartının aranması kişilerin özgürlüklerine vurgu yaparken, bu testi yaptırmamanız bebeğinizin olası sağlık sorunlarıyla yaşamasına engel olmak istemediğiniz anlamına gelmektedir.

Topuk Kanı Testi İle Hangi Hastalıklar Teşhis Edilir?

Topuk kanının erken teşhis için önemli olduğunu söylemiştik, peki bu hastalıklar hangileridir.

Öncelikle bilmeniz gereken bir durum var ki; internet forumlarında ebeveynler kendi arasında topuk kanı testi puanı kaç olmalıdır? gibi sorular sorulmaktadır. Sağlık bakanlığı test sonuçlarının pozitif sonuç vermesi halinde sizi arayarak yeni bir test yapmanızı istemektedir.

İlk testin sonucu bir hafta içerisinde sonuçlanırken ikinci test 15 gün içerisinde sonuç vermektedir.

Test sonucunda tespit edilen hastalıklar;

  • Fenilketonüri (PKU): Hastalık dünya genelinde 10.000 bebekten 1’ini etkileyen nadir bir durumdur. Bu problemi olan bir bebek, kanda biriken ve beyin hasarına neden olan fenilalanin hidroksilaz enzimi yapı taşlarını uygun kullanamaz. Bu, ciddi öğrenme güçlüklerine neden olabilecek nadir görülen bir kalıtsal durumdur. Özel bir diyet ile erken tedavi, engelliliği önleyebilir ve bebeklerin normal bir yaşam sürmelerini sağlar.
  • Konjenital Hipotiroidi (CHT): Tiroid bezlerinin yeterince çalışmaması durumudur. Vücuttaki büyüme ve gelişmeyi sağlayan bu hormonsal bozukluğun tedavi edilmemesi halinde zihinsel ve fiziksel gelişim bozuklukları yaşanabilir.
  • Biyotinidaz Eksikliği: Gelişim geriliği, dengesiz yürüme, işitme kayıplarına neden olabilecek biyotin adlı vitaminin eksikliği sonucunda oluşmaktadır.

Topuk Kanı Sonuçları Nasıl Değerlendirilmektedir?

Bebeğinizin testleri sonucunda olumsuz bir durum yoksa sonuçlar için aile aranmamaktadır. Eğer şüpheli bir durum söz konusuysa tekrar kan istenilerek sonuçların kesinleştirilmesi sağlanır.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.