Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Bebeğin Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin 9 Yolu

02.02.2019
Bebeğin Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin 9 Yolu

Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmenin yollarını bilmeliyiz. Çünkü bebekler ve küçük çocuklar yılda ortalama 8 kez soğuk algınlığına yakalanabilirler.

Bebeğin Bağışıklık Sistemini Güçlendirin

Kış mevsiminin getirdiği mevsim şartlarının da haricinde bebekler grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yatkındır. Anneler ise bu dönemde kaygılı ve çocuklarını hastalıklardan korumanın yollarını aramaktadırlar.

Bütün bu endişelerinizi yenecek bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmenin basit ama etkili yolları vardır. Sağlıklı bir beslenme, vitamin takviyeleri alma ve kışlık bir paltoya sarmaya varıncaya dek uygulayabileceğiniz 9 etkili yöntemi sizlerle paylaşacağız.

REKLAM ALANI

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bir canlıdaki hastalıklara karşı onu koruyan, savunma mekanizmasını oluşturan ve vücuda yabancı aynı zamanda zararlı olan patojen ve hücrelerle savaşan karmaşık bir sistemdir.

Bebeklerde Bağışıklık Sistemi

Bebeğin bağışıklık sistemini oluşturan antikorlar hamileliğin son üç ayında plasenta ile anneden bebeğe taşınmaktadır. Bu bebek için doğumdan sonra belirli bir dönem koruma sağlamaktadır. Burada ki önemli nokta annenin kendi bağışıklık seviyesi ile doğru orantılı bir etki gösteriyor olmasıdır.

Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren diğer unsurlar ise:

  • Doğum sırasında vajinadan gelen bakterilerin bağırsaktaki bakteri kolonisinin oluşturulmasına yardımcı olması,
  • Doğumdan sonraki ilk emzirmenin (kolostrum) bağışıklığı arttırması ve
  • Anne sütünden bebeğe geçen antikorlardır.

Bütün bu bağışıklık sistemini güçlendirici kazanımlara rağmen bebeklerin ve çocukların sistemleri henüz daha yetişkinler kadar güçlü değildir. Doğumdan sonraki aylarda gittikçe azalan sistemin güçlendirilmesi için dikkat etmeniz gereken hususlar vardır.

Bebeğin Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendirirsiniz?

Bebek ve çocuk değerlendirmesi yaptığımız bu başlıkta, 0 – 6 aylık bebekleriniz için en güçlü savaşçının anne sütü olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bu sebepten emzirdiğiniz bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmek için kendi sağlığınıza oldukça fazla dikkat etmelisiniz.

1. Emzirme İle Bağışıklık Sistemini Güçlendirin

Anne sütü, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren bir çok formül içermektedir. Anne sütü ile beslenen bebekler daha az enfeksiyon riski taşımakta ve formülle beslenen bebeklerden daha hızlı iyileşmektedir.

Fakat anne sütü bebeğinizi çocuk felci, kızamık ve difteri gibi hayatı tehdit eden salgınlardan koruyamaz bunun için aşı takvimine dikkat etmeli ve uygulamalısınız.

2. Aşılama Bebeğin Bağışıklık Sisteminin Vazgeçilmezi

Çocukları ve bebekleri aşılamak onları çok ciddi hastalıklara karşı korumanın en etkili yoludur.

Bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendiren bu aşılar doğumda, 4 ay ve 6 ay ve ilk bir kaç yıl boyunca yaptırılmaya devam edilir.

3. Bol Miktarda Temiz Hava ve Güneş Işığı

Çocuğunuz dışarı çıkmak istemiyor olsa bile, bol miktarda temiz hava alması önemlidir. D vitaminin asıl kaynağı olan güneş kemikleri güçlendirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kışın dahi çocuğunuzu dışarı çıkarmanız güneşten faydalanmasını sağlayacaktır. Formülle beslenen bebekler D vitamini takviyesi alabilmektedir. Ancak doktorunuzla görüşerek ek vitaminler alınmasını sağlayabilir ya da mamaya geçen bebeğinize D vitamini içeren gıdalar verebilirsiniz.

4. Bebeğinizin Vücut Isısını Dengeleyin

Bebeğinizi çıplak gezdirmeniz onun bağışıklık sistemini zedeleyeceği gibi aşırı sıcak tutulması da faydalı olmayacaktır. Uzmanların bu konu hakkında çok çeşitli söylemleri olsa da bilinen bir gerçek var ki aşırılıktan uzak durulmalıdır.

Bebeğiniz hastalanma emareleri göstermeye başladığında onu sarıp sarmalayarak iyi bir yolda olduğumuzu düşünüyorsak yanılıyoruz. Yetişkinlerde yapılan bir deneyde gönüllü olarak ayaklarını 15 dakika buzlu suda tutan insanların ilk 2 hafta içerisinde soğuk algınlığı ya da hastalanma belirtileri göstermediği görülmüştür.

Bebeğin bağışıklık sisteminin yetişkinler kadar güçlü olmadığını biliyoruz. Çocuklarınız parkta eğlenirken, koşarken ve ortam sıcaklığı yüksek olduğunda onların aşırı terlemesine müsaade etmeyecek giysilerle durduğuna emin olun. Terleyen vücudunu hemen kurulayın.

Bu vücut ısısı dengeleme adımlarının yanında özellikle kışın bebeğinizi nemli tutmaya özen gösterin böbrekler vücudumuzdan toksinleri atmakla görevli bir organdır ve doğru çalışması için yeterli derecede su tüketmeli ortamın nem dengesini sağlamalıyız.

5. Bebek Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek Tamamen Sizin Ellerinizde

Sürünen, dokunan, çocuklarla iletişime giren bebeğin bağışıklık sistemini zayıflatan en önemli durum ellerinden vücudunu ilerleyen mikroplardır. Bu yetişkinler içinde geçerli olan bir durumdur. Çocuğunuz sevilecek ve şımartılacaktır ancak bunu yapan herkesin ellerini yıkaması gerektiğini bilmesi gerekiyor. Çocuğunuz da el yıkma alışkanlığını edinmelidir.

Paylaşılan oyuncaklarında silinmesi ve temiz tutulması gerekmektedir. Burada yine orta yolu bulmamız gerekiyor. Çünkü aşırı hijyende çocukların hasta olmasını ve bağışıklık kazanamamalarını sağlamaktadır.

Çocukların bağışıklık sisteminin gelişmesi için dışarıdaki mikroplarla savaşan sisteminin buna hazır olması gerekmektedir. Bazı az zararlı mikrop ve bakterilerin vücuda girmesine izin vermek onun immün sistem organlarının sürekli hazır hale olmasını sağlar.

Bu sebepten aşırı hijyen ve titiz davranmamak gerekir. Aynı zamanda ilerleyen dönemlerde KOAH, astım v.b solunum sistemi hastalıklarının da bebeklik çağında kullanılan steril kimyasallardan kaynaklandığını ispatlayan bir dizi araştırma vardır.

Çamaşır suyu ve dezenfaktanlar gibi kimyasal ürünleri çocuklarımızın solumasına engel olmalı bu maddeleri sık sık kullanmaktan kaçınmalıyız.

6. Bebeğin Yatma Zamanını Doğru Ayarlayın

Bir yaşına gelene kadar bebeklerin uyku düzeni oluşturulmalıdır. Düzensiz bir uyku zamanı olan ve uykusuz olan çocuk ve bebeklerin bağışıklık sistemi zayıflar.

Bu sebepten henüz yapmadıysanız uyku düzenini oluşturun ve çocuklarınızın uykularına yardımcı olun. Aynı zamanda Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre koyun derisinden yapılan rahat yatak ve döşeklerin çocukların bağışıklık sistemini güçlendirdiği görülmüştür.

Hayvan derisindeki mikropların bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkiye sahip olduğu saptanmış ve alerji geliştirme ihtimallerinin daha düşük olduğu öne sürülmüştür.

7. Doğru Beslenme Programını Oluşturun

Bebeğiniz ve çocuğunuz için doğru beslenme programları oluşturarak sağlık beslenmelerini sağlayın. Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren esansiyel yağ asitleri ve vitaminler tüketmesini sağlayın.

Esansiyel yağ asitleri dediğimiz Omega-3 ve Omega-6 somon, alabalık, yer fıstığı, balık yağı kapsülleri gibi ürünlerde bulunmaktadır. Çocuğunuzu bu şekilde besleyeceğim diye aşırıya kaçmamanız gerekmektedir. Bu asitler enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerinin çalışmasına yardımcı olur.

Bebeğinizi aynı zamanda bol miktarda sebze ve meyve ile beslemelisiniz. Yaban mersini doğal antioksidan sağlayan çok önemli bir meyvedir. Antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirmeye çok yardımcı olur. 1 – 12 yaş arasındaki çocuklarınıza güvenle verebilirsiniz.

8. Mutlaka Burun Temizliği Yapın

Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun haftada bir kaç kez burun temizliği yapmasını sağlayın. Çocuklarda solunum yolu enfeksiyonlarını ciddi oranda azaltan burun temizliği bağışıklık sistemine de olumlu katkılar yapmaktadır.

Bebekler için burun temizliğinin nasıl yapılması gerektiğini öğrenmek için ilgili sayfaya bakabilirsiniz. Eczanelerde bulabileceğiniz salin burun yıkama çözeltileri de kullanışlı olmakla birlikte faydalıdır.

9. C Vitamini ve Çinko İle Bağışıklık Kazandırın

Çinko bağışıklık sistemini güçlendiren bir mineraldir. Istakoz ve sığır etinde bolca bulunan mineral fasulye, kaju ve balkabağında da bulunmaktadır. Soğuk algınlığı ve enfeksiyonları azaltan antibiyotik kullanımı riskini düşüren çinkoyu 6 ayını dolduran bebeklere de sıvı formunda verebilirsiniz.

Yapılan araştırmalar günlük C Vitamini tüketen çocukların soğuk algınlığı semptomlarını daha az yaşadığını göstermiştir. Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmesi için emziren annelerin günde bir kaç kez C Vitamini tüketmesi gerekmektedir. Büyüyen çocuklarınıza da C Vitamini kaynağı vermekten çekinmeyin.

REKLAM ALANI