Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Basit Şekilde Evde Elma Sirkesi Yapımı

29.08.2019
Basit Şekilde Evde Elma Sirkesi Yapımı

Doğal elma sirkesinin bir çok faydası bulunmaktadır. Sizde evde elma sirkesi yapımı tarifi ile bu faydalarından yararlanabilirsiniz.

Elma sirkesinin faydaları ile ilgili makalemizde de sizlere doğal bir elma sirkesini evde yaparsanız bir çok yarar sağlayabileceğinizi belirtmiştik.

Evde elma sirkesi yapmanın önemini şu şekilde anlatabiliriz. Elma sirkesi yaparken fermentasyon süreci ve doğal ürünleri kullanmak çok önemlidir. Bu önemi fabrikasyon ürünler yeterince dikkate almayarak günlerce beklemesi gereken sirkeyi bir kaç günde hazır hale getiriyorlar.

REKLAM ALANI

Siz bu yüzden çok basit bir şekilde ve uygun malzemelerle uzun süren bir fermentasyon sonucunda elma sirkesini kendiniz yapabilirsiniz.

6 Maddede Elma Sirkesi Yapımı

Elma sirkesi tarifi ile ilgili internette bir çok yöntem bulabilirsiniz. Bunlar arasında en çok dikkat çeken Feridun Kunak ve Karatay elma sirkesi yapımıdır. Bizde bu değerli hocalarımızın tariflerini dikkate alarak 6 adımda basit bir şekilde elma sirkesi yapımını anlattık.

Doğal elma sirkesi yapımı
Doğal elma sirkesi yapımı

1. Elma Sirkesi İçin Kullanılacak Malzemeleri Hazırlayın

Evde elma sirkesi yapımı için kullanacağımız malzemeleri hazırlamamız gerekiyor.

Bu malzemeler 1 kilogram elma, 2 yemek kaşığı bal, 3 litre su, 1 çay bardağı nohut, Yarım çay bardağı bulgurdur.

2. Malzemeleri Yıkayıp Doğrayın

Bütün malzemeleri güzelce yıkayıp kuruttuktan sonra elmaları kabuklarını soymadan küçük parçalara bölüp cam kavanozumuzun içerisine ekliyoruz.

Elma seçerken doğal ve mumlu olmayan ürünleri seçmemiz gerekmektedir. Doğal bal ve doğal elmalar elma sirkesi yapımının en önemli aşamasıdır.

3. Bütün Malzemeleri Birleştirdikten Sonra Slikon Kaşıkla Karıştırın

Ev yapımı sirkesini ilk defa yapıyorsak bal kullanıyoruz ancak daha sonra biten sirkeden yeni bir sirke yapmamız gerekirse bu anayı kullanabiliriz.

Bütün malzemeleri cam kavanoza alıp plastik bir kaşık ya da slikon kaşıkla karıştıracağız. Tahta, cam ya da metal kaşık kesinlikle kullanmamalısınız.

Ev yapımı elma sirkesi
Ev yapımı elma sirkesi

4. Ağız Kısmını Tülbentle Kapattıktan Sonra 20 Gün Bekleyin

Elma sirkesi yapımı hazırlama aşamalarını tamamlamış oluyoruz böylece bu dakikadan sonra yapmamız gereken beyaz bir tülbent ile kavanozun ağzını kapatmak olacaktır.

Daha sonra aşağıdaki adımları dikkatlice uygulamanız gerekmektedir.

5. Bu 20 Gün İçerisinde Günde Bir Kez Sirkenizi Karıştırın

20 gün fermente olması için bekleyeceğimiz elma sirkesini günde bir kez yine slikon kaşık ile günde bir kez karıştırmamız gerekiyor.

Ancak sirkemizi serin, kuru ve direk ışık almayacak bir şekilde saklamamız gerekiyor.

Evde elma sirkesi yapımı
Evde elma sirkesi yapımı

6. 20 Günün Sonunda Hiç Karıştırmadan 20 Gün Bekleyip Sirkenizi Süzün

20 gün sonra sirkeyi hiç karıştırmadan bir 20 gün daha bekletirseniz sirkeniz hazır hale gelecektir. Hiç karıştırmadan bekleyeceğimiz bu dönemin sonunda sirkeyi süzerek dünyanın en kaliteli elma sirkesi yapımını tamamlamış olursunuz.

Elma sirkesi yapımı karatay
Elma sirkesi yapımı karatay

Elma sirkesi yapımı ile bütün faydalarından yararlanacağınız sirkeniz hazır hepinize afiyet olsun.

REKLAM ALANI
Yorumlar
  1. Meryem dedi ki:

    Elma sirkesin yaparken nohut kullanmayın çünkü sirkyi süzüp bekletilen sürekli ana oluşturuyor güzel olmuyor ben sadece elma çöz tuz atıyorum ve mayaliyorum gayet güzel oluyor