Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Doğal ve Kimyasalsız Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?

06.07.2020
Doğal ve Kimyasalsız Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?

Banyo temizliği zor ve zaman alan bir iş, bu sebepten çok fazla kimyasal kullanıyoruz. Ev yapımı organik ve kimyasalsız bir banyo temizleyicisi ne kadar iyi olurdu değil mi?

Bu mümkün arkadaşlar. Üstelik kimyasal içermeyen bu sağlıklı ürün ile yıllardır soluduğumuz çamaşır suyu, tuz ruhu, fayans temizleyicisi ve daha bir çok kimyasalı hayatımızdan kolayca çıkarabileceğiz. Öncelikle banyo temizliği nasıl yapılır ile ilgili genel bilgileri vermek istiyorum. Yazının bu kısmı ile ilgilenmiyorsanız istediğiniz başlığa gidebilirsiniz. Keyifli okumalar 🙂

Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?

Banyo temizliği zor ve yorucu bir süreçtir. Aynalar, musluklar, fayanslar, klozet ve varsa küvet gerçekten bizi fazlasıyla yoracağı gibi kullanacağımız 2 – 3 kimyasalda vücudumuzu yoracak ve bizi gerçekten zehirleyecektir.

REKLAM ALANI

Ev yapımı bir temizlik ve daha fazla sağlık istiyorsak banyo temizleyicisi için hazırlayacağımız en etkili karışım SİRKELİ SU olacaktır.

Çamaşır suyu gerçekten iyi bir temizleyicidir kadınlarımızın çoğu ne kadar çamaşır suyu kullanırsam o kadar fazla temiz olur düşüncesi ile bu temizlik maddesini zehir saçan bir hale getirebiliyor.

Eğer çamaşır suyu kullanıyorsanız bu sadece 1 litre suya 1 kapak olacak şekilde ve hazırlanan karışımın ise  püskürtülerek kullanılması doğru bir yöntemdir. Bu banyo temizliğinde bazı durumlarda bize yardımcı olabilecektir.

Temizlikte mikrofiber bir bez kullanmanızı öneriyoruz. Biri ıslak bir temizlik sağlarken bir tanesi ile de sürekli kurulamanız daha faydalı bir temizlik sağlayacaktır. Aynalar için ise gazete kağıdı mükemmel bir temizleyicidir.

Neden Ev Yapımı Kimyasalsız Bir Banyo Temizleyicisi Kullanmalıyız?

Kendi doğal temizleyicinizi yapmak istiyorsanız, sağlık bir ürün kullanmak istiyorsanız ve bütün bunların yanında ekonomik olmasını istiyorsanız ev yapımı bir banyo temizleyicisi kullanma isteğinin bir sürü gerçek nedeni vardır.

Doğal bir temizlik ürünü yapmak için çok karmaşık ve detaylı programlarla uğraşmanıza gerek yoktur. Bu hem zamanımızı çalacak hem de diğer kimyasallara olan özlemimizi arttıracaktır. Bu sebepten evde doğal bir temizleyici ürün kullanmak istiyorsak bu pratik ve çabuk ulaşılabilir olmalıdır.

Yurtdışında fazlasıyla kullanılan ve ülkemizde de yeni yeni market raflarında görmeye alıştığımız BEYAZ SİRKE bizim yapacağımız temizleyicide baş aktör olarak kullanılacaktır. Beyaz sirke içerdiği anti-mikrobiyal özellikleri sayesinde gerçek bir doğal temizleyicidir.

Temizlik yaparken sirke kokusuna maruz kalmak mı ben vazgeçeyim bundan dediğinizi duyar gibiyim. Hiçte öyle olmayacak, bence okumaya devam etmeli ve bir denemelisin. Umarım bundan sonraki 10 yıl içerisinde bu blogdan “koku” transferini de gerçekleştirebiliriz ve bu temizleyiciyi uygulamaya olan inancını arttırabiliriz.

Karmaşık ev yapımı reçeteleri daha derinlemesine bir temizlik sağlamayacağı gibi, daha tasarruflu olmaz ve sağlıklı olması iddiasını da kaybedebilir. Bu sebepten basit ve kullanılabilir bir temizleyici tarifiyle sizleri baş başa bırakıyorum.

Organik Banyo Temizleyicisi Tarifi

Banyoda temizlenecek bir sürü alan vardır. Aynalar, klozet ve fayansların yanında duş başlıkları ve dolaplarda temizlenmeye ihtiyaç duyan alanlardır. Bu tarifle hepsini temizleyebilirsiniz.

Fakat biz yine de klozet ve duş küveti için ayrı olarak verdiğimiz tarifi uygulamanızı da öneriyoruz. Çıkarılması zor bir leke varsa ve bu yöntemi denedikten sonra çıkmaması durumuyla karşılaşırsanız. Yazının başında belirttiğimiz gibi hidrojen peroksit kullanabilirsiniz ama belirli ölçüde ve püskürterek!

Banyo Temizliği

Tarif İçin Kullanılacak Malzemeler

  1. Beyaz Sirke
  2. Su
  3. Cam şişe
  4. Püskürtücü Kabı
  5. Esansiyel yağ ya da limon suyu

50/50 su, sirke karışımını hazırlamak doğal ve gerçek bir temizleyiciye kavuşmamızı sağlayacaktır. Cam şişenin yarısını su ile doldurduktan sonra, diğer yarısına beyaz sirkeyi boşaltıyoruz. Beyaz sirke bulamamanız durumunda elma sirkesi de bize yardımcı olacaktır. Sirkenin kokusuyla karşılaşmak istemiyorsak ki şunu söylemeliyim temizliği bitirdikten sonra kuruyunca gerçekten kokmayacaktır. Siz yine de bununla karşılaşmak istemiyorsanız bir yarım limon suyu kullanabilirsiniz.

Banyonun havasını değiştirerek daha güzel kokmasını istiyorsanız esansiyel yağlar size yardımcı olacaktır. Bunlar hem sirke kokusunu giderecek hem de istediğiniz kokuya kavuşma imkanına sahip olacaksınız. Sağlıklı bir banyo temizleyicisi yapmak bu kadar kolay.

Burada önemli olan tek durum aynaları temizlerken bir kaç damla sıvı sabun kullanmanız eski deterjan kalıntılarının iz yapmasını engelleyecektir.

Bu organik banyo temizleyicisi ile duşakabinlerinizi tertemiz yapmak istiyorsanız sizi şuraya alalım.

Banyo temizliği nasıl yapılır ve organik bir banyo temizleyicisine ihtiyaç duyanlar için verdiğimiz tarifi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmayı unutmayın lütfen. 🙂

REKLAM ALANI