Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Balık Yağı Hapı Faydaları Bir Masaldan Mı İbaret?

11.02.2019
Balık Yağı Hapı Faydaları Bir Masaldan Mı İbaret?

Balık yağı hapı pazarının küresel ölçekte 2022 yılına kadar 4 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Peki omega-3 yağları ve hapları gerçektende faydalı mı?

Omega – 3 yağ asitleri sağlık için çok önemlidir. Yeterli omega – 3 alabilmek için yağlı balık gibi yiyecekleri fazlasıyla tüketmeliyiz. Ancak çok fazla balık tüketmiyorsanız omega-3 takviyesi almayı düşünebilirsiniz.

Piyasada yüzlerce faklı omega-3 takviyesi mevcut iken bunun faydaları hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu ayrıntılı rehberde bulabilirsiniz.

REKLAM ALANI

Balık Yağı Nedir?

Balık dokusundan alınan yağdır. Bu yağın temel taşlarını eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekssaenoik asit (DHA) oluşturmaktadır. Genellikle ringa, morina, uskumru ve hamsi gibi balıklardan elde edilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün haftada en az 3 – 4 kez deniz ürünleri tüketilmesi önerisi varken bazı insanlar bu omega-3 tavsiyesini balık yağı hapından elde etmektedirler.

Bazı bitkilerde de bulunan omega-3 yağ asitlerinden alfa-linolenik asit (ALA) kuruyemişlerde, tohumlarda bulunur ve vücut tarafından üretilemez. Bu bakımdan eğer vücudunuzun bu yağ asidine ihtiyacı varsa kuruyemişleri tüketmek zorundasınızdır.

Balık yağında bulunan omega-3 yağ asitleri ise vücuda alındığında ALA tarafından yapılabilen önemli faydaları olan yağ asitleridir. Eğer düzenli olarak balık tüketmiyorsanız bu takviyeyi alabilirsiniz.

Ancak daha faydalı olabilmesi açısından haftada en az iki kez balık yemelisiniz.

Eğer omega-3 yağ asitlerinden EPA ve DHA yı kapsül ile almak istiyorsanız ki bu yöntem daha az balık kokusu ve tüketilmesinin kolay olması nedeniyle bazıları için zorunluluk olabilmektedir. Aldığınız kapsülde EPA ve DHA içerdiğinden emin olmalısınız.

Balık Yağı Hapı Faydalı Mı?

Eğer bir balık yağı hapı takviyesi alacaksanız aşağıdaki durumlara dikkat etmeniz halinde görebileceğiniz faydayı maksimum seviyeye çıkarmış olursunuz.

 • Omega-3 tipi: Çoğu omega-3 takviyesi az miktarda EPA ve DHA bulundurmaktadır. En önemli omega-3 türlerinden olan bu yağ asitlerinin takviyenizde bulunduğuna emin olun.
 • Omega-3 miktarı: 1000 mg’lık bir balık yağı içerdiği söylenen kapsül satın almış olabilirsiniz. Ancak, arka tarafta EPA ve DHA’nın sadece 320 mg olduğunu okuyacaksınız.
 • Omega-3’ün formu: Daha iyi emilim için, EE (etil esterler) yerine FFA (serbest yağ asitleri), TG, rTG (trigliseritler ve yeniden düzenlenmiş trigliseritler) ve PL’ler (fosfolipitler) bulunan takviyeler satın almaya çalışın.
 • Tazelik: Omega-3’ler sertleşmeye eğilimlidir. Bozulduklarında, kötü bir koku alacak ve yarar yerine zararlı olacaklardır. Her zaman tarihi kontrol edin, ürünü koklayın ve E vitamini gibi bir antioksidan içerip içermediğine bakın.

Balık Yağının Faydaları

 1. Depresyon ve kaygıyla mücadele ederek. Stres seviyenizi azaltabilir ve içerdiği EPA, DHA ile semptomlari iyileştirir.
 2. Göz sağlığınız açısından faydalıdır. Omega-3 asitlerinden olan DHA göz retinasının önemli bir yapısal bileşenidir.
 3. Gebelikte bebeğinizin beyin gelişimini olumlu yönde etkiler.
 4. Çocuklarda dikkat eksikliği, hiperaktive gibi davranışsal bozuklukları iyileştirir.
 5. Yüksek trigliserit seviyesini düzenleyerek obezite ile savaşmanıza yardımcı olur.
 6. Şizofreni ve alzheimer gibi hastalıklara yakalanmanızı önler.
 7. Balık yağı iltihaplanma ile ilgili molekül ve maddelerin üretimini azaltabilir.
 8. Omega-3 yağ asitleri adet sancılarını azaltmaktadırlar.
Balık yağı hapının faydaları nelerdir
Balık Yağı Hapının Faydaları Nelerdir?

Balık Yağı Kalp Sağlığını İyileştirir Mi?

Tarihsel olarak balık yağı hapları 20. yüzyılın başlarında D vitamini eksikliği ve kalp sağlığını iyileştirmede yardımcı olması açısından kullanılmaya başlanmıştır.

Doğal formdaki omega-3 yağ asitlerinin ve güvenilir bir sağlayıcıdan edindiğiniz balık yağı kapsüllerinin faydalarını yukarıda detaylıca inceledik. Ancak dünyadaki bir çok insan balık yağının kardiyovasküler sistem açısından faydalı olduğuna inanarak kullanmaktadır.

İngiltere Londra merkezli bir araştırma şirketinin yapmış olduğu çalışma sonucunda bu kapsüllerin kalp sağlığı açısından hiç bir faydası olmadığını kanıtlamıştır.

79 kişilik bir çalışma ekibinden oluşan örgüt 112.000 fazla kişiden oluşan bu çalışmasıyla balık yağı kullananlar ile kullanmayanlar arasında 0,2 lik bir fark tespit etti. Bu durumun istatistiksel olarak hiçbir anlamı bulunmamaktadır.

Balık Yağının Yan Etkileri ve Etkileşime Girdiği İlaçlar

Bipolar bozukluk, diyabet ve düşük tansiyon ile ilgili rahatsızlıklar yaşıyorsanız. Omega-3 takviyeleri bazı semptomları arttırabilir. Aynı zamanda polipozis hastalığına yakalanma riskini arttırabildiği gibi deniz ürünleri alerjisi bulunanların kullanması tavsiye edilmez.

Aynı zamanda balık yağı takviyeleri bazı ilaçlarla etkileşime girebilmektedir. Bu sebepten doğum kontrol hapları, yüksek tansiyon ilaçları ve kilo kaybı için kullanılan ilaçlarla birlikte kullanılması gerekmektedir. Bu ilaçları kullananların omega-3 takviyeleri alması için uzman doktor tavsiyesine ihtiyaçları vardır.

Bütün muadillerinde görülmemekle birlikte kan pıhtısını yavaşlatan ilaçlar içinde doktorunuza görünmeniz faydalı olacaktır.

Balık yağı hapı faydaları ve zararları ile ilgili bu bilgiler doğrultusunda doğru seçimi yapmak için daha dikkatli davranabilirsiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. alya dedi ki:

  Balık yağı ile ilgili bir çok makale okudum bunun ticari gelir elde etmek adına bu kadar popüler olabileceğini düşünemiyorum, fakat detaylara inince de gerçekten kandırılıyor muyuz bilmiyorum? sonuç olarak balık yağı faydalıdır.

 2. Efsun dedi ki:

  merhaba kadinhalleri balık yağı faydaları ve zararları yazısını okudum ve çocuğum için ne yapacağıma kararsız kaldım neler olup bitiyor öyle

 3. müzeyyen dedi ki:

  Merhaba ben müzeyyen senar balık yağı gerçekten çok faydalı özellikle yaşlandığınızda bunun yararlarını göreceksizniz. Haftada bir gün balık her gün 1 adet bslık yağı iyi günler diliyorum.