Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 10 Gıda

10.11.2019
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 10 Gıda

Mevsim koşulları hasta olmamızı kolaylaştırdığı için bağışıklık sistemini güçlendiren gıdaları tüketmemiz grip v.b hastalıklara yakalanmamızı zorlaştırır.

Vücudumuz için tükettiğimiz enerji ve protein kaynaklı besinler açlığımızı sona erdirdiği gibi bazı belirli yiyecekleri de tüketmek bağışıklık sistemini güçlendiren etkilere sahiptir. Kışın soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara yakalanma riskinizi düşürmek istiyorsanız bu 10 gıdayı tüketerek bağışıklığınızı arttırabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar

Çeşitlilik doğru beslenmenin ana anahtarıdır. Bu yazıda bahsedeceğimiz yiyeceklerin sadece bir tanesini yemek sizi tamamen hastalıklardan korumayacaktır. Özellikle grip ve soğuk algınlığı hastalıklarına karşı yeterli ve dengeli beslenmekle birlikte bağışıklık sistemini arttırıcı bu gıdaları da tüketmeniz gerekmektedir.

REKLAM ALANI

Hasta olmanızı engelleyecek temelleri öğrenerek hatta zamanında grip aşınızı yaptırıp kendinizi kötü hissettiğinizde de bu gıdaları tüketerek grip riskinizi en aza indirebilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendiren 15 gıda hakkında fikir sahibi olmak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

1. Turunçgiller Bağışıklık Sistemini Koruyor

Çoğu insan üşütünce C vitaminine ihtiyacı olduğunu düşünür. Çünkü C vitamininin bağışıklık sistemine iyi geldiğini bilmeyen yoktur. Enfeksiyonlarla savaşırken vücudumuzun en güçlü silahı olan C vitamini beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırmaktadır.

Vücudumuzun C vitamini ile ilgili problemi onu kendi bünyesinde üretemez ya da dönüştüremez. Bu sebepten bağışıklık sistemini güçlendiren bu vitamini günlük olarak tüketmemiz gerekmektedir. Bütün narenciyeler C vitaminine sahiptir. Dilediğimizi yemekte özgür olduğumuzu bilmek güzel bir his olsa gerek?

  • Greyfurt,
  • Portakal, mandalina,
  • Limonlar
Bağışıklık Güçlendiren Turunçgiller
Bağışıklık Güçlendiren Turunçgiller

2. Kivi ve Papaya İle Bağışıklığınızı Güçlendirin

Turunçgillerin haricinde papaya ve kivi gibi folat, K vitamini, potasyum ve aynı zamanda C vitamini içeren meyveleri tüketmeniz de vücudunuzun diğer geri kalan yerlerini onarmanızı da sağlayacaktır.

Kivi Papaya Bağışıklığı Güçlendirir
Kivi Papaya Bağışıklığı Güçlendirir

3. Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Kırmızı Papya Biber

C vitaminini en fazla turunçgillerin içerdiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kırmızı biberde ki C vitamini oranı diğer bütün narenciyelerin neredeyse 2 katı kadardır. C vitamini bakımından zengin olan kırmızı biber aynı zamanda beta karoten içermektedir. Bu da bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin yanı sıra cildin korunmasına da yardımcı olmaktadır.

Kırmızı Kapya Biber İle Sağlık Bulun
Kırmızı Kapya Biber İle Sağlık Bulun

4. Bağışıklık Kazanıp Hasta Olmamak İstiyorsanız Brokoli

A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra vücudumuza bir çok lifle birlikte giriş yapan brokoli antioksidan içeriği sebebiyle masamıza koyacağımız en sağlıklı sebzelerden bir tanesidir. Brokolinin bütün bu özelliklerini kaybetmemesi için mümkün olduğu kadar az ya da buharla pişirmektir.

Hasta Olmamak İçin Brokoli
Hasta Olmamak İçin Brokoli

5. Sarımsak Her Derde Şifa

Televizyonlarda, arkadaşımız, annemiz ve karşı komşumuz sarımsak tüket derken yanılmıyordu. Bütün eski medeniyetlerin enfeksiyonla mücadele ederken değerini fazlasıyla bildiği sarımsak bağışıklık güçlendiren özelliklerini içerdiği kükürt bileşiklerinden almaktadır.

Her Derde Deva Sarımsak
Her Derde Deva Sarımsak

6. Hastalandıktan Sonra Dahi Şifa Olabilen Zencefil

Bağışıklık sistemini güçlendiren en etkili silahlardan bir tanesi zencefildir. Boğaz ağrısı, iltihaplı hastalıklar ve mide bulantısını azaltmanıza yardımcı olmaktadır. Kolesterol düşürücü özelliği ve kronik ağrılarınızı yatıştırması onun ne kadar güçlü bir savaşçı olduğunu gösteriyor.

Hasta Olduktan Sonra Dahi Şifa Veren Zencefil
Hasta Olduktan Sonra Dahi Şifa Veren Zencefil

7. Bu Aralar Tehlike Saçsa da İyi Bir Ispanak

Bağışıklık sistemini güçlendiren temel vitaminleri içermesi ve aynı zamanda beta karoten ve antioksidanlarla dolu olması onu özel kılan bir sebzeye dönüştürüyor.

Ispanak
Ispanak

8. Doğal Mayalanmış Bir Yoğurt

Kendi mayaladığınız bir yoğurt çeşitli market ürünleri ve meyveli yoğurtlardan çok daha sağlıklıdır. Bu şekilde tüketeceğiniz yoğurt harika bir D vitamini kaynağıdır. Eğer meyveli yoğurtlar tüketmek istiyorsanız taze meyveler ve bal kullanabilirsiniz.

Evde yoğurt yapımı

9. Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Badem

Eğer vücudunuzun hastalıklarla mücadele etmesini istiyorsanız. Şoför koltuğunda ki C vitamininin yanına muavin olarak E vitaminini vermelisiniz. Sağlıklı yağlar ve vitamin ile dolu olan badem ise aradığınız şey olabilir. Önerilen günlük E vitamini değerininin %100 sağlanması için 38 adet yaklaşık yarım fincan badem tüketmelisiniz.

Badem Hastalıklardan Korur
Badem Hastalıklardan Korur

10. Kanatlı Hayvanlar

Sağlıklı yetişmiş bir tavuk, hindi ve benzeri kanatlı hayvanlar B-6 vitamini açısından oldukça değerli bir besin kaynağıdır. B-6 vitamini ise kırmızı kan hücrelerinizi yenilemeye yarayan ve bağışıklık sistemini güçlendiren hayati öneme sahip bir vitamindir.

Bunun yanı sıra kemiklerin kaynatılmasıyla yapılan et suyu, paça gibi çorbalarda bağışıklık için diğer yardımcı besinleri içerir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren bu besinler ile sizde bu kışı hasta olmadan geçirebilirsiniz.

REKLAM ALANI