Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Bademcik İltihabı Nedir? Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

15.10.2019
Bademcik İltihabı Nedir? Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bademcik iltihabı, bademcik ameliyatı ve bademcik şişmesine ne iyi gelir gibi evde tedavi yöntemleri ile ilgili bütün merak edilenler.

Bademcik İltihabı Nedir?

İnsanların bağışıklık sisteminin temelini oluşturan ve boğazımızın her iki yanında bulunan badem şeklindeki organa “bademcik” denilir. Bu bademciklerin virüs ve bakteri kaynaklı enfeksiyon kaparak iltihaplanması ise tıp dilinde “Tonsilit ya da Akut Tonsilit” diye adlandırılır ve halk dilinde bademcik iltihaplanması olarak bilinir.

Bademciklerin şişmesi bu iltihabın sonucunda gerçekleşmektedir. Lenfatik sistemde ki diğer organlar gibi bademcikler de bağışıklık sisteminde bulunurlar ve vücudu koruyan bir organ olan bademciklerin şişmesine neden olan durumların iyi bilinmesi sağlığımız açısından önemlidir.

REKLAM ALANI

Bademcikler Neden ve Nasıl Şişer?

Lenf bezlerimizden olan bademcikler vücudumuzu hastalılardan koruyan önemli organlardandır. Vücuda giren zararlı mikropları yakalama görevi üstlenen bademciklerimiz, mikroplarla savaşarak onları yok etmektedir.

Bu mücadele sonucunda bademcikler şişebildiği gibi, yok edilemeyen mikroplarda bademciklerimizi iltihaplandırarak şişmesini sağlamaktadır. Tonsillerde şişme, büyüme, kızarma, üzerinde iltihap birikmesi gibi durumlara bademcik şişmesi (tonsilit) adı verilmektedir. Bulaşıcı olan bademcik şişmesi toplumu önemli derecede olumsuz etkilemektedir.

Bademcik Şişmesi Nedir

Bademciklerin Şişmesinin Olumsuz Etkileri

Kolayca muayene edilebilen bademciklerimizin şişmesi kronik bir hal aldığında ameliyatla çözümde mümkündür. Bademcik şişmesine en fazla maruz kalan grup çocuklardır. Bu sebepten çocuklarımızın sağlığı için daha dikkatli olmalıyız. Bademciklerde ki kızarıklık onun iltihaplandığını göstermektedir.

İlerleyen durumlarda ise sarımtırak ve yeşil bir renk alan bademciklerin, üzerinde noktalı gözeneklerin görüldüğü durumlarda vardır. Yapılan bazı çalışmalarda bademcik iltihabına neden olan “streptekok” bakterisinin bazı durumlarda kalp kapaklarında ve böbreklerde de iltihap oluşturduğu görülmüştür.

Özellikle orta yaştaki “kadınların” sıklıkla yaşadığı kalp kapağı darlığının en önemli nedenleri arasında küçük yaşta yaşanmış olan bademcik iltihapları gelmektedir. Eklem rahatsızlıklarına sebebiyet veren geçmiş hastalıklar öyküsünde de bademcik iltihapları söz konusudur.

Bademcik iltihabı baş ağrısı ve boyun ağrısı yapabildiği gibi ateşimizin yükselmesinde de büyük payı vardır. Vücudumuzda oluşturduğu olumsuzluklar yutkunma zorluğu, yemek yerken zorlanma ve konuşmamızı etkilemesi gibi durumlardır.

Bademcik İltihaplanmasının Belirtileri

 • Yutkunmakta güçlük çekme
 • Bademciklerde şişme ve kızarıklık
 • Ağızda kötü koku
 • Yüksek ateş
 • Yemek yerken, içerken, yutkunurken boğazda ağrı, yanma
 • Öksürük
 • Baş ağrısı
 • Konuşurken sesin çatallı boğuk bir şekilde çıkması
 • Boyun veya çene bölgesinde lenf bezlerinde şişme
 • Boyunda sertleşme
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İştahsızlık
 • Eklem ve kas ağrısı
 • Kulak ağrısı
 • Halsizlik
 • Bademciklerde beyaz veya sarı lekeler

Bademcik İltihabı Bulaşıcılığından Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Bademcik iltihabına neden olan virüs ve bakteriler bulaşıcıdır. Bu bulaşıcı hastalıktan korunmak için yapılması gerekenler:

 • Hasta olan kişi ile temasta bulunmamalıyız.
 • Mikroplar hapşırma, öksürme, nefes alıp verme ve tokalaşma yolu ile yayılmaktadır bu durumlara karşı dikkatli olmalıyız.
 • Bademcik iltihabı hastaları ile ortak eşya kullanmamaya dikkat etmeliyiz.
 • Ellerimizi yıkamadan yemek yememeliyiz.
 • Kirli yüzeylere temas etmemeliyiz.

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir

Hastalığın yerleşme ve vücutta kalma süresi yaklaşık olarak 7 – 8 gündür. Başka hastalıklara sebep olması ve ilerlemesi dolayısıyla dikkat edilmesi gereken hastalık için en önemli tedavi yöntemi yeterli sıvı alımıdır. Aynı zamanda ağız bakımına dikkat etmemiz gereken hastalık için antiseptik gargaralar kullanabiliriz.

Yatak istirahatinin tedaviye yardımcı olduğu hastalıkta çok ilerlemesi ile bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotik kullanılmalıdır. Antibiyotik tedavisi kesinlikle kendi başımıza karar vermememiz gereken bir durumdur ve uzman kontrolü ile alınması gerekmektedir.

Romatizmal kalp hastalıklarına veya böbrek iltihapları gibi komplikasyonlara sebebiyet veren bademcik iltihabının bu seviyeye gelmemesi için bir Kulak-Burun-Boğaz uzmanı tarafından tedavi olunması gerekmektedir.

Aynı zamanda boğaz ağrılarımız için C vitamini içeren ve antibakteriyel özelliği olan Tarçın çayı, zencefil-limon ve karabiber karışımını kullanabiliriz.

Bademcik Şişmesine Dondurma İyi Gelir Mi?

Cereyanda kalmak, dondurma yemek, terleyip, soğumak gibi ısı değişimi yaşayanlar bu tür durumlarda hasta olma korkusunu hissederler. Ancak bu tip inanışlar doğru değildir. Bilhassa dondurma yemenin, boğazdaki enfeksiyonlara, boğaz ağrılarına sebep olabileceği fikri yanlış bir düşüncedir. Elbette ki dondurma istenildiği kadar tüketilebilir şeklinde bir şey de söz konusu değildir. Fakat dondurmanın insanların hasta olmasına neden olmadığı bilinmektedir.

Boğaz enfeksiyonları ile boğaz ağrılarının ise soğuk-sıcak yiyecek ve içeceklerden ziyade yenilen içilen şeylerdeki mikroplara bağlı olduğu değerlendirilmektedir. Dondurma içeriğinde süt bulunan bir yiyecektir. Süt içinde de çok çabuk bakteri üreyebilmektedir.

Dondurma yenilmesinden hemen sonra hasta olunmasının nedeni, soğuk bir şeyler tüketilmesinden dolayı değil, dondurmanın yeterli derecede hijyenik hazırlanmamasından, güvenilir derecede olmamasından, bakteri barındırmasından ve bakteri üretmesinden kaynaklanmaktadır.

Bu demek değildir ki soğuk kış günlerinde hasta olmayacağım diye dondurma tüketebilirim. Havaların soğuması vücut direncimizi düşürdüğü için hasta olma oranımız artmaktadır. Soğuk havalarda dondurma yemememizi sağlayan durum bundan kaynaklanmaktadır.

Bademcik Şişmesi Tedavisinde Bitkisel Çözümler

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir

Evde uygulayacağımız bazı bitkisel yöntemler ile bademcik şişmesine karşı savunma mekanizmamızı güçlendirip, aynı zamanda hastalığın ilerlemesinin önüne geçebiliriz. Bu yöntemlerden bazıları;

1. Limonlu Sıcak Su
Limonun iltihabı yok eden etkisi sebebiyle bademcik şişmesine karşı kullanacağımız bitkisel çözüme bal karışımını da ekleyebiliriz.

2. Tuzlu suyla gargara
Enfeksiyona karşı direnç oluşturmak ve ağrıyı hafifletmek için tuzlu suyla gargara yapabiliriz.

3. Bitki çayları
Adaçayı, ıhlamur, papatya, nane gibi bitki çaylarını antioksidan etkisi sebebiyle kullanabiliriz. Aynı zamanda boğazımızı yumuşatacak bu bitki çaylarına bal ve limonda ekleyerek etkisini arttırabiliriz.

4. Sarımsak
Sarımsak en etkili antibiyotiktir. Bir bardak suya 2 tane sarımsağı dilimleyip kaynattıktan sonra süzüp içmek iyi gelecektir. Sarımsağın kokusundan rahatsız oluyorsak, sarımsaklı bu karışımı içtikten sonra maydonoz çiğneyebiliriz.

5. Tarçınlı Çay ve Su

Tarçın antibiyotik etkisi gösteren ve bakterilerle mücadele eden bir baharat olduğu için bademcik şişmesine oldukça iyi gelmektedir. Sizde tarçınlı su içerek bademcik şişmesine ne iyi gelir sorunuza cevap bulabilirsiniz.

6. Bal, Karabiber ve Limon

Bal, karabiber ve limon karışımını ya da karabiber yerine kullanabileceğiniz zencefil karışımını bademcik şişmesi ve boğaz ağrılarını yatıştırmada güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir Sorunuza Cevap Olacak Öneriler

 • Bademciklerimiz şişken bizi en çok zorlayan şeylerden bir tanesi yutkunmaktır. Bu yüzden sıvı gıdalarla beslenmeye özen göstermeliyiz.
 • Sebze çorbaları ve tavuk çorbaları bademcik şişmesi yaşadığımız durumlarda hem vücut direncimizi arttıracak hem de sıvı beslenmemize yardımcı olacak besinlerdir.
 • Bademciklerimizde enfeksiyon varken vücudunuzun daha fazla vitamin ve minerale ihtiyacı vardır. Bu vitamin ve minarelleri de taze olarak sıkılmış meyve ve sebze sularından alabiliriz.
 • Yeterince hassas olan boğazımızı daha da tahriş etmemek için, aşırı baharatlı yiyecekler tüketmemeliyiz.
 • Kafein içeren sıvılar ve koladan bir süre uzak durmak tedavi sürecini hızlandırmaya yardımcı olacaktır.
 • Bol bol dinlenmeye özen gösterirsek vücudumuzda ki enfeksiyonu daha kolay dışarı atabiliriz.

Bademcik İltihabı İçin Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım?

Bademciklerimizde ki şişlik bir türlü inmiyor ve şikayetlerimiz artarak devam ediyorsa bilmemiz gereken şey bademcik iltihabının başka hastalıklara sebebiyet verdiğidir. Bu sebepten görünmemiz gereken bir kulak-burun-boğaz uzmanıdır. Eğer bademcik şişliği şikayetimizde ki belirtilerden;

 1. Yüksek ateş
 2. Titreme
 3. Kulak ağrısı
 4. Boyun bölgesinde bulunan lenf bezlerinde şişlik
 5. Çocuklarda karın ağrısı
 6. Kusma gibi şikayetler şiddetli ve uzun bir zaman dilimiyle sürüyorsa hızlı bir şekilde doktora görünmeliyiz.

Bademcik Ameliyatı Faydalı Mı?

Bademciklerimizin görevi dışarıdan gelen virüs ve bakterilere karşı vücudumuzu korumaktır. Bunu vücudumuzda yapan başka organlarda bulunmaktadır.

Bademciklerimizin özelliği bir kapı görevi görmesidir vücudumuza giren bir yabancı ile ilk savaşan organ olmasından dolayı önemli bir organdır. Fakat bademcik iltihapları ve şişmesi kronik bir hal aldıysa bu yılda 4-5 defadan fazla boğaz şişmesi yaşıyor olmamız demektir.

Bademciklerimiz artık yabancılarla savaşmayı bırakmış vücudumuz ile savaşan bir hal almış demektir. Kronik bademcik rahatsızlıklarında bademciklerimizin ameliyat yöntemi ile alınması oldukça gerekli ve faydalı bir yöntemdir.

Bademcik Ameliyatı

Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır? Bademcik Ameliyatı İyileşme Süresi

Bademcik ameliyatları çocuklarda ve ergenlerde genel anestezi, erişkinlerde ise genel ya da lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Çocuklarda alt yaş sınırı herhangi bir zorunluluk olmadıkça 3-4 yaştır. Bademcik ameliyatları fazlaca riskli ameliyatlar olmaması nedeniyle karar verilmesi açısından zorluk yaşamayacağımız bir operasyondur. İstatistikler 14 bin ameliyattan birinde anesteziye veya cerrahiye bağlı ciddi komplikasyon görüldüğünü ortaya koymuştur.

Ameliyat toplamda 1- 1,5 saat sürmektedir. Ameliyattan sonra birkaç saat içinde taburcu olabildiğimiz herhangi bir kesi uygulanmayan operasyonda özel bir makas ve bistüri ile bademcikler alınmaktadır. Daha sonra kendiliğinden eriyen dikiş uygulaması yapılır. Ameliyattan sonra çenede, boğazda ve kulakta ağrı olması durumunda ağrı kesici kullanılabilir. Bademcik ameliyatı geçiren bir hasta toplamda 2 hafta içerisinde tamamen iyileşmektedir.

Bademcik şişmesine ne iyi gelir ve bademcik iltihabı ile ilgili bilgileri verdiğimiz makalemiz için sizde yorumlarınız belirtebilirsiniz.

REKLAM ALANI