Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir Sorunuza Kesin Çözüm

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir Sorunuza Kesin Çözüm

Ayakların gün içerisinde ayakkabı içerisinde havasız kalması sonucunda oluşan ayakkabı kokusu hepimizi rahatsız eder. Peki ayakkabı kokusu nasıl giderilir?

Ayakkabı Kokusu

Ayakların kötü kokmasının asıl nedeni hormonlar ve terlemeyle alakalıdır. Ancak bir çoğumuzun farkettiği üzere bazı ayakkabılar diğerlerine nazaran daha kötü kokmaktadır.

Bunun asıl sebebi ise o daha kötü kokan ayakkabıların tabanı diğerlerine göre teri daha fazla tutar ve bakterilerin hızlı üremesine sebep olur. Bu sebepten en kötü kokan ayakkabılarınızı sık havalandırmaktan ve arada sırada tabanlarını değiştirmekten kaçınmayın.

REKLAM ALANI

Bunun haricinde yapabileceğiniz ayakkabı kokusu giderme yöntemlerini ise başlıklar halinde inceledik.

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Oluşan kötü ayakkabı kokularını ortadan kaldırmak kadar, nedenlerini de yok etmeniz gerekmektedir. Bu sebepten özellikle ayaklarınızı ayakkabından çıkardıktan hemen sonra yıkamalı ve iyice kurutmalısınız.

Bunun haricinde eğer imkan dahilindeyse aynı ayakkabıyı sürekli giymek yerine iki üç günde bir giymeyi tercih etmelisiniz. Ayakkabı kokusu ile ilgili en önemli şikayetlerden bir tanesi de vestiyerdeki ayakkabı kokusudur. Bu kokunun oluşmaması için ise ayakkabılarınızı havalandırmadan vestiyere kaldırmamalısınız.

Pudra kullanmayı alışkanlık haline getirirseniz ayaklarınızın terlemesini engelleyecektir ve kötü kokunun kaynağını yok etmenizi sağlayacaktır.

Spor Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer?

Özellikle spor ayakkabılar hem kullanım alışkanlıkları hem de daha teri daha fazla tutan yapısıyla çok daha kötü kokmaktadır. Spor ayakkabılardaki kokuyu gidermek için;

 • Ayakkabınızı çıkardıktan sonra tabanını da çıkararak havalanmasını sağlayınız.
 • Ayakkabınızı havalandırmadan vestiyer ve ayakkabılık gibi kapalı alanlarda muhafaza etmeyiniz.
 • Spor ayakkabı koku giderici spreylerden faydalanmayı düşünebilirsiniz.
 • Bebek pudrasını ayakkabınızı çıkardıktan sonra içerisine dökebilirsiniz.
 • Spor ayakkabıları havalandırdıktan sonra içerisine bir top naftalin bırakmak kötü kokuları giderecektir.
 • Gazete kağıtlarını bolca ayakkabı içerisine buruşturmakta kokuyu önleyebilir.

Bütün bu koku giderici yöntemlerin haricinde ayakkabı kokusuyla alakalı çözüm yollarından bazılarını aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz.

Ayakkabı Kokusu Giderici Doğal Çözümler

Ayakkabı kokusunu gideren bir çok yöntem vardır. O an kullanabileceğiniz malzemelerle bu kokuyu giderebilirsiniz. İşte o doğal çözümlerden bazıları;

 • Naftalin,
 • Pudra,
 • Lavanta,
 • Çay ağacı yağı,
 • Kahve,

Bu ürünleri giymediğiniz ayakkabılarınızın içerisine havalandırdıktan sonra bırakmanız halinde kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Bunun haricinde ertesi gün giyeceğiniz bir ayakkabı kötü kokuyorsa başka alternatifleri denemelisiniz.

Ayakkabı Kokusunu Gidermek İçin Poşet Çay

Poşet çay, havadaki nemi kolayca emdiği için ayakkabılarınızdaki rutubeti kolayca yok eder. Bu da ayakkabı kokusunu alır ve kötü kokuların ayakkabılara hapsolmasını engeller. Sizde kullanılmamış çay poşetlerini ayakkabılarınızın içerisine koyun. 12 saat boyunca beklettiğinizde kokunun kaybolduğunu göreceksiniz.

Koku Karbonat İle Geçer Mi?

Daha önce bir çok makalede karbonatın kullanım alanlarından bahsetmiştik. Doğal bir element karbonat hem lekeleri giderir hem de nemi ve kokuyu giderir. Bu sebepten dolayıdır ki ayakkabı kokusu için en iyi çözümlerden biridir.

Peki nasıl kullanacaksınız? Çok kolay; ayakkabılarınızın iç tabanlarına birer yemek kaşığı karbonat koymanız yeterli.

Ayakkabı Kokusu Çözümü İçin Turunçgillerden Faydalanın

Ayakkabı kokuları için bir başka kolay çözüm daha. Sakın limon, portakal ya da greyfurt kabuklarını çöpe atmayın. Bu kabuklar ayakkabılarınızın içindeki kötü kokuları gidermekte muazzam başarılıdırlar. Bu durumda, her zaman olduğu gibi tavsiyemiz kabukları ayakkabılarınızın içine koyup bir gece bekletmenizdir. Bu kesin bir çözümdür.

Kötü Kokuyu Gideren Sirke

Elma sirkesinin içerisindeki asitler, kötü kokuya sebep olan mikroorganizmaların oluştuğu ortamı değiştirir ve yok eder. Kötü kokan ayakkabınıza elma sirkesi uyguladığınızda, kötü kokunun yayılmasının ve bakterilerin üremesinin yavaşladığını göreceksiniz.

Bir pamuğa damlattığınız sirke ile ayakkabınızı sildikten sonra yeni bir sirkeli pamuğu bir kaç saat ayakkabının içerisinde bırakmalısınız.

Bütün bu ayakkabı kokusu gideren çözümler için ilk yapmanız gereken şeyin hijyen ve havalandırma olduğunu unutmayınız.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.