Kadın Halleri

Ayak Tırnak Mantarı Tedavisi ve Oluşum Nedenleri

27.06.2019
Ayak Tırnak Mantarı Tedavisi ve Oluşum Nedenleri

Ayak tırnak mantarı, tırnağınızın ya da tırnağınızın ucunun altında beyaz ve sarı bir nokta olarak başlayan yaygın bir durumdur. Tırnak mantarı tedavisine dair uygulayabileceğiniz çözümler.

Ayak Tırnak Mantarı

Beyaz ve sarı küçük bir nokta ile başlayan ayak tırnak mantarı enfeksiyonu ilerledikçe tırnak renginin bozulmasına, kalınlaşmasına ve hafif ağrılara neden olabilir.

Ayakta ya da deride görülen bu mantarlar hayvanlardan, topraktan, havadan ve insanlardan bulaşabilirler. Bu bulaşıcılığı dolayısıyla genel hijyene oldukça dikkat etmelisiniz. Neden sadece ayaklarımda mantar görülüyor diye merak ediyor olabilirsiniz.

Ayaktaki mantar enfeksiyonuna neden olan bakteri sıcak ve nenli bölgeleri daha çok sevmektedir. Ellerimizde de nadiren görülmesine rağmen ayaklarda daha çok görülmesinin nedeni çorap ve ayak hijyenine daha az dikkat edilmesidir.

Tırnak mantarı küçük bir bölgeyi işgal ederek başladıktan sonra tüm tırnağınızı ve oradan da bütün parmaklarınızı etkileyen bir problem haline dönüşebilir. Bu sebepten tedavisi oldukça zor olan ve uzun süren mantarın nedenlerini ve belirtilerini iyi belirlemelisiniz.

Tırnak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

 • Tırnak kenarlarında sulu yaralar,
 • Tırnaklarda kalınlaşma,
 • Çabuk kırılan tırnaklar,
 • Tırnağın saydamlığını kaybetmesi,
 • Parmak aralarında kaşıntı,
 • Kepeklenme ve pullanma,
 • Tırnaklarda şekil bozuklukları,
 • Ayak kokusu

tırnak mantarı belirtilerinden herhangi birini görmeniz halinde ayak hijyenine daha fazla dikkat etmeli ve diğer insanlara bulaşmaması için kullanacağınız ürünlerin sadece size özel olmasını sağlamalısınız.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Bulaşıcı olan tırnak mantarı vücudunuza girdikten hemen sorna hastalığa neden olmaz, bunun için uygun bir anı en çok ise vücudun savunmasız kaldığı bir zamanı bekler. Bunun için ise en çok mikroba maruz kalan ve günün büyük bölümünü havasız geçiren ayaklar en önemli yaşam alanlarıdır.

Bütün bunlar tırnak mantarının oluşmasının ana nedeni olmasına rağmen tırnak mantarı neden olur? sorunuza cevap olarak şunlar gösterilebilir.

 1. Ortak giydiğiniz ayakkabı, terlik, çorap,
 2. Yüzme havuzlarında ki steril olmayan ortamlar,
 3. Kuaför salonlarındaki steril edilmeyen manikür, pedikür aletleri,
 4. Vücudun savunma mekanizmasını bozan otoimmun hastalıklar, diyabet ve bağışıklık sistemini zayıf düşüren ilaç kullanımı,
 5. Ağır terleme ve sporcu ayağı öyküsü.

Tırnak mantarına bu sebepler neden olmaktadır.

Tırnak Mantarını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Ayak tırnak mantarı sebepleri ve neden olduğuna dair ilgiler ışığında sizde böyle bir problemi yaşamamak için yapmanız gerekenleri iyi bilmelisiniz.

 1. Ellerinizi ve tırnaklarınızı düzenli olarak yıkayın.
 2. Ayak tırnaklarınızı ve el tırnaklarınızı ayrı makaslarla kesin.
 3. Her kullanımdan sonra tırnak makaslarınızı dezenfekte edin.
 4. Ter emici çoraplar giyinin ya da gün içerisinde çoraplarınızı değiştirin.
 5. Nefes alan malzemelerden yapılmış ayakkabılar seçin.
 6. Havuz alanlarında ve spor salonlarında kendinize ait terlik ve ayakkabılar giyin.
 7. Tırnak cilası ve yapay tırnaklar kullanmaktan vazgeçin.
 8. Tırnaklarınızı düz bir şekilde kesin.
 9. Ayaklarınızı sıkan ayakkabılar kullanmayın.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarı tedavisi için uygulayabileceğiniz bir kaç yöntem vardır. Bu yöntemler arasından size bitkisel çözümleri, tırnak mantarına ne iyi gelir sorusunun cevabını ve tırnak mantarı için ibrahim saraçoğlu’nun kürünü anlatacağız. Sizde kullanmak istediğiniz ürünü eczanelerden satın alabilir ya da burada anlatılan yöntemlerden birini kullanabilirsiniz.

Tırnak mantarı çözümü için bilmeniz gereken en önemli durum mantar tedavisi uzun bir süreçtir. Bir noktadan sonra tırnak mantarı geçse dahi tekrar edebilir. Bu sebepten ayak hijyenine ve çözümlere oldukça dikkatli olmalısınız.

1. İbrahim Saraçoğlu Tırnak Mantarı Tedavisi İçin Soğan Kürü

Dış kısmı kahverengi olan yemeklik soğanı fırında 100 – 150 derecede kabuklu bir şekilde bir miktar ısıttıktan sonra, ‘cücük’ dediğimiz kısmını en az yarım saat kadar mantarlı bölgede bekletip daha sonra yıkayarak kullanabilirsiniz.

Yine domates de mantar tedavisi için bitkisel bir çözümdür. Taze ve doğal domatesi ikiye bölerek parmağınızda 15 – 20 dakika kadar beklettikten sonra hijyenini sağlayıp tedaviyi sonlandırabilirsiniz.

Yine tırnak mantarları için henüz enfeksiyon evresine ulaşmamış olanlar için lazer tedaviside uygulanmaktadır.

2. Tırnak Mantarı İçin Vicks

Soğuk algınlığı ve grip için kullanılabilen vicks tırnak mantarları içinde bir tedavi şeklidir. Günde iki kez mantarlı bölgeyi yıkadıktan sonra vicks sürerek tedaviyi sürdürebilirsiniz.

3. Tırnak Mantarı İçin Kullanabileceğiniz Bitkisel ve Doğal Çözümler

 1. Sirke: Eşit ölçülerde elma sirkesi ve su karıştırarak mantarlı bölgeye 15 dakika kadar uygulayabilirsiniz.
 2. Yoğurt: Çok iyi bir probiyotik kaynağı olan yoğurdu etkilenen bölgeye sürüp kuruduktan sonra yıkayabilirsiniz.
 3. Karbonat: Biraz limon suyu ve karbonatı karıştırıp bir macun elde ettikten sonra, doğrudan etkilenmiş bölgeye sürüp tedavi edebilirsiniz.
 4. Çay ağacı yağı: tırnak mantarı için uygulanabilecek en doğal çözümlerden bir tanesi de çay ağacı yağıdır. Yüzde yüz saflıktaki çay ağacı yağını günde iki kez uygularsanız 6 ayın sonunda çok büyük miktarlarda iyileşme görebilirsiniz.

Tırnak mantarı tedavisi için size sunduğumuz çözümleri bu problemi yaşayan arkadaşlarınızla paylaşarak mantar sorununa bir çözüm bulmalarına yardımcı olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Vahide dedi ki:

  ayak tırnak mantarı hemen tedavi edilmezse çok fazla ilerleyebiliyor. Bir akrabamın göğsüne kadar sıçramıştır.

Copyright © 2018, KadinHalleri - Her hakkı saklıdır.