Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Anne Sütünü Sağma Teknikleri | En Kolay Yöntemi

13.05.2020
Anne Sütünü Sağma Teknikleri | En Kolay Yöntemi

Anne sütünü sağma teknikleri ile ilgili geniş bir bilgilendirici yazı sizleri bekliyor anneler sizde en doğru yöntemi seçmek için sabırsızsanız hadi başlayalım.

Bizi burada anne sütünü sağma? emziren anneler sütünü neden sağmalı ya da sağmamalı? gibi bazı konularda bilgi sahibi olabileceğimiz bir yazı bekliyor…

Anne Sütünü Sağma Teknikleri

Anne sütünü sağmanın tek nedeni olumsuz durumlar değildir. İş hayatına geri dönen annenin sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir. Emziren annelerin sütünü sağmasının bir başka sebebi de süt dolu olan memeyi tam olarak boşaltmaktır bu aynı zamanda anne sütünü arttıran bir yöntemdir.

REKLAM ALANI

SAĞILAN anne sütünü saklama koşulları ile ilgili geniş bilgiyi ilgili yazımızdan bulabilirsiniz.

Eğer bebeğimiz tek mememizden beslendikten sonra uyuyakalmış ve diğer göğsümüz süt dolu ise bu canımızı da yakabileceğinden bebeğimizin uyanması uzun sürecek ise diğer göğsümüzü sağmak faydalı bir yöntemdir.

“Bebeğinizi emzirmek onun diş ve ağız anatomisinin gelişiminde önemli bir etkendir”

Anne Sütünü Sağma İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

 1. Bebeğimizin aldığı süt miktarı, emzirmek yerine sadece anne sütünü sağma işlemi yapıldığı sürece gerileyebilmektedir.
 2. Bebeğin sürekli emmesi ona sağma ile vereceğimiz sütten daha fazla almasını sağlar.
 3. Bebeğimizi emzirdiğimiz sürece anne uzun yıllar emzirme ve süt oluşumunda sıkıntı yaşamayacaktır fakat sağma ile bu durum zorlaşabilmektedir.
 4. Sağma işlemi sırasında meme “uyarımı” emzirme işleminde ki kadar güçlü olmamaktadır. Bu durum uzun süreli sağma işlemlerinde süt miktarını azaltabilmektedir.
 5. Süt sağarken ne kadar süt gelir sorusunun cevabı aslında tamamen vücudunuzla alakalıdır.
 6. Sizde işe başlamaya başladığınız andan itibaren anne sütünü sağabilirsiniz. Anne sütünü bu bakımdan ülkemizde kadınlar 8. haftadan itibaren sağmaya başlıyor.

Yenidoğan bebekler için annelerin 2 – 2,5 saat ara ile düzenli pompa kullanmaları sütün artış göstermesi ve annenin göğsünde süt kalmaması açısından önemli olabilir.

Anne sütünü sağarken her göğüs için 12 – 15 dakika boyunca bu işleme devam etmelisiniz. Daha büyük bebek anneleri için 3 – 3,5 saat ara yine 12 – 15 dakika sağım yapılabilir.

Yapılan araştırmalara göre pek çok annenin sütünü sağma işleminde ısrarcı ve istekli olmasının nedenleri arasında bebeğinin aldığı süt miktarını görme isteği yatmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), çok açık bir ifadeyle emzirdiğimiz bebeğimizin aldığı süt miktarının bilinemeyeceğini söylese de; annenin sütünün yeterliliğinde esas olarak ele alınması gerekenin, bebeğin ay sonunda aldığı kilo ve tuvaletini yapma sıklığıdır.

Dünya Sağlık Örgütüne göre:

Bebeğimiz ilk 6 ay için; ayda 500 ile 1000 gr arasında kilo alıyorsa,
Günde her biri yumurta ağırlığında olan 5-6 adet bez kirletiyor ise verdiğimiz süt miktarı yeterlidir.

Anne Sütü Nasıl Sağılır?

Anne Sütü Saklama Koşulları

Anne sütünü sağma ile ilgili birkaç yol vardır.

 • Makine ile sağmak,
 • El ile sağmak,
 • Ev tipi elektrikli pompalar ile sağmak gibi yöntemler ile anne sütü sağılmaktadır.

– El İle Anne Sütünü Sağmak

Elle süt sağmayı tam olarak öğreneceğimiz ana kadar sütümüzün az gelmesi ya da sütümüzü sağmayı başaramamak bizi hayal kırıklığına uğratmamalıdır.

Elle anne sütünü sağma yöntemi öğrendikten sonra bu stresten ve korkudan kurtulmuş olacağız.

Sevgili anneler sütümüzü elle sağmayı nasıl yapmamamız gerektiğinden kısaca bahsetmek gerekirse;

 1. Ellerimizi yıkadıktan sonra rahat bir pozisyonda oturup biraz öne eğilerek mememizi sağılabilecek bir konuma getirmeliyiz. Meme muayenesi yaparmışçasına hafifçe ovalayıp, masaj yaptıktan sonra süt kanallarımızı uyarma işlemini tamamlamış olacağız.
 2. Elimizi (herhangi biri olabilir) mememizin üstüne yerleştirip; parmaklarımızla ve başparmağımızla, meme ucundan 3 cm. uzak bir bölgede bir C harfi çizer gibi, genelde meme ucunun kahverengi bölümünün (areolanın) etrafına yerleştirip başparmağımızla ilk iki parmağımızı yavaşça birbirlerine yaklaştırıp göğüs duvarına doğru bastırıyoruz ve sonra da meme ucuna doğru ilerliyoruz.
 3. Anlaşılmadıysa internette çeşitli video paylaşım platformlarından bunu öğrenebilir ya da daha önce başarılı olan bir tanıdığımıza danışabiliriz.

– Pompa İle Anne Sütünü Sağmak

Kullandığınız pompanın ağız kısmının, meme ucunuza rahatça yerleşecek kadar geniş olmasına dikkat edin. Bazı pompaların birden fazla ağız genişliği seçenekleri vardır; eğer meme uçlarınız küçük değilse, bu tip pompaları tercih edin. Pompa ile sağmada dikkat etmemiz gereken husus hijyenik ve steril olması gerektiğidir.

– Elektrikli Pompa İle Sütünüzü Sağma

 1. Rahat ettiğiniz bir yerde oturduktan sonra,
 2. Yine her zamanki gibi memenize masaj yapıp,
 3. Elektrikli süt pompasını meme ucunuza yerleştirerek,
 4. Yavaş yavaş ya da hızlı bir şekilde sütünüzü sağabilirsiniz.

Bu yazımızı hazırlarken https://www.unicef.org/turkey/https://www.who.int/https://ilkadimlarim.com/anne-sutu-nasil-sagilir-ve-saklanir web sitelerinden çeşitli bilgileri edinmek üzere faydalandık.

Sizde sütünüzü sağmak istiyor olabilirsiniz ancak uzmanlar bu durum ile ilgili sürekli uyarılarda bulunuyorlar.

Emziren Anneler Sütünü Neden Sağmamalı

Anne sütünün sağılmasını şu durumlarda önermiyoruz sevgili anneler:

 • Eğer imkanlarımız emzirmeye müsait ise fakat biz sağarak süt vermeyi tercih ediyorsak bu olumsuz bir durumdur.
 • Anne bebeğime sütü sağarak verdiğimde ne kadar içtiğini görebiliyorum ve açlık – tokluk durumunu kontrol edebiliyorum gibi bir düşünceyle sütünü sağıyorsa bu düşünceden vazgeçmelidir.
 • Anne sosyal ortamlarda emzirmekten çekinmemelidir. Bu bir “kadın halleri” ve saygı duymayan toplumun buna alışması gerektiği bilincini taşımalıyız. Bebeğimizi sağlıklı bir birey olarak yetiştirmek ona sütümüzü sağarak vermekten daha önemlidir.
 • Yorgun bir anne geceleri uyumak için sütünü sağmak gibi bir istekte bulunabilir. Burada “baba”nın çabası oldukça önemlidir. Beraber bebeğinizi yetiştirdiğinizi unutmayan bir baba gün içerisinde size yardımcı olacak ve sizde bilinçli bir anne olarak gece uykusunda olmak yerine emzirmeyi tercih edebileceksiniz.

Emziren Anneler Sütünü Neden Sağmalı

Emziren annelerin sütünü sağma ihtiyacını en çok hissettiği durumlar yeni doğan bebeğimizin düşük doğum ağırlığına bağlı olarak emme refleksinin gelişmemesi ya da herhangi bir şekilde hastalığı, bir de bizim çökük meme başımızdır.

Bu gibi durumlarda bebeğimizin emme refleksine kavuşması, hastalığının düzelmesi ya da bizdeki rahatsızlığın sona ereceği güne kadar anne sütünü sağmalıyız ve bu oldukça önemlidir.

 • Bebeğin emme refleksi tam gelişmemiş olarak erken doğduysa emziren anneler sütünü sağmalıdır.
 • Doğumdan sonra memede anneyi rahatsız edecek ölçüde ve bebeğin ihtiyacından fazla süt oluşmuşsa anne sütünü sağmalıdır.
 • Bebeğin memeyi ememediği özel durumlarda, anne pompa yardımıyla meme ucu uyarımını sağlayarak süt üretimini korumak istiyorsa sütünü sağmalıdır.
 • Anne iş yaşamına geri dönmüş ve çalıştığı koşullarda bebeğini emzirmek mümkün değilse anne sütünü sağmalıdır.
 • Anne, özel durumlar için dondurucuda birkaç poşet sütü bulunsun istiyorsa sütünü sağmalıdır.
 • Anne sütünü arttırma ihtiyacını hissediyorsa ve bebeği yeterli derecede memede durmuyorsa sütünü sağmalıdır.

Sizde anne sütü sağma teknikleri hakkında merak ettiklerinizi yorumlar ile bizlere sorabilirsiniz.

REKLAM ALANI