Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Anne Sütünü Arttırma Yolları ve Gıda Tavsiyeleri

12.10.2019
Anne Sütünü Arttırma Yolları ve Gıda Tavsiyeleri

Anne sütünü arttırma yolları ve bebeğimize vücut direnci kazandıran anne sütünü artıran gıdalar, yiyecekler ve içecekler ile ilgili bilgiler.

Annelerimiz bebeğini kucağına aldıktan hemen sonra anne sütünün yeterli gelip gelmeyeceği endişesi ve merakı içerisine girmektedir. Bu sebepten anne sütünü artıran yiyecekler nelerdir? Anne sütünü azaltan yiyecekler nelerdir? Anne sütü yapan yiyecekler nelerdir? gibi soruların cevabını aramaktadır.

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki eğer bebeğimiz düzenli olarak her ay alması gereken 600 ile 1200 kg arasındaki kiloyu alıyorsa sütünüz bebeğinize yetiyor demektir.

REKLAM ALANI

Anne Sütünü Arttırma Yolları

Anne Sütünü Artıran Yollar Nelerdir?

Belki bilgi edinmek isteyen yeni bir anne, ya da heyecanıyla bu başlığa sürüklenen bir anne adayı, bebeğini şimdilik sadece anne sütü ile besleyen ve sütünün yetmediğini fark eden ya da daha fazlasını vermeye çalışan mükemmel bir anne, sizler anne sütünü artıran yolları ararken bizde meyvesinden çayına, topraktan mutfağımıza ulaşan yiyecek ve içecekler aynı zamanda sütümüzü arttıracak hap bilgiler makalemiz ile karşınızdayız.

Yaşamın mucizesi olan anne sütü bebeklerin ihtiyacı olan tüm besinleri tek başına karşılamaktadır. Aynı zamanda anne sütümüz üzerine titrediğimiz yavrucağımızın vücut direncini arttırıp hastalıklara karşı da korumaktadır. Bu sebepten sütümüz ve çocuğumuzun sağlığı açısından anne sütünü artıran yiyecekler ve içecekler ile ilgili bilgiler edinmek ve anne sütünü arttırmanın yollarını öğrenmek isteriz.

Öncelikle şunu çok iyi bilmeliyiz ki yeterli düzeyde anne sütü üretebilmek için yeterli miktarda sıvı tüketmeliyiz. Anne günde 8 – 12 bardak su tüketiminin yanında anne sütünü arttıran içecekler ile sıvı tüketimini arttırmalıdır.

Anne Sütünü Artırma Yolları

  • Tüm emziren anneler sütünü arttırmak için 4-6 aylık emzirme döneminde bebekte gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalı özellikle yemek yeme yöntemlerine dikkat etmeli; yemeklerini yavaş yemeli ve iyi çiğnemelidir.
  • Anne sütünü arttırma yollarından en önemlisi tüketeceğimiz besin öğelerine dikkat etmemizdir.
  • Anne sütünü arttırma yollarından biri sütü azaltan durumlardan uzak durmamızdır. Anne sütünü azaltan en önemli durum ise dinlenme eksikliğidir. Anne sütünü arttırabilmemiz için bol bol dinlenmeliyiz, bebeğimiz uyurken bizde uyumalı ve sağlıklı bir uyku geçirmeliyiz.
  • Emzirme dönemi boyunca asla sigara ve alkol tüketmemek kendi sağlığımız ve bebeğimizin sağlığı açısından oldukça önemli olduğu gibi anne sütünü arttırmamıza da yardımcı olacaktır.
  • Anne sütünü artıran yollar doğru emzirmeyi bilmemiz ile sağlanabilir. Memenizi alttan ve üstten yanda C harfi oluşacak şekilde hafifçe sıkarak emzirmeli ve emzirirken süt gelsin diye memeye makas hareketi yapmamalıyız. Makas hareketi ile emzirmeye çalışmak süt kanallarımızın tıkanmasına yol açabilmektedir.
  • Anne sütünü 6 ay boyunca içen bebeklerimizi 6. Aydan sonra da emzirmeye devam etmeliyiz böylece sütümüzde kesilme gibi bir sorunla karşılaşmayacağımız gibi süt oluşumuna da önemli bir oranda katkı sağlamış oluruz.
  • Bir memeyi bebeğimize emzirdikten sonra diğer memeye geçmek anne sütünü arttırma yöntemidir.
  • Süt oluşumunu olumlu yönde etkilemek istiyorsak, bebeğimizi rahat bir pozisyonda emzirmeli ve acele etmemeliyiz.

“Emzirme süresince bebeğin hep memede olması ve emerken uykuya dalması emzirmenin iyiye gittiğinin bir işaretidir.”

Anne Sütünü Artıran 6 Yiyecek

Anne sütü doğuma yaklaşırken oluşmaya başlar ve ‘bebeğin emmesiyle doğru orantılı olarak artar’ Emziren anneler ne yemeli sorusunun cevabını bilir, yeterli ve dengeli beslenir, yeterli sıvı alır, stresten uzak durup, dinlenmiş olarak sık aralıklarla bebeğini emzirirse anne sütünün ‘miktarı’ ve ‘kalitesi’ artar.

Anne sütünü arttırma yollarından biri tüketmemiz gereken yiyeceklerdir. Bu bağlamda anne sütünü arttıran 6 önemli yiyeceği hep birlikte inceleyelim.

1. Anne Sütü Yapan Yeşil Yapraklı Yiyecekler

Ispanak, ısırgan, karalahana, kırmızı pancar gibi koyu yeşil yaprakları olan sebzeler, içerdikleri vitaminler ve mineraller sayesinde emzirirken ihtiyaç duyulan ekstra kaloriyi sağlıklı bir şekilde almanıza yardımcı olmaktadır.

Ayrıca içeriğindeki fitoöstrojenler de süt salgılamak için ihtiyaç duyduğumuz hormonların üretiminde kullanılmaktadır. Dolayısıyla ne kadar çok yeşil sebze tüketirsek, süt miktarımızda o oranda artacaktır.

Anne Sütünü Artıran Yeşil Yapraklı Sebzeler

Anne Sütünü Artıran Yeşil Yapraklı Sebzeler

2. Anne Sütünü Artıran Et

Tüm et ürünlerinde vücut onarıcı proteinler bulunmaktadır. doğumdan sonra vücudumuzun toparlanıp kuvvetlenmesi için tüketilmesi gerekli olan et aynı zamanda doğum sonrası kan kaybına bağlı olarak yaşayabileceğimiz demir eksikliğini de ortadan kaldırmamıza yardımcı olacaktır. Bu onarımları sağlayan “et” emziren annelerin süt miktarı ve kalitesini de arttıracaktır.

Biftek Anne Sütünü Artırır

Biftek Anne Sütünü Artırır

3. Anne Sütü Nasıl Artar? Balık İle Artar

Annenin beslenmesinde balık tüketimi oldukça önemlidir. Balıkta bulunan ve anne sütü ile bebeğe geçecek olan omega-3, DHA, EPA bebeğin gelişimi için olmazsa olmazlardan biridir.

Balık tüketirken dikkatli olmamız gereken en önemli husus ise yüksek civa içeren balıklardan uzak durmak ve emin olmadığımız tatlı su balıklarını tüketmemek olacaktır. Kılıç balığı, ton balığı ve köpek balığı gibi büyük balıklar yüksek civa içermektedirler. Sardalya, hamsi, istavrit gibi balıklar ise en düşük civa oranına sahip balıklardır.

Cıva İçermeyen Balıklar Sütü Arttırır

Cıva İçermeyen Balıklar Sütü Arttırır

4. Meyveler Bebeğinize Vereceğiniz Sütü Çoğaltır

Meyveleri çiğ yemektense kompostosunu yapıp içmemiz anne sütünü arttırmak için çok daha iyi bir yöntemdir. Çünkü çiğ meyveler bazı durumlarda anne sütünde gaz yapabilirler.

Armut, Ayva, İncir, Taze beyaz üzüm, Dut, Kayısı, Hurma gibi meyveler hem süt arttıran hem de bağışıklık sistemimizin güçlenmesini sağlayan faydalı meyvelerdir.

Anne Sütünü Artıran Gıdalar

Anne Sütünü Artıran Gıdalar

5. Anne Sütünü Artıran Humus

Nohut, tahin, sarımsak, zeytinyağı ve limon ile hazırlanan humus, emziren bir annenin ihtiyaç duyduğu neredeyse bütün besinleri içermektedir! Protein açısından zengin olan humus, süt üretimine de yardımcı olduğundan tüketmemiz gereken besin öğeleri arasındadır.

Süt Arttıran Humus

Süt Arttıran Humus

6. Anne Sütünü Arttıran Yulaf

Yulaf vücudumuza sağladığı faydaları açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Emzirme döneminde anne sütünü arttıran yiyecekleri araştırırken aynı zamanda fazla kilolarımızı da dert edinebiliriz bu açıdan bakıldığında yulaf kilo almanızın önüne geçecek sağlıklı bir besin öğesidir.

Bağışıklığı arttırması, enerji takviyesinde bulunması ve kabızlık gibi sorunları ortadan kaldırması bakımından da emzirme döneminde başucu gıdamız olmaya ideal bir besindir.

Sabahları Yulaf Tüketerek Sütünüzü Arttırırsınız

Sabahları Yulaf Tüketerek Sütünüzü Arttırırsınız

Aynı zamanda tatlı yemek isteyen annelerimiz meyveleri pekmez ile tatlandırabilir ya da anne sütüne faydalı havucu kek yaparak kullanabilir. Ceviz, fındık ve badem gibi kuruyemişler çok zengin yağlar içerdiğinden ara öğünlerimizde anne sütünü arttırmak için tüketebileceğimiz gıdalar arasındadır.

Anne Sütünü Arttıran 6 İçecek

Anne sütünü arttıran en temel içecek sudur. Çünkü anne sütünün %87’si sudan oluşur. Haliyle annenin bu dönemde normal içmesi gereken su miktarından daha fazla su içmesi sütün artması için hayli önemlidir. Örneğin emziren bir anne günde 3- 3,5 litreye yakın su içmelidir.

“Bebeğinizi emzirmeyi bıraktıktan sonra 5 dakika kadar sütünüzü sağmak faydalı olacaktır”

Eğer su ile çok fazla aranız yok ise bu durumda almamız gereken sıvı miktarının 2 litre kadarını sudan geriye kalan kısmını ise anne sütünü arttıran 6 doğal içecekten alabilirsiniz:

1. Havuç Suyu

Yeşil sebzeler gibi fitoöstrojen içeren havuç, aynı zamanda beta karoten ve A vitamini yönünden de zengindir. Suyunu sıkıp içtiğiniz havuç emzirirken ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi ve vitamini sağlamanızda etkili olacak ve sütünüzün de kalitesini artıracaktır.

Havuç Suyu Süt Arttırır

Havuç Suyu Süt Arttırır

2. Rezene Çayı

Kurutulmuş rezene tohumlarını kaynamış suda demleyerek çay şeklinde tüketebilirsiniz. Rezenenin en iyi faydalarından biri de, süte karışarak bebeğe de geçmesi ve annede olduğu kadar, bebekte de sindirim sorunlarına iyi gelmesidir.

Rezene Çayının Süt Arttırdığını Bilmeyen Yok

Rezene Çayının Süt Arttırdığını Bilmeyen Yok

3. Ayva ve Kayısı Kompostoları

Gülgiller familyasının bir üyesi olan ayva vitamin ve mineral açısından çok zengin olduğu için süt miktarımızı arttırması kaçınılmazdır. Bunun yanında yine vitamin deposu olan kayısı kompostonu da tüketebiliriz.

Anne Sütünü Arttırma Yollarından Ayva kompostosu

Anne Sütünü Arttırma Yollarından Ayva kompostosu

4. Çorba

Mevsimine göre taze sebzeler ya da baklagiller ile yapacağınız çorbalar hem bağışıklık sisteminizi güçlendirecek hem sıvı ihtiyacınızı karşılayacak hem de süt miktarınızı arttıracaktır.

Maden Suyu

5. Malt içeceği

Arpanın süt salınımını arttırmaya yardımcı olma özelliğinden faydalanarak üretilen malt içeceklerden de yararlanabilirsiniz. Yüksek kalorili olduğundan günde bir adet malt içeceği tüketmemiz yeterli olacaktır.

Süt Artıran Alkolsüz Malt İçecek

Süt Artıran Alkolsüz Malt İçecek

6. Maden suyu

Evet, maden suyu anne sütünü arttıran içecekler arasında bulunuyor. İçeriğinde insan vücudunun ihtiyacı olan minerallerin çoğunu bulunduran (magnezyum, potasyum, sodyum ve kalsiyum) maden suyu aynı zamanda düzenli tüketildiğinde cilt sağlığına da faydası olan bir içecektir.


Sevgili annelerimiz unutmuyoruz ki bebeğimizi ne kadar çok emzirirsek anne sütümüzde o kadar verimli olacaktır. Ve önemli bir sağlık sorunuyla karşılaşmadıkça ilk 6 ay sadece anne sütünü öneriyoruz.


Kaynaklar

www.cnnturk.com

https://www.tommys.org

https://hthayat.haberturk.com/

REKLAM ALANI