Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Alzheimer Nedir ve Dikkat Etmeniz Gereken Alzheimer Belirtileri

05.08.2019
Alzheimer Nedir ve Dikkat Etmeniz Gereken Alzheimer Belirtileri

Demansın yani bunamanın en sık görülen biçimi olan ve bilişsel fonksiyonların kaybı olarak bilinen alzheimer nedir ve alzheimer belirtilerine dair bilgiler.

Alzheimer hastalığının bilinen tek bir nedeni olmamakla birlikte yaşlılığın normal seyri ile değil anormal beyin süreçlerinin sonucunda oluştuğu bilinmektedir. Alzheimer kafa travmasına bağlı olarak gelişebildiği gibi genetik faktörlerin de önemli olduğunu biliyoruz aynı zamanda düşük seviyedeki eğitim ve sağlıksız beslenme de demansı tetikleyen unsurlardır.

Alzheimer Nedir?

Alzheimer, yaşlılıkla birlikte beynin bazı fonksiyonlarını yitirmesi sonucunda bunama, unutkanlık, mantıklı düşünememe gibi etkilerin ortaya çıkmasıdır.

REKLAM ALANI

Alzheimer hastalığına yakalanan hastaların kişiliklerinde bazı değişimler olur ve gündelik işlerinden bazılarını kendi başlarına yapamaz hale gelirler. Hastalıkla beraber beyindeki hücreler yavaş yavaş ölmeye başlar ve bir süre sonra hastalık iyice belirgin bir hal alır.

Beyindeki sinir dokularda protein birikmesi sonucunda sinir hücrelerinin birbiriyle olan bağlantıları kesilir. Yaş ilerledikçe hastalığın görülme riski daha da artmaktadır. Özellikle 60-65 ve üzerindeki yaşlardaki bireylerde bu hastalığa daha sık rastlanmaktadır. Alzheimer’ın en önemli belirtisi yakın geçmişi hatırlamama sorunsalı ile başlamaktadır.

Alzheimer Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın henüz belirlenmiş kesin bir nedeni bulunmamaktadır. Ancak beyin hücrelerinin zarar görmesi sonucu ortaya çıktığı bilinmektedir. Ayrıca hastalığın genetik olarak aktarılabildiği de düşünülmektedir. Çeşitli damar ve nörolojik hastalıklar, ağır travma ve depresyon durumları, alkol ve uyarıcı maddelerin kullanımının bu hastalığı tetiklediği bilinmektedir.

Bu Alzheimer Belirtileri’ne Dikkat Etmelisiniz!

Hastalardaki en önemli belirti unutkanlıktır. Ancak yaşlılığa bağlı gelişen unutkanlık ve hastalığın sebep olduğu unutkanlık birbirinden farklıdır. Hasta ilk başlarda basit, çok önemli olmayan bilgileri unutabilir. Hastalık ilk olarak bu basit unutkanlıklardan başlasa da zamanla ilerler. 

Bir süre sonra kişi;

 • Kendi adını,
 • Yakınlarının adlarını hatta yüzlerini unutup onları tanıyamaz hale gelebilir.

Bu ayrım uzmanlar tarafından hastanın yakınlarından alınan çeşitli bilgiler neticesinde ve hastaya uygulanan tahliller sonucunda belirlenir.

Burada hasta yakınlarının dikkat etmesi gereken unsur, küçük unutkanlıkları yaşlılığa bağlamamaları ve bir an önce uzmana başvurmalarıdır.

Hastalar ilerleyen dönemlerde evin yolunu, önceden gittiği yerleri unutabilir. Bu sebeple dikkat edilmelidir.

Diğer bir belirti de hastanın birden bire içine kapanık bir hale bürünmesidir. Hobileri veya uğraşları varsa bu alışkanlıklarını terk ederler ve isteksiz, mutsuz bir halde yaşamaya başlarlar. Bu içine kapanıklık zamanla psikolojik sorunlara dönüşebilir.

Hastalar olmayan şeyleri gördüğünü ve duyduğunu iddia etmeye başlayabilir. Bazı hastalar da aşırı şüpheci ve suçlayıcı olurlar. Zamanla geçimsiz bireylere dönüşürler.

Alzheimer Evreleri Nelerdir?

2011 yılında yapılan bir çalışma sonucunda alzheimer evreleri 7 başlıkta toplanmıştır. Bu evrelerden dışarıdaki gözlemciler tarafından 2. evre olan hafif bozuklukların görünmesi sonucunda tedavi ve koruyucu önlemlerin alınması oldukça önemlidir. Bu evrelerden klinik öncesi dönem hasta yakını ve doktor tarafından tespit edilememektedir. Hastalığın son evresi ise tamamen bağımlı bir şekilde yaşayan hastalardan oluşmaktadır.

 1. Dışarıdan normal görülen evre,
 2. Çok hafif bozukluk görülen evre,
 3. Hafif bozukluk evre,
 4. Orta dereceli bozukluk,
 5. Orta ciddi bozukluk,
 6. Ciddi bozukluk,
 7. Çok ciddi bozukluk

Alzheimer Testi Nasıl Yapılmaktadır?

Alzheimer testinin yapılmasının amacı normal dalgınlık ile ileri ve tehlikeli bir durum olan demansın farkını ortaya koymak için yapılmaktadır. Bir kan ya da tahlil ile belirlenmeyen bu test yakın akraba ve arkadaşlardan oluşan sorulardan oluşmaktadır.

Sorulacak sorular ve görme zihin gibi aktifliğin test edilmesi için bir psikiyatristten yardım alabilirsiniz. Bir psikolog Nörofizyolojik, radyolojik, nükleer tıp incelemeleri yaptırmaktadır.

Evde uygulayabileceğiniz bir diğer testte saat çizme testidir. Hastadan saati en başından çizip sonra da o anki zamanı işaretlemesi istenerek hastanın genel durumu hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Alzheimer Başlangıcı Hakkında Bilgiler

Hastalığın başlangıcında şu belirtiler görülmektedir:

 • Anahtarı kaybetme,
 • İsimleri unutma,
 • Oğlunu babası, kızını annesi zannetme,
 • Çoğu gündelik olayları ve yapması gerekenleri unutma.
Alzheimer Hastalarının Ömrü Ne Kadardır?

Hastalığın ilerleyen dönemlerinde hastanın davranış bozuklukları o kadar artar ki ölümün ne kadar yakın olduğunu hissedebilirsiniz. Fakat bu soru sevdiklerimiz için sorulamayacak kadar acı bir gerçeği yüzümüze çarpmaktadır.

Alzheimer hastaları ilerleyen evrelerde;

 1. Eğer eşi yaşamıyorsa onu sık sık sorabilir bu durumda hastanıza eşinin çalışmaya ya da misafirliğe gittiğini söyleyebilirsiniz.
 2. Hastanın can güvenliğini sağlamak için banyo gibi karanlık ortamların ışıklandırmasını arttırmalısınız.
 3. Bunun haricinde evi bir bebek bakarcasına daha güvenli bir hale getirmelisiniz.
 4. Hastalar bilişsel ve beyin fonksiyonlarının bir çoğunu kaybettiği için çok üzüleceğiniz davranışlarda bulunabilirler. Bu sebepten darülaceze ve palyatif bakımdan yardım almalısınız.
 5. Amaçsız dolaşma ve saldırganlık gibi bazı durumlarla karşılaşacağınızı bilmeli ve hastanın size yaptığı her davranışı kişisel algılamadan şefkatle yaklaşmalısınız.

Alzheimer Tedavisi Var Mı?

Hastalıktan kesin bir şekilde kurulmayı sağlayacak bir tedavi yöntemi henüz bulunmuş değildir. Ancak bazı şikayetleri ve etkileri azaltabilecek ilaçlar bulunmaktadır.

Hafif dozla başlanan ilaç tedavisinde zamanla doz yükseltilir. Bir süre sonra hastalarda davranış düzelmesi ve bazı gündelik işleri kendi başlarına yapabilme gibi ilerlemeler görülür.

Alzheimer’ dan korunmak için bazı önlemler almak da mümkündür. Alkol ve sigaradan uzak durmak, düzenli beslenmek, kitap ve gazete okumak, bulmaca çözmek, çeşitli hobiler ve düzenli alışkanlıklar edinmek bu hastalığa yakalanma riskimizi düşürmektedir.

Alzheimer Hastası Yemek Yemiyorsa Yapmanız Gerekenler?

Hastalık genellikle yaşlılıkla birlikte görüldüğü için bazı protezler ve kullanılan ilaçlar hastanın beslenme problemlerini de beraberinde getirmektedir.

Aynı zamanda becerileri de zayıfladığı için sizin ona yemek yedirmenizi kabul edemiyor olabilir. Eğer hastanız yemek yemiyorsa çok ısrarcı davranmayın sadece günde 1 kez yemesini ısrar ederek ve konuşarak anlaşmaya çalışın.

Bunun haricinde ara ara keyifli olduğu vakitlerde atıştırmalıklar ile günlük öğünlerin yerini doldurmaya çalışın.

Alzheimer Hastası Neden Uyumaz?

Alzheimer hastalığında uyku bozukluğu çok sık görüldüğünden hastalığın seyrini de zorlaştırmaktadır. Uyku düzeni ile ilgili problemler yaşıyorsanız kullandığı ilaçları gözden geçirmeli, ağrısının olup olmadığını sormalı ve idrar yolları ile ilgili problemleri tespit etmelisiniz.

Kafein içeren besinlerden uzak durmalı, gündüz uyumaları engellenmeli ve hastanın günlük vakit geçirdiği yer ile yatak odasının ayrımı yapılmalıdır. Hastalığın ilk başladığı anlardan itibaren bu hususlara dikkat edilmesi halinde ilerleyen dönemlerde sorunun büyümesini engellemiş olursunuz.

Alzheimer’den Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

 1. Günlük hayatınız boyunca yeterince D vitamini almalısınız,
 2. Hindistan cevizini sık sık kullanmalısınız.
 3. Terlemeyi önleyen parfüm, koku ve deodorantlardan kaçınmalısınız.
 4. Civadan kaçınmaya özen göstermelisiniz, diş dolguları civa içermektedir. Bunun için doktorunuzla görüşüp daha sağlıklı bir madde tercih edilmesini sağlayın.
 5. Yaban mersini gibi antioksidanlar tüketin.
 6. Zihninizin sınırlarını zorlayın, resim yapmak, enstrüman çalmak gibi bazı sosyal becerileri öğrenmeye çalışın.
 7. B12 içeren besinler tüketin ve günlük fruktoz yani meyve şekeri miktarını sınırlı bir düzeyde tutmaya çalışın.

Alzheimer belirtileri ve hastalığın seyrine dair bu bilgileri kaydederek hastanıza yardımcı olabilecek yöntemleri aramaktan kurtulabilirsiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.