Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Adet Gecikmesi Neden Olur ve Sebepleri Nelerdir?

31.03.2020
Adet Gecikmesi Neden Olur ve Sebepleri Nelerdir?

Adet gecikmesi pek çok kadının yaşadığı ve muzdarip olduğu konulardan biridir. 10 günlük adet gecikmesi gibi sorunların sebeplerini yazdık.

Adet Gecikmesi Nedir?

Her kadının doğasında yer alan adet ve regl dönemi bazı durumlarda yaşanmayabilir ya da gecikebilir. Bu gecikmelerin doğal sebepleri olabilirken istenmeyen bir durum ile karşılaşılması da muhtemeldir.

 • Adet gecikmesi neden olur,
 • Adet gecikmesi kaç gün olur,
 • Takviminizi nasıl düzene sokabilirsiniz,
 • Bekar kızlarda adet gecikmesi
 • Adet gecikmesinin belirtileri ve sebepleri hakkında bahsedeceğiz.

Adet Gecikmesi Belirtileri Nelerdir?

Adet gecikmesi yaşamadan önce muhtemelen vücudunuzda bazı belirtiler görebilirsiniz. Bunlar;

REKLAM ALANI
 1. Memelerde şişkinlik ve ağrı hissi
 2. Karın ve kasık ağrısı, kramplar
 3. Yoğun beyaz akıntı veya vajinal kuruluk
 4. Huzursuzluk, gerginlik, kaygı gibi adet öncesi sendromu (PMS) belirtileri
 5. Mide bulantısı, kusma
 6. Baş ağrısı
Adet Gecikmesi Belirtileri
Adet Gecikmesi Belirtileri

Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur?

Adet gecikmesi kaç gün olur sorunuza kendinizin cevap verebilmesi için döngünüzün kaç günde bir tamamlandığını bilmek durumundasınız. Son üç aydır 21 günlük periyotlarla adet gördüğünüzü biliyorsanız ve beklenen adet tarihinizin üzerinden 1 hafta geçtiyse adet gecikmesi yaşıyor olabilirsiniz.

Bu durumda 10 günlük bir adet gecikmesi istenilen ya da istenmeyen durumların yaşandığını gösterdiği gibi diğer bazı sebeplerinde var olduğunu bilmelisiniz.

Adet Gecikmesi Sebepleri

 • Hamilelik
 • Aşırı Stres, Anksiyete
 • Aşırı Kilo veya Aşırı Zayıflık
 • Hormonal Dengesizlik
 • İlaçlar
 • Tiroit Bezi Sorunları
 • Erken Menopoz
 • Emzirme
 • Aşırı Spor ve Egzersizler

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Kimi kadın ayda birkaç kez regl olurken, kimileri ise birkaç ayda bir regl olmaktadır. Bu durum ise adet düzensizliği yada adet gecikmesi olarak adlandırılır. Biz bu yazıda alacağımız Adet gecikmesi bazen hormonal bir durum olabileceği gibi. Kimi zaman başka hastalıklarında habercisi olan durumlar ile alakalı olanıdır.

Adet gecikmesi yaşamanız halinde hızlı adet söktürücü bitki ve ilaçlar hakkında bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Bununla ilgili yazımıza bir göz atın isterseniz:

https://www.kadinhalleri.com/hizli-adet-sokturucu-bitki-caylari-ve-ilaclar/

1-) Hamilelik Adet Gecikmesine Nedendir

Bir kadın adet gecikmesi yaşıyorsa ilk akıllara gelen durum tabii ki hamileliktir. Kimi insanların dört gözle beklediği bu durum, bazıları için ise sıkıntılı bir sürece gebe olabilir. Normal de adet kanamaları düzenli olan bir kadın için adet gecikmesi durumunda hamilelik ihtimali çok yüksektir.

Özellikle korunmadan cinsel irtibatta bulunduysanız veya hamile olabileceğine dair başka belirtiler varsa evde uygulayabileceğiniz hızlı hamilelik testini yapabilirsiniz.

Hamilelik Adet Gecikmesine Nedendir
Hamilelik Adet Gecikmesine Nedendir

2-) Adet Gecikmesi ‘Stres’ İle Alakalıdır

Adet gecikmesine neden olan en büyük sorunlardan biri ise strestir. Aşırı fazla çalıştığınız dönemlerde, öğrenciyseniz özellikle sınav haftalarınızda kendinizi fazlaca strese sokmuş olabilirsiniz. Vücut aşırı stresli dönemlerde yumurtlamayı sağlayan hormonu azaltır, dolayısıyla adet gecikmesi yaşayabilirsiniz.

Stres vücudumuz için zannedilenden daha büyük hastalıklara ve problemlere yol açabilir. Altından kalkamayacağınızı düşündüğünüz işler için fazla stres yüklemeyin vücudunuza arkanıza yaslanın ve işleri birazda olsa oluruna bırakın.

3-) Fazla Spor Mu Adet Gecikmesine Neden Oluyor

Özellikle profesyonel sporcuların vücudunu definasyona soktuğu dönemlerde adet gecikmesi yaşaması gayet doğal bir durumdur.

Profesyonel sporcu olmasanız bile kilo vermek veya fiziğinizde bir takım değişiklikler yapmak için vücudunuza aldığınız kalori miktarını azaltıp veya arttırdığınız dönemlerde adet gecikmesi yaşayabilirsiniz.

4-) Hastalık Adet Gecikmesinin En Büyük Nedenleri Arasında

Grip gibi en ufak bir hastalık bile vücudunuzda bir takım değişikliklere sebebiyet verebilir. Hastalık dönemlerinizde vücudunuz yumurtlama döneminizi geciktirebilir. Dolayısıyla adet gecikmesi yaşayabilirsiniz.

Polikistik Over Sendromu: Erkeklik hormonu olarak bilinen androjen hormonunun gereğinden fazla salgılanması ile ortaya çıkar ve yumurtalıklarda kistlerin oluşmasına neden olur. Yumurtlamayı doğrudan etkileyen bu durum, adet görme şeklinizi de etkileyerek adetinizin beklenen zamanda gerçekleşmemesine neden olabilir.

Polikistik Over Sendromu Adet Geciktirir
Polikistik Over Sendromu Adet Geciktirir

5-) Fazla Kilo Adet Döngünüzün Düşmanı

Düşük kilo veya fazla kilo metabolizmanızın çalışma hızına etki ettiği için adet gecikmesine sebep olabilir. Bu durumda sizlere tavsiyemiz vücut kitle endeksinizi öğrenip bir an önce ideal kilonuza ulaşmanızdır.

Özellikle aşırı zayıf kişilerde görülen anoreksiya hastalığı da adet gecikmesine sebep olabilir. Fazla kilo ve obezite de adet gecikmesinin başlıca sebeplerindendir.

Adet gecikmesi genel olarak vücudun dönemsel yumurtlama oranına bağlıdır. Kiloluluk ve zayıflık da vücudumuzun bir çok hormonal durumuna etki ettiği için adet düzensizlikleri yaşayabilirsiniz.

6-) İlaçlar ve Katkı Maddeleri Adet Gecikmesi Yapar

Kullandığınız tüm ilaçlar vücudunuzda bir takım değişikliklere yol açabilir. Yeni bir ilaca başlamak veya kullandığınız ilacın dozunu, düzenini değiştirmek adet gecikmesine yola açabilir.

Özellikle doğum kontrol hapları, antidepresanlar, kortikosteroidler ve kemoterapi ilaçları adet düzensizliğine yol açabilir.

7-) Tiroid Dengesizliği İle Adet Gecikmesi Yaşanabilir

Adet olayı östrojen ve progesteron hormonlarına bağlıdır. Bu hormonların düzenli bir şekilde salgılanması ise hipofiz bezleriyle alakalıdır.

Hipofiz bezi ise tiroid bezinin işlevlerini kontrol eder. Gördüğünüz üzere insan vücudunda hormonlar ve bezler adeta bir zincir gibi çalışırlar.

Bu sebeple tiroid bezindeki dengesizlik yumurtlama oranınızı değiştirebilir. Dolayısıyla adet gecikmesi yaşayabilirsiniz.

Tiroid Dengesizliği Adet Gecikmesi Sebebidir
Tiroid Dengesizliği Adet Gecikmesi Sebebidir

8) Adet Takviminin Bozulması

Günlük yaşamınızda, uyku düzeninizde ve beslenme alışkanlıklarınızda değişiklikler yaptıysanız örneğin, alıştığınız saatlerin dışında yatıp kalkıyorsanız veya bulunduğunuz şehri değiştirdiyseniz vücudunuz da bu değişikliklere uyum sağlamaya çalışır.

Tüm bu sebeplerden dolayı adet gecikmesi yaşamanız gayet normaldir. Sadece vücudunuza yeni düzeninize alışması için biraz zaman tanımalısınız. En fazla 2 hafta sonra biyolojik saatiniz tekrardan bir düzene girecek ve adet takviminizde tekrardan standarda kavuşacaktır.

9-) Erken Menopoz Mu? Adet Gecikmesi Mi?

Menopozun belirtileri arasında adet gecikmesi de vardır. Menopoz daha çok 45 yaş sonrasında görülür. Fakat bazı kadınlar erken menopoz dönemine girebilir.

 • Genetik faktörler
 • Aşırı alkol ve sigara kullanımı
 • Aşırı stres
 • Beslenme alışkanlıkları
 • Kanser tedavileri

Yukarda bahsettiğimiz nedenler erken menopozun sıkça görülen nedenleridir.

Bu sebepler dolayısıyla erken menopoza girebilirsiniz. Menopoz döneminde adet düzensizliğiniz oldukça artar ve bu durum adet kesilene kadar devam eder.

10-) Doğum Sonrası Adet Gecikmesi

Yeni doğum yaptıysanız veya emzirme dönemindeyseniz adet düzensizliği yaşayabilirsiniz. Büyük ihtimalle emzirme döneminiz sona erdiğinde adetlerinizde düzene girecektir.

Hamilelik rahim ve yumurtalıklar için büyük değişikliklere sebep olduğu için hamilelikten sonra adet düzensizliği yaşamanız gayet doğaldır.

REKLAM ALANI