Kadın Halleri
REKLAM ALANI

9 Aylık Bebek Gelişimi | Anneler İçin Sürprize Yer Yok

9 Aylık Bebek Gelişimi | Anneler İçin Sürprize Yer Yok

Bebeğiniz 9 Aylık! Bu aya dair beslenmesi, kilosu ve neler yapar sorularının cevapları ile 9 aylık bebek gelişiminde sizi bekleyen sürprizler yazımızda.

9 Aylık Bebek

Bebeğinizin bu ay başaracağı şeye çok şaşıracaksınız. Oturmayı başaran bebeğiniz evinizi mutluluğa boğabilir, hareketleri arttığı için kolayca takla atabilecek 9 aylık bebek gelişimine dair aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz.

 • 9 aylık bebek gelişimi,
 • 9 aylık bebek neler yapar,
 • 9 aylık bebek boy – kilo,
 • 9 aylık bebeğin günlük programı,
 • 9 aylık bebek beslenmesi,
 • 9 aylık bebek uyku düzeni,
 • 9 aylık bebek oyunları ve oyuncakları,
 • 9 aylık bebek gelişimine dair ipuçları ve kontrol listesi.

Bebeğiniz ile birlikte geçirdiğiniz 8 aylık dönem boyunca birlikte mutlulukları, sevinçleri ve zorlukları yaşadınız. 9 aylık döneminden sonra gelecek 10 aylık bebek gelişimi ile birlikte daha az yorulacağınız ve sevinçlerinizin artacağı bir yola gireceksiniz.

REKLAM ALANI

Siz her zamanki gibi bebeğinizi gözlemleyerek onun ne kadar hızlı öğrendiğini ve yeni maceralarının onun için artık bir oyun olduğunu keşfedeceğiniz anların tadını çıkarmaya devam etmelisiniz.

Ay Ay Bebek Gelişimi Açısından 9 Aylık Bebek Gelişimi

Ay ay bebek gelişimi açısından en hızlı dönemlerden bir tanesini yaşayacaksınız. Bebeğinizin zihinsel, sosyal ve bedensel gelişiminin bir patlama yapacağı bu dönem ile ilgili ne kadar bilgi edinirseniz çocuğunuza yardımcı olma şansınızda o kadar artar sevgili ebeveynler.

Tanıdık yüzleri ve nesneleri tanıyacağı bir dönemi geçirdiği için görsel yetisi artan 9 aylık bebek aynı zamanda sesin geldiği kaynağı aramak içinde harekete geçmeye başlayabilir. Bu durumda bebeğinizin işitsel yetkinliğini arttırmaya çalıştığı bir dönemi yaşadığını göstermektedir.

9 aylık bebek gelişimi açısından ellerini ve parmaklarını harekete ettirme kabiliyetinin arttığı bir döneme girdiğiniz için parmak gıdalara başlayabilir ya da bebeğinizin eline bir şeyler verebilirsiniz.

Üstelik bebeğinizin bu ay gevezeliğinin üstünde olacağını da bilseniz iyi edersiniz. Çünkü size bir çok kez seslenecek ve o garip seslerin yerini yavaş yavaş bilinçli kelimeler almaya başlayacaktır.

9 Aylık Bebeğim Emeklemiyor Normal Mi?

Bebeğiniz 9 aylık bebek gelişimine dair belirtileri göstermiyorsa sizde doğal olarak ‘bebeğim emeklemiyor bu normal mi’ sorusu için bir arayış içerisine girebilirsiniz.

Bebeğinizin diğer bebeklerden farklı bir büyüme aşaması olabilir aslında diğer 9 aylık bebeklerin yaptığı her şeyi yapmıyorsa bile endişelenmek için bir neden yoktur. Ancak gelişimsel gecikmenin belirtileri olabilecek bazı durumlar vardır. Eğer bebeğinizde bunlar varsa doktoru ile görüşmelisiniz.

 1. Onu ellerinden tuttuğunuzda bütün yükünü ayaklarına vermiyorsa,
 2. Babasına ya da annesine seslenmek ihtiyacını saçma kelimelerle bile yapmıyorsa,
 3. Sizi ya da çok tanıdık insanları tanımıyor gibi görünüyorsa,
 4. Gösterdiğiniz yere bakmıyor ve oyuncakları halen tek eli ile tutmaya çalışıyorsa,

bebeğinizin için bir doktor randevusu almalısınız.

9 Aylık Bebek Neler Yapar

 • 9 aylık bebeğiniz ayağa kalkmak için kanepeye ya da diğer mobilyalara tutunabilir. İlerleyen günlerde bunun ne anlama geleceğini çok iyi biliyorsunuz. 🙂
 • Bu yaştaki bir bebeğin en eğlenceli yanının oturarak uzun süre bir şeylerle oynaması olabilir.
 • 9 aylık bebekler işaret parmağı ve baş parmağını kullanarak nesneleri kavrayabilir ve yerdekileri toplayabilir.
 • Çoğu bebekler bu aylarda nesneleri tanımlamak için saçma seslerde dahil olmak üzere konuşmanın ilk adımlarını atabilir.
 • Ona özel bir bardaktan su içebilir.
 • Her zaman olmasa bile sizin ona söyleyeceğiniz emir kiplerini anlayabilir.
 • Parmak gıdalarla beslenme aşamalarına geçebilir.

9 Aylık Bebek Boy Kilo

Kuşkusuz boy ve kilo oranları bebek gelişimi için en büyük karşılaştırma unsuru iken aynı zamanda en çok farklılık gösteren de bir durumdur.

9 aylık bebek kilosu ve boyu normal seyrinde devam etmektedir. Eğer haftalık ve aylık ölçümlerinizde ya da doktorunuzun ölçümlerinde bir sıkıntı görünmüyorsa bebeğiniz için bir problem yok demektir.

9 aylık bebek kilosu ile ilgili 9 aylık bebek kaç kilo olmalı ve 9 aylık bebeğin boyu ne kadardır gibi sorulara aşağıdaki tablodan yanıt bulabilirsiniz.

9 Aylık Kız Bebeklerin Boy – Kilo – Baş Çevresi

 1. 9 Aylık Kız Bebeklerin Kilosu; 8 Kilo
 2. 9 Aylık Kız Bebeklerin Boyu; 68,2 Cm
 3. 9 Aylık Kız Bebeklerin Baş Çevresi; 43,5 Cm

9 Aylık Erkek Bebeklerin Boy – Kilo – Baş Çevresi

 1. 9 Aylık Erkek Bebeklerin Kilosu; 8,8 – 9 Kilo
 2. 9 Aylık Erkek Bebeklerin Boyu; 70 Cm
 3. 9 Aylık Erkek Bebeklerin Baş Çevresi; 45 Cm

9 Aylık Bebeğin Günlük Programı

9 aylık bebek neler yapar, 9 aylık bebeğin gelişimi nasıl olmalı ve 9 aylık bebeğin boyu, kilosu gibi sorular ve konular kadınlar kulübünde sıkça konuşulan konulardır.

Bu konuların haricinde bebeğimizin gelişimi için onun bir gün içerisinde ne gibi aktivitelerde bulunması gerektiği ya da ay ay bebek gelişiminin her ayına özel günlük programlarını da biz kadinhalleri olarak önemsiyoruz. Çünkü kadınlar ve ebeveynler bebekleri ile geçirdikleri vaktin değerini anlamalı onlara verebilecekleri bütün ilgi ve eğitimini maksimum düzeyde sağlamalıdır.

Bu bakımdan 9 aylık bebeğinize kitaplar ve masallar anlatmaya başlamalısınız. Çünkü o artık sizi ilgiyle dinliyor, güzel ninniler söyleyerek aranızdaki iletişimi arttırabilir ve bu dönemde daha uzun süre aktif kaldığı için oyunların sayısını çoğaltabilirsiniz.

dokuz aylık bebeğin günlük rutini
9 Aylık Bebeğin Günlük Rutini

9 Aylık Bebek Beslenmesi

9 aylık bebek beslenmesi ile ilgili bilmeniz gereken en önemli durum biberonunu tuttuğu gibi artık bardakları da beslenme aracı olarak kullanabilir. Ayrıca ona verdiğiniz katı gıdaları da kendi başına yeme isteğini arttırmış durumdadır.

Genel olarak beslenme düzeni anne sütü, mama, formül ve katı yiyecekler üzerine kurgulanan bebeğinize taze besinleri de tanıştırabilirsiniz. 9 aylık bebeğim yemek yemiyor diye üzülen bütün annelerin yarısından fazlası çocuklarının ne yapmak istediklerine dair ipuçlarını gözden kaçırdığını görüyoruz.

O bir bebek ve dökmesi ortalığı dağıtması gayet normaldir sevgili ebeveynler siz eğer çocuğunuz bir kaşığa saldırırken onu bundan uzaklaştırmaya çalışıyorsanız iyilik değil kötülük yapıyorsunuzdur.

Anne ve babaların beslenme ile ilgili yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi ise yemek zamanın bir inatlaşma serüvenine girmesine izin vermesidir. Evet bebeğinizin yemek yeme vaktinin geldiğini ve karnının aç olduğunu ondan çok daha iyi biliyorsunuz. Ancak bunu bir oyun haline getirmez ve inatlaşırsanız bebeğiniz yaklaşık iki yaşlarına geldiğinde peşinden koşarak yemeğini bitirmesini isteyeceksinizdir. Bu sebepten sabırlı olmalı ve yemek vakti ile ilgili sorun yaşıyorsanız buna başka çözümler bulmalısınız.

Bebeğinizin yeterli beslenip beslenmediğini anlamak için çok basit bir formül uygulayabilirsiniz. Dünyadaki bütün uzman görüşler dokuz aylık bebeklerin yeterince beslenme durumunu kontrol için çocuk bezi sistemini uygulamaktadırlar.

9 aylık bebeğim için günlük kaç tane ıslak bez sağlıklı diye soruyorsanız yaklaşık 4 ya da 5 çok ıslak bez diyebiliriz.

dokuz aylık bebek beslenmesi
9 Aylık Bebek Beslenmesi

9 Aylık Bebek Ne Yer?

 • Pişmiş sebzeleri küçük parçalara ayırarak eline verebilirsiniz.
 • Muz, avokado gibi meyveleri çok küçük parçalar halinde ya da püre olarak verebilirsin.
 • 9 aylık bebeklere özel çorbalar yapabilirsiniz.
 • Tuzsuz ve baharatsız ev yemeklerini paylaşabilirsiniz.
 • Pekmez 9 aylık bebek ne yer sorusuna verilebilecek en doğal cevaplardan birisidir.

9 Aylık Bebek Yemekleri

9 aylık bir bebeğin mide kapasitesi yaklaşık olarak 210 – 250 ml’dir. Bu da bebeğinizin günlük olarak 105 kaloriye ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Bebeğinizin bu dönemde protein ve diğer besinlere ihtiyacı olduğunu bilerek ona göre bir beslenme programı oluşturabilirsiniz.

Bebeğinize anne sütü ve ek gıdalarla birlikte 4 – 5 öğün beslemelisiniz.

9 Aylık Bebek Kahvaltısı ve Menüsü

 1. 9 Aylık Bebek Kahvaltısı: Yumurta sarısı, lor peyniri
 2. 9 Aylık Bebek Öğle Yemeği: Sebze Çorbası
 3. 9 Aylık Bebek Akşam Yemeği: Tuzsuz ve baharatsız küçük bir parça et

Çocuğunuzun Beslenme Alışkanlıklarının Temeli Bu Dönemde Atılmaktadır

9 aylık bebek gelişimi içinde incelediğimiz 9 aylık bebeğin beslenmesi nasıl olmalı sorusunun en önemli cevaplarından bir tanesi de onun bu dönemde her şeyi hafızasına kazıdığı ve dolayısıyla beslenme alışkanlıklarının da bir hafıza olduğunu bilerek hareket etmen gerektiği gerçeğidir.

Bu bakımdan bazı durumlara dikkat etmeli ve çocuğunuzun beslenme alışkanlıklarının temelini şu şekilde oluşturabilirsiniz.

 • Reçel, çikolata, bisküvi ve abur cuburları 1 yaşından sonraya ertelemeli o zaman geldiğinde de azar azar vermelisin.
 • Bebeğim yemek yemiyor diye ona atıştıracak bir şeyler vermemeli gerekirse öğünlerin dağılmasını göz önüne alarak bir sonraki öğüne kadar beklemelisin.
 • Beyaz un hem sizin için hem de bebeğiniz için çok zararlıdır. Acilen sofranızdan çıkarmalısınız.
 • Bebeğinizin bu dönemde tuza ihtiyacı yok onun için tuzu bebek yemeklerinden çıkarmalısınız.
 • Ona örnek olmanın onun bunu anlayıp anlamaması ile ilgisi yoktur. Şimdiden bütün aile örnek olmalısınız.
 • Kendinizi suçlu hissetmeyin. Bebeğim zararlı bir besini istedi ve bende kıramadım demek onun sağlıksız büyümesine göz yumuyorum demektir. Bebeğiniz ona vermediğiniz gıdayı bir ya da nesneyi bir kaç saat sonra unutacaktır. Ancak suçluluk psikolojisi ile ona iyilik yaptığınızı düşündüğünüz durum bir alışkanlık haline gelebilir. Buna izin vermemelisiniz.

9 Aylık Bebek Uyku Düzeni

9 aylık bebek uykusu ile ilgili anne ve babaların merak ettikleri şey bizimle birlikte bebeğimizin de bir uyku düzeni olacak mı? Şeklindedir, bu dönem aslında bu düzeni oturtmaya başlamanız gerektiğini gösteriyor. Günlük olarak yaklaşık 15 – 17 saat uyuyan bebeğinizin bu uyku saatini biraz düşürmeli ve tablodakine yakın bir zaman dilimine getirmelisiniz.

Bebeğim geceleri uyumuyor bu normal mi diye soran anneler bu durumun normal olduğunu bilmeleri gerekiyor. 9 aylık bebeklerin çoğu geceleri 8 – 12 saat arasında uyku uyuyabilirken, bebeğiniz bu çoğunluğun parçası olmayabilir.

Özellikle 9 aylık bebekler gelişiminin bu döneminde gündüz uykuları için problem çıkarabilirler. Çünkü aşırı hareket ve aktiflik durumuna geçtikleri için bu pratiklerden kopmak istemiyorlardır. Eğer bu problemi yaşıyorsanız öğle ve ikindi şekerlemelerinin sayısını bire indirebilirsiniz.

dokuz aylık bebek uyku düzeni
9 Aylık Bebek Uyku Düzeni

9 Aylık Bebek Oyunları

Bebeğiniz parmak ve el koordinasyonlarını geliştirme döneminde olduğu için küplerle oynamasına izin verebilirsiniz. 9 aylık bebek oyunları ve oyuncakları için satın alabileceğiniz en önemli oyuncağın kendiniz olduğunu söylemeliyim.

Bebeğiniz oturmaya başladığı ya da mobilyalara tutunarak ayaklandığı için ortalıkta ona zarar verecek şeyleri kaldırmalı ya da sürekli bir oyun arkadaşı olmalısınız.

Bebeğinize dokunarak bu ne, bu ne gibi oyunların onun gelişimine katkı sağlayacağını söyleyerek, yine kitap okuma ve ninnilerin iyi birer seçenek olduğunu belirtmeliyim.

9 aylık bebek oyunları
9 Aylık Bebek Oyunları

9 Aylık Bebek Gelişimine Dair İpuçları ve Kontrol Listesi

9 aylık bebeğin gelişimine dair bu ay dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Dokuz aylık bebeğinizin aşı takviminde kızamık aşısı bulunmaktadır. Doktor kontrolüne gideceğiniz bu dönemde yine menenjit aşısınında takvime eklenme durumu söz konusudur.

Bunun haricinde 9 aylık bebeğiniz için ipuçları;

 1. Bebeğiniz için evi oldukça güvenilir bir hale getirmelisiniz.
 2. Doktor kontrolünde bebeğinizden anemi ve diğer hastalıkların keşfi için kan alınacak.
 3. Bebeğiniz için su ve parmaklarınız ile diş fırçalama işlemine başlayabilirsiniz.
 4. Bebeklerin diş çıkarma sürecine faydaları olacak bir ürün satın almalısın.
 5. Bebeğiniz için bir oyun alanı oluşturma fikrine ne dersin?
 6. Oluşturacağınız albüm için 9 aylık bebeğinin fotoğrafını çekmeyi unutmamalısın.

9 aylık bebek gelişimi, beslenmesi, kilosu ve oyunları hakkındaki makalemizi beğendiyseniz önümüzdeki ayda sizi nelerin beklediğine bir bakabilirsin. https://www.kadinhalleri.com/10-aylik-bebek-gelisimi/ için bilgileri edinmeye ne dersiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. Şeyda dedi ki:

  9 aylık bebek gelişimi açısından oyun zamanlarını artık sizin tavsiye ettiğiniz biçimde geçiriyorum.

 2. Zehra dedi ki:

  9 aylık erkek oğlum var doğdugu zaman 3 kiloydu şimdi ise kilosu 7.500 boyu 72 sizce kilo ve boyu nasıl