Kadın Halleri
REKLAM ALANI

8 Aylık Bebek Gelişimi | Siz Anneleri Bekleyen Herşey

8 Aylık Bebek Gelişimi | Siz Anneleri Bekleyen Herşey

Bebeğiniz 8 Aylık! Oldukça gözlemci ve giderek büyüyerek reflekslerin yerini bilinçli hareketlere bırakan 8 aylık bebek gelişimine dair daha fazla ayrıntı.

8 Aylık Bebek

8 aylık bebekler gözlem yeteneğini arttırdığı için bu dönemde daha fazla kaygı durduğu bir dönem geçiriyorlar. Çevresi ve etrafındakilerden haberdar olan bebeğiniz ile ilgili şu başlıkları inceleyebilirsiniz.

 • 8 aylık bebek gelişimi,
 • 8 aylık bebek neler yapar,
 • 8 aylık bebek boy – kilo,
 • 8 aylık bebeğin günlük programı,
 • 8 aylık bebek beslenmesi,
 • 8 aylık bebek uyku düzeni,
 • 8 aylık bebek oyunları ve oyuncakları,
 • 8 aylık bebek gelişimine dair ipuçları ve kontrol listesi.

Bebeğiniz ile birlikte geçirdiğiniz bu uzun dönem sonucunda 8 aylık bir bebeğin bütün gelişimlerini incelemek isteği ile bu dönemdeki farklılıklardan ve bebeğinize özel durumlardan bahsedeceğiz.

REKLAM ALANI

6. ayı ile birlikte ek gıdalara geçen bebeğiniz bu dönemde neler yiyebilir, 8 aylık bebeklerde kabızlık, 8 aylık bebeğin kilosu ve diğer bütün ayrıntılar için yazımızı okuyabilirsiniz. Yine bebeğiniz için bir planlama yapmak adına 9 aylık bebek gelişimi sayfamıza bir göz atabilirsiniz.

Ay Ay Bebek Gelişimi Açısından 8 Aylık Bebek Gelişimi

Küçük bebeğiniz aylar geçtikçe hızla büyümeye devam ediyor. 8 aylık bebeğiniz fiziksel gelişimi açısından oldukça hareketli bir dönemin içerisine girmiş bulunmaktadır. Ay ay bebek gelişimi incelemelerimizden farkettiğiniz üzere 8. ayına giren bebeklerin hareket ve zihinsel gelişimi bir hızlanma sürecine girmektedir.

Bu ay görme yetisi biraz daha ilerleyen bebeğiniz çok yakındaki nesneleri görebilirken odanın içerisinde ki nesneleri de görmeye başlayacaktır. Bu durum hareketli cisimleri tutma isteğini tetikleyebilir.

Dokunma heyecanının artması da bundan kaynaklanmaktadır. Dokunma, tatma ve koku alma duyuları artık en az sizinki kadar iyi çalışır durumdadır.

8 aylık bebeğinizin zihinsel gelişimi için ilerleme katettiği en önemli durum eskiden bir nesneyi ya da yemeği düşürdüğünde onun peşinde olmadan normal seyrinde devam ederdi artık kaybolan her şeyin peşindedirler. Bu aynı zamanda sizin ve sevdiklerinin de etrafında görünmemesi durumunda kaygılarının artmasına neden olmaktadır.

8 Aylık Bebek Neler Yapar?

 • Bebeğiniz muhtemelen artık destekli ya da desteksiz bir şekilde oturabiliyor.
 • Emeklemeye hazırlanan hatta hızlı gelişen çoğu bebeğin emekleme ve sürünme dönemlerini görebilirsiniz.
 • Eğer bebeğiniz halen sürünmüyor ya da emeklemiyorsa endişelenmemelisiniz. Bazı bebekler için bu durum biraz daha sürebilir.
 • Duyduğu seslere dönen bebekler aileleri için oldukça eğlenceli vakitlere sebep olacaklardır.
 • Tuttuğu nesneleri bir elinden diğerine geçiren bebekler aynı zamanda uzaktaki cisimlere uzanma davranışlarını da sergileyebilirler.
 • Güle güle oyununu da oynayabilen bebekleriniz ile cee- e oyununu da oynayabilirsiniz.
 • 8 aylık bebeğin yabancı korkusu bu ay oldukça belirgindir.
 • Elindeki bir nesneyi bilinçli olarak bırakabilir.

8 Aylık Bebek Boy Kilo

8 aylık bebeğin kilosunu merak eden ebeveynler için şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bebeğinizin kilo alımı önceki aylara göre biraz yavaşlayabilir, yarım kilodan daha az kilo alımları dahi normaldir.

Bebeğinizin boy kilo oranında çok büyük ilerlemeler beklememelisiniz. Bunları bilerek 8 aylık bebeğim kaç kilo olmalı? Bebeğimin boyu kısa mı? sorularınıza tablodan yanıt bulabilirsiniz.

8 Aylık Kız Bebeklerin Boy – Kilo – Baş Çevresi

 1. 8 Aylık Kız Bebeklerin Kilosu; 8 Kilo
 2. 8 Aylık Kız Bebeklerin Boyu; 68,5 Cm
 3. 8 Aylık Kız Bebeklerin Baş Çevresi; 43,4 Cm

8 Aylık Erkek Bebeklerin Boy – Kilo – Baş Çevresi

 1. 8 Aylık Erkek Bebeklerin Kilosu; 8,8 Kilo
 2. 8 Aylık Erkek Bebeklerin Boyu; 70 Cm
 3. 8 Aylık Erkek Bebeklerin Baş Çevresi; 44,5 Cm

8 Aylık Bebeğin Günlük Programı

8 aylık bebek kilosu sorularınıza verdiğimiz cevaplardan da anlaşılacağı üzere bebeğinizin kilo alımı bu ay biraz yavaşlayacak çünkü yaklaşık olarak günde 10 saat uyanık olacak.

Bu uzayan gündüz süresi sayesinde bebeğiniz için banyo, beslenme ve oyun süresinin haricinde başka aktivitelerde yapmak isteyeceksiniz. Bunu sadece siz değil bebeğinizde istiyor. 8 aylık bebeğin gelişimi için ne yapabilirim sorunuza cevap olabilecek bir günlük program aşağıdaki tabloya benzemektedir.

Sekiz aylık bebeğin günlük rutini
8 Aylık Bebeğin Günlük Rutini

8 Aylık Bebeklerde Kabızlık Sorunu Neden Olur?

Bebeğiniz 8. ayında bazı hastalıklar ile uğraşabilir. Bunların en önemlisi kabızlık sorunudur. Bebeklerin değişen beslenme ihtiyaçları ve çeşitlenen menüsü kabızlık sorunlarına yol açabilir.

Bu durum bağırsakların yeni besinlere alışma sürecinin bir etkisidir. Bebeğinizin beslenme ihtiyaçlarını bu doğrultuda sağlamalısınız. Bebeklerde kabızlık sorunu için ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

8 Aylık Bebek Beslenmesi

8 aylık bebek beslenmesi ile ilgili ilk söyleyeceğimiz şey anne sütü ağırlığının yavaş yavaş yerini ek gıdalara bırakmaya başlamasıdır. Anne sütü desteği ve mama takviyesinin yerine ana öğünlere ek gıdalar giriş yapmaktadır.

Bebekler beslenme düzeni ile ilgili bu değişiklik ile birlikte gelişen parmak koordinasyonu sayesinde parmak besinler ile beslenebilirler. Sıvılar yine de bebeklerin beslenmesinin temelinde yer almalıdır. Ani anne sütü kesilmesi sonucunda daha çok kabızlık problemi ile uğraşabilirsiniz.

Bebeğinizin günlük yaklaşık 750 – 900 kalorilik ihtiyacının 450 – 500 kalorisini yine anne sütünden almalıdır. Bunun haricinde sağlıklı yağlar, karbonhidratlar ve proteinler de beslenme düzeninin içerisinde yer alabilir.

Sekiz aylık bebek beslenmesi
8 Aylık Bebek Beslenmesi

8 Aylık Bebek Beslenme Tablosu

8 aylık bebeğin beslenme tablosu kahvaltı, öğle yemeği ve akşam ana öğünlerinin yanında iki atıştırmalık bir öğün sistemi oluşturabilirsiniz. Bunun haricinde 8 aylık bebek ne yer merakınız için şu gıdaları önerebiliriz.

 • Yumuşak muz,
 • Armut,
 • Haşlanmış havuç,
 • Avokado,
 • Hindi,
 • Kabak,
 • Soya Peyniri içerebilir.

8 Aylık Bebek Kaç Öğün Yemeli?

Bebeğiniz günlük 4 – 5 öğün beslenmelidir.

Parmak Besin Nedir? İlk Parmak Besinleri Neler Olmalı?

Parmak besin bebeğin haşlanmış besinler ya da yumuşak besinlerle kendi kendini besleme durumudur. Blw yöntemi denilen bu parmak beslenmesi durumuna geçiş için ekmeği araç olarak kullanabilirsiniz.

Tam buğday unundan yapılmış bir ekmek hem en sağlıklı yiyeceği hem de rahatlıkla tutacağı bir gıda konumundadır.

Kendi kendini besleme durumu bebeğinizin aynı zamanda psikolojisine de olumlu etkileri olmaktadır. Ancak yine de bebeğiniz eğer hazır değilse bunu yapmaz ve sizde bu durumda zorlamamalısınız.

8 Aylık Bebek Uyku Düzeni

8 aylık bebek uykusunun 15 saat kadar olması tipik bir özelliktir. Bunun yaklaşık 11 saatini gece uykusu olarak ayarlamaya çalışmalısınız. Yine gündüz uyku süresini 3,5 saatlerde tutarsanız önümüzde ki aya hazırlık yapmış olursunuz.

Uyku eğitiminin her zaman kolay olmadığını biliyoruz. Bunun için uyku eğitimi makalesini inceleyebilirsiniz. Buradaki kilit nokta bebeğiniz gece uyandığında nasıl uyuyacağını bilirse hem sizin için hem de uyku kalitesini arttırmak için çok önemli bir yol katetmiş olur.

Bazı bebekler gerçekten uyku problemi çıkarabilirler genelde aktif durumda olan ve hızlı gelişen bebeklerde görülen bu sorun için oldukça sabırlı olmalısınız. Bu aylardaki uyku probleminin bir diğer kaynağı da artan ayrılık endişesi nedeniyle uyumamaya çalışmaktır. Bunun için bebeğinizle birlikte uyuma eğiliminde olmalısınız.

Sekiz aylık bebek uyku düzeni
8 Aylık Bebek Uyku Düzeni

8 Aylık Bebek Oyunları

Bebeğinizin nesneleri kavrama kabiliyeti geliştiği için motor ve zihin gelişimine etki edecek oyuncaklar almalı ve bu doğrultudaki 8 aylık bebek oyunlarını uygulamalısınız.

Bir sopanın içerisine geçirilebilen halkalar ve sesli oyuncaklar oldukça faydalı olacaktır. Yine kendi başına tutma ve bırakma hareketini öğrendiği için yumuşak nesnelerden oluşan oyuncakları almalısınız.

Karşılıklı konuşmanın önemli olduğu bu dönemde bebeğiniz ile sohbet edebilir ve onun yarım yamalakta olsa anne – baba deyişlerini bir oyuna çevirebilirsiniz.

Bebeğinize top atarken dahi bak top yuvarlandı diyerek gelişimine katkı sağlayabileceğinizi unutmayın. Aynı zamanda nesneleri ve vücudundaki bölgeleri göstererek isimlerini söyleyebilirsiniz.

8 Aylık Bebek Oyunları
8 Aylık Bebek Oyunları

8 Aylık Bebek Gelişimine Dair İpuçları ve Kontrol Listesi

 • Bebeğiniz kendi başına kalkabileceği bir döneme girdiği için özellikle karyolasını daha güvenli bir hale getirmelisiniz.
 • Bebeğim emeklemiyor sürünüyor diye düşünen anne babalara özel bir tavsiye olarak karşılaştırma yapmamanız gerektiğini söyleyebiliriz.
 • Bebeğinizin bu ay bir aşısı olmadığı gibi doktor kontrolüne de aksi bir durum olmadıkça gitmesine gerek yoktur.
 • Mutfak dolapları ya da bütün çekmeceleri güvenilir hale getirin. Bunu yaparken çocuğunuzun açabileceği ve içerisinde güvenli tahta kaşık ya da bir iki oyuncağın bulunabileceği bir dolabı açık bırakarak bazı şeyleri anlamasını sağlayabilirsiniz.
 • Bebeğiniz parmak gıdalara geçiş yaptıysa onun hangi elini kullanması gerektiğine karar vermeyin. Bunu kendisinin seçmesini sağlayın.
 • Bebeğinizin albümü için fotoğraf çekmeyi unutmayın.

8 aylık bebek gelişimi ve 8 aylık bebeğin beslenmesi ile ilgili makalemizde size ve bebeğinize yardımcı olabilecek bütün unsurlara değinmeye çalıştık eğer yazımızı beğendiyseniz ne mutlu bize. Bebeğinizi https://www.kadinhalleri.com/9-aylik-bebek-gelisimi/ neler bekliyor bir bakmalısınız.

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. Latife dedi ki:

  8 aylık bebek uykusu nasıl olmalıdır diye okudum ve ağlayacağım benim bebeğimle hiç alakası yok