Kadın Halleri
REKLAM ALANI

8 Adımda Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

07.08.2019
8 Adımda Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Güzel ellere sahip olmak isteyen her kadının tırnak bakımı için özel önerilere ihtiyacı vardır. El ve ayak tırnak bakımı nasıl yapılır sorunuza evinizde uygulayabileceğiniz cevaplar.

Ellerin güzel görünmesi ve ön olana çıkması için tırnakların şekli ve bakımı çok önemlidir. Bu sebeple tırnak bakımı için gün içerisinde uzun süreler harcanmaktadır. Birkaç ipucu ve öneri ile sizin de göz alıcı tırnaklara sahip olmanız mümkün. Üstelik çok uzun süreler harcamanıza gerek kalmadan.

Sağlıklı ve Bakımlı Tırnakların Belirtileri

  • Tırnak üst yüzeyleri pembemsidir.
  • Tırnak etleri bulunmakta ve sağlıklı görünmektedir.
  • Tırnak tabanında belirgin bir yarım ay bulunmaktadır.

1. Tırnak Temizliğine Özen Göster

Tırnak temizliği konusunda dikkat edilmesi gereken ilk husus ojelerdir. Ojelerini ne sıklıkla sürdüğüne ve onları temizlemek için hangi ürünler kullandığına dikkat etmelisin. İlk olarak en geç 2 günde bir tırnağındaki ojeyi silmeli ve tırnağının nefes almasını sağlamalısın. Tırnak yüzeyinin dinlenip nefes almasına izin vermezsen zaman içerisinde tırnaklarda sararma ve matlaşmalar görülebilir.

REKLAM ALANI

Eğer uzun süre ojeli tırnaklar kullanıyorsanız, hem tırnak sağlığı hem de görünüşü açısından olumsuzluklara davetiye çıkarıyorsunuzdur. Ojeyi temizlemek için kullandığın ürün de çok önemlidir. Markası ne olursa olsun içerdiği kimyasallar nedeniyle çok sık oje kullanılması durumunda tırnakta incelmeler ve kolay kırılmalar görülebilir.

2. Tırnak Kesimi

Tırnaklarına ne şekil vermek istediğini belirledikten sonra ona uygun bir şekilde tırnakları kesmek gerekir. Ancak tırnak kesimi öncesinde ve sırasında bazı basit uygulamalar ile kesim anında oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçmek mümkün.

Tırnakları kesmeden önce bir miktar ılık suda bekletmek veya duştan sonra kesmek, tırnağın yumuşamasına ve oluşabilecek çatlakların önüne geçilmesine olanak sağlar. Tırnak makasımızın da eski olmayan ve düzgün çalışabilen bir makas olması da önemli bir konudur.

Tırnaklarınızın uzaması ve daha çekici görünmesini istiyorsanız bir profesyonelden yardım almayı da mutlaka alışkanlık haline getirmelisiniz.

3. Tırnak Törpülerken Dikkatli Ol

Tırnakları kestikten sonra törpü yardımı ile onlara son şeklini verebilirsin. Törpüleme işlemi sırasında çok bastırmamaya ve tırnak törpüsünü temiz tutmaya özen göstermelisiniz. Tırnakların uçlarındaki iki köşeyi hafif oval biçimde törpülemek tırnaklarınızın sağlıklı uzamasını sağlayıp kolay kırılmasına da engel olur.

5. Kütikülleri Atlama

Tırnaklarının güzel görünmesini istiyorsan kütikül yani tırnak kenarındaki et ve deri parçalarına da dikkat etmelisin. Çünkü zaman içersinde sertleşme, sararma sonrasında kötü bir görüntüye neden olabilir.

Kütikül kremleri kullanarak veya onları keserek bu durumun üstesinden gelebilirsin. Kütikülleri kesmeye başlamadan bilmeniz gereken bu bir alışkanlık haline gelirse kalınlaşma ve sertleşmelerin görülebileceğidir. Bu sebepten kesmeden önce önce nemlendirici krem veya bebek yağı kullanarak yumuşamalarını sağlamalısınız.

5. Tırnak Besleyici Kullan ve Beslenmene Dikkat Et

Tırnaklarının sağlığı, sertleşmesi ve hızlı uzaması için E ve D vitaminli besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Eğer tercih edersen eczanelerde satılan, E ve D vitamini ile çeşitli mineraller içeren tırnak bakım kremlerinden de kullanabilirsin.

Ayrıca kalsiyum içrekli besinlerin tüketilmesi de tırnaklarınızın güçlenmesine ve uzamasına yardımcı olur. Bol su içilmesi ve tırnakların suyla uzun süre teması da uzamalarına yardımcı olur ancak bu süre aşırı uzarsa tam ters etki yaparak incelmesine neden olabilir.

6. Bulaşık Yıkarken ve Temizlik Yaparken Dikkatli Ol

Bulaşık yıkarken ve temizlik yaparken kullanılan temizleyici ürünler tırnak sağlığını olumsuz etkileyerek incelmelerine ve kırılmalarına neden olur. Özellikle çamaşır suyu gibi güçlü temizleyicilerden mümkün olduğunca uzak durulması ve tırnakla temasından kaçınılması gerekmektedir.

Tırnak Bakımında Sirke ve E Vitamini Kullanımının Önemli Olduğunu Bil

Tırnaklarınıza evde bakım yapmak istiyorsanız sirkenin önemli bir besin kaynağı olduğunu bilmeli ve tuz ile karıştırarak günlük bakımını yapmalısınız.

Doğru bir asit bileşeni oluşturarak tırnaklarınıza sirke ile bakım yaptıktan sonra eczanelerde kapsül olarak satılan E vitaminini satın alarak kreminle karıştırıp uygulayabilirsin.

Bu şekilde güçlü ve daha hızlı uzayan tırnaklara sahip olabilirsiniz.

7. Mutlaka Tırnaklarına Oje Sürerken Baz Kat Uygula

Renkli ojeler sürmeden önce tırnağına şeffaf oje veya parlatıcı sürmelisin. Çünkü renkli ojeler tırnağın sararmasını ve oje temizliği sırasında kalıntılar oluşmasını sağlamaktadır.

Bu baz kat uygulama yöntemi ile tırnaklarını daha güçlü tutup çirkin görüntülere engel olabilirsiniz.

8. Tırnaklarını Yeme ve Doğru El Kremini Kullan!

Ülkemizde çok ciddi boyutlarda tırnak yeme problemi görülmektedir. Eğer sizde bu sorunu yaşıyorsanız yazının üzerine tıklayarak nasıl kurtulabileceğinizi öğrenip daha sağlıklı tırnaklara sahip olabilirsiniz.

Ayrıca tırnak bakımı için en önemli adımlardan bir tanesi olan doğru el kremini kullanma konusuna da oldukça dikkat etmelisiniz.

Bütün bu yöntemleri ayak tırnaklarınız içinde uygulayarak ayak tırnak bakımınıza da özen göstermiş olursunuz.

REKLAM ALANI