Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalıyım | 8 Adımda Hızlandırma

11.05.2020
Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalıyım | 8 Adımda Hızlandırma

Ailemizi kurduktan sonra bir çocuk sahibi olmaya karar verince hamile kalmak için ne yapmalıyım? sorusu ile karşılaşıyoruz.

Bu istek sonucunda hata yapmamak ve doğru bir planlamaya sahip olmak oldukça önemlidir. Hamilelik yaşama isteğinizi hızlandıracak ve nihai sonuca ermenize yardımcı olacak bu 8 adımı mutlaka atmalısınız.

Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı?

Hamile kalmak için ne yapmalı? Sorusunun birçok cevabı bulunmaktadır. Öncelikle eğer hamilelik için hazırlık yapıp ve güvenilir, sağlıklı bir ilişki yaşadıktan sonra uzun süreler hamile kalmadıysanız doktorunuza danışmalısınız ne yazık ki bazı çiftlerin bir çocuk sahibi olma istekleri zaman almakta ve tedavi süreleri uzamaktadır.

REKLAM ALANI

Hiçbirinizin bu önemli kararı alırken böyle sorunlarla karşılaşmasını istemiyoruz ve bahsedeceğimiz ipuçlarını dikkate aldıktan sonra sağlıklı bir gebelik geçirmenizi temenni ediyoruz.

Hamile kalmak için yapmanız gerekenler ise şunlardır.

1-) Hamilelik İçin Hazırlık Yapmalısınız

Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalıyım

Doğurganlığımız, hamileliğimiz ve bebekle ilgili düşüncelerimiz aktif bir hale gelmeden önce bilmemiz gereken şeyler var. Hamilelik için yapacağımız ön hazırlık bir bebeğimizin olması konusunda iyice düşünülmüş olunmasıdır. Bir çocuğun büyümesi, yetişmesi ve en önemlisi hamilelik süreci hem çocuk için hem de bizim sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Ayrıca bir çocuk sahibi olmaya karar vermiş eşler, bu uzun süreli yolda birbirlerine sürekli olarak destek olmalıdırlar.

Hamile kalmak isteyen 3 kadından 1’i bir ay içerisinde hamile kalır. Bu sebepten hamilelik yaşama kararını aldıktan sonra hayatımızda değiştireceğimiz birçok nokta olmalıdır. Hamileliğe hazırlık derken büyük çoğunluğun aklına ile olarak “kadınlar” gelir, hamile kalma süreci ve hamileliğin devamında hazırlık yapması gereken oldukça önemli bir diğer etken olan “erkekler”i de bu serüvenin içerisine sokmalıyız.

Hamileliğe hazırlığın ikinci aşaması ise sağlık olarak hazır olmaktır. Ülkemizin gelişmiş sağlık sisteminde Aile Hekimleri bu konuda oldukça önemli görevler üstlenmiştir. Sizde doktorunuza danışarak vücudunuzu bu hamileliğe hazır hale getirmelisiniz.

Hamile Kalmak İstiyorsak “Erkeklerin” Yapması Gerekenler

Bütün bu zorlukların ve güzelliklerin paydaşı olmaya hazır olan erkekler için bir çocuk sahibi olma adına yapması gerekenler;

 • Hamilelik öncesinde sperm sayısını, kalitesini ve hareketliliğini olumlu yönde etkileyecek önerileri dikkate almalı ve bu şekilde davranmalıdır.
 • Spermlere oldukça zarar veren dar pantolon, iç çamaşırı giyme alışkanlığını bırakmalıdır.
 • Ebeveyn olmaya karar veren çiftlerin bu karardan sonra yapması gerekenler ve uzak durması gerekenler oldukça önemlidir. Özellikle erkeklerin spermleri hamilelik yaşanmasını sağlayacak derece de kaliteli olmalıdır. Bunun için çok sıcak ortamlarda bulunmamalı, sigara ve alkol gibi alışkanlıklarını bırakması gerekir.
 • Sağlıklı bir gebelik için spor yapmalı ve doğru beslenme alışkanlığını edinmelisiniz.

Hamile Kalmak İsteyen Kadınların Yapması Gerekenler

 • Gebe kalmak isteyen bir kadının hamilelik kararı aldıktan sonra yapması gerekenlerin başında aldığı besinlere dikkat etmesi gelmektedir. Doğal, hormonsuz gıdalardan uzak durduğumuz kadar hamile kalma oranımız artacaktır.
 • Hamile kalma istatistiklerine bakıldığında büyük şehirlerde yaşayan kadınların, Anadolu’da ve organik tarımın devam ettiği topraklarda yaşayan kadınlara oranla daha düşük olduğu görülmüştür. Burada ki organik ürünlerin sıklığı ve ulaşılabilirliğinin kolaylığı hamileliği etkilediği kadar, olumlu hava şartları ve stresten daha uzak bir yaşamında var olması doğurganlık oranımızı arttırıyor.
 • Gebe kalma isteğinde olan bir kadın bu kararı verdikten sonra artık gebe kalınması ihtimali yüksek olan günlerde daha sık cinsel ilişki yaşamalıdır.
 • Gebe kalınacak günler gibi batıl bir inancın peşinde gitmektense adet döngüsü düzenli olan ve 28 günde bir adet gören kadının hamile kalma ihtimalinin yüksek olduğu günler olan 13. – 14. Günlerde cinsel ilişki sayısını arttırması daha faydalı olacaktır.

2-) Adet Döngüsünü Öğrenmelisiniz

Hamilelik isteğimiz ve bunun ile ilgili çabalarımızı gösterdikten sonra adet döngümüz ile ilgili bilgi sahibi olursak hamile kalma oranımızı arttıracağımız bilgisini edindik fakat kaç günde bir adet olduğumu kestiremiyorum bu sebepten de hangi günlerde ilişkiye girmeliyim bilmiyorum diyorsanız bunu hesaplamanın kolay bir yolu var sevgili kadınlar;

İlk adet gördüğümüz gün ile son adet günü arasında kaç gün olduğunu hesaplayıp kaç günde bir adet olduğumuzu öğreniyoruz. Kaç günde bir adet oluyorsak o sayıdan 14’ü çıkarıp kalan sayıdaki günlerde ilişkiye girme sayısını arttırmalıyız. Örneğin: 28 günde bir adet oluyorsak; 28-14=14 yani adetimizden itibaren saydığımızda 14. Güne gelişimizde hamile kalma oranımız oldukça artacaktır.

3-) Hamile Kalmanızı Kolaylaştıracak Besinleri Tüketmelisiniz

Hamile kalmak için halk arasında bayağı etkili olduğu söylenen gıdalar bulunmaktadır. Bu besinlerin bilimsel olarak bir etkisi olduğu söylenemez ancak alternatif tıp gerçeği ile bazı besinlerin vücudumuzun bazı bölgelerinde iyileştirici ve yardımcı olduğu yanları olduğunu biliyoruz.

Hamile kalma oranı ile ilgili etkilerinin istatistiksel olarak kanıtlandığını söyleyemesek de bize yardımcı olacak bazı besinler şöyledir:

 1. İncir: yumurtalıklarımıza iyi gelen bir besindir, yumurta çatlatıcı özelliği nedeniyle tüketilmesi önerilir.
 2. Kuru soğan: rahim ve yumurta kalitesi için olumlu etkileri vardır.
 3. Bal: sperm kalitesini arttırdığı bilinmektedir.
 4. Çörekotu: yumurtanın büyümesini hızlandırdığı bilinmektedir.
 5. Tarçın: özellikle bal ile karıştırıldığında üreme ile ilgili olumlu etkileri vardır.Hamile Kalmak İsteyenler Ne Yemeli

4-) Hamile Kalmak Ne Kadar Süre Gerekir Bilmelisiniz

Hamilelik yaşamak isteyen çiftlerin aceleci olmaması gerekmektedir. 1,5 – 2 yıllık bir evliliğin ardından düzenli bir ilişki yaşıyorsanız ve henüz hamilelik belirtisi görülmediyse bu gayet normaldir.

2 yılın sonunda çabalarımız eğer olumlu bir sonuç vermediyse tedavi olmanızı gerektirecek bir durum var demektir. Bu durumda bir doktora danışmalıyız ve gebeliğimizi etkileyen bir sorun var mı öğrenmeliyiz.

Eğer bir sorunumuz yoksa da gebeliğimizi olumlu etkileyecek psikolojik destek ve tıbbi yöntemler ile bu oranı arttırabileceğimiz tek yerin sağlık kurumları olduğunu unutmamalıyız.

5-) Doğurganlık Oranının Arttığı Yaş Hamile Kalmamızı Sağlar

Özellikle kırsal kesimlerde genç yaştaki evliliklerin sonucunda hamilelik yaşayan kadınların önemli sorunlar yaşadıkları görülmektedir. Bir kadının beden gelişimi 24 yaşına kadar sürdüğünden hamile kalmak için özellikle kemik dokusu tamamen gelişme göstermelidir.

Bu sebepten gebelik için en ideal yaş aralığı 24 – 36 yaş aralığıdır. Gebelikte kalsiyum miktarı oldukça önemlidir. Sağlıklı kadınların dahi günlük olarak alması gereken kalsiyum miktarı 1200 mg kadardır. Kemik gelişimi tamamlanmamış kadınların ise bu orandan çok daha fazla kalsiyuma ihtiyacı vardır.

Gebe kalmaya karar verdikten sonra vücudumuza kalsiyum desteği sağlamalıyız.  Planlı bir gebelik yaşamamız durumunda herhangi bir ilaç alımına bağlı olarak kalsiyum arttırmayacağımız için böbrek taşı oluşumu gibi sorunlarla da karşılaşmamış oluruz.

6-) Gıda Takviyelerine Önem Vermelisiniz

Özellikle kadınlar için folik asit alımının artması gerekmektedir. Kan hücreleri ve alyuvarların sayısını arttırarak hamileliğe hazırlanmanızı sağlamaktadır.

Eşiniz ise selenyum içeren gıdaları tüketerek sperm sayısını arttırabilir, Çinko ve E Vitamini ise sperm kalitesine olumlu oranda etki eder.

7-) Cinsel İlişkide Kayganlaştırıcı ve Benzeri Ürünleri Kullanmamalısınız

Cinsel ilişki için kullanacağınız her türlü krem, kayganlaştırıcı ya da kozmetik ürünler spermlere ve dolayısıyla hamileliğe olumsuz etki edecektir.

Bu tarz ürünleri kullanmaktan kesinlikle kaçınmalısınız.

8.) Hamile Kalma Şansınızı Arttıracak Pozisyonlar Hakkında Fikir Sahibi Olun

Daha hızlı hamile kalmak için yapabilecekleriniz hakkında fikir sahibi olduktan sonra hamile kalma pozisyonları ile ilgili yazımıza da bakabilirsiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. Gamze dedi ki:

  Ben 2 yıl sene evliyim ama çocuğum olmuyoru ne yapmalıyım acaba

  1. Gamze dedi ki:

   Ben anne olmaki istiyorum hep eşimle ilişkiye giriyorum ama bir türlü hamle kalmiyoru nede acaba

  2. byreha dedi ki:

   2 yıldır deniyorsanız ve henüz çocuğunuz olmadıysa öncelikle bir doktor kontrolüne gitmeniz gerekiyor. Eğer eşiniz ve sizde bir problem yoksa beslenme ve ilişki düzenine dikkat edip makalemizdeki bilgileri uygulamalısınız. İlk iş bulunduğunuz şehirde bir kadın doğum ve üroloji uzmanına eşiniz ile birlikte görünmek olmalıdır. Bu hamilelik planlamanız ile ilgili fikir oluşmasını sağlar.