Kadın Halleri
REKLAM ALANI

7 – 9 Aylık Dönemde Bebek Gelişimi

11.11.2018
7 – 9 Aylık Dönemde Bebek Gelişimi

Bebeğinizin ilk yaşına kadar gelişimini incelediğimiz yazı dizilerinde yedi – dokuz aylık bebek gelişimi ile ilgili zeka, görme ve iletişimin evreleri.

7 – 9 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Genel Bilgiler

Bebeğiniz çok hızlı bir gelişim kaydettiği birinci yılının yarısını tamamladı. Bu yarım aylık süreçte bebeğiniz kilo ve boy olarak doğduğu günden bu zamana kadar katlanarak bir gelişim kaydettiği gibi, iletişimin kurallarını öğrenerek konuşma alt yapısını da hazırladı.

Zeka gelişiminde de büyük yol kateden bebeğimiz 7. ay gelişim döneminde artık ek gıdalar ve beslenme ile ilgili yeni alışkanlıklar edindiği bir döneme giriyor. Aylık bebek gelişimi açısından yedinci aydan itibaren bacak kasları ve yürüme antrenmanları yapmaya başlayan bebekler oturma, yukarı doğru hareket etmeye çalışma gibi gelişimleri kaydedecektir.

REKLAM ALANI

Burada yazılanlar bütün bebekler için aynı zamanlarda görülecek kesin yargılar değildir. 0 – 3 Aylık bebek gelişiminde bahsettiğimiz gibi bütün bebekler eşsizdir ve kendi dünyalarına ait gelişimi göstereceklerdir. Endişeleriniz ve kaygılarınıza ek olarak bebeğiniz bu gelişim evrelerinin çok gerisindeyse bir uzmana görünmeniz faydalı olacaktır.

0 – 3 Aylık Bebek Gelişimi

4 – 6 Aylık Bebek Gelişimi

7 – 9 Aylık Bebek Gelişimi

10 – 12 Aylık Bebek Gelişimi

7 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz bu ay içerisinde oturma ve emekleme gelişimlerini yerine getirecek ve yürümesi için gerekli alt yapıyı hazırlamaya başlayacaktır. Size olan bağımlılığının farkına varan bebeğinize görünmediğinizde kaygılı ve huzursuz olacaktır.

25. Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğinizin en büyük başarılarından olan oturma ve emekleme diğer ayların çok ötesinde görülüyor. Bu onun aynı zamanda yürüyüş safhasına geçmesini kolaylaştıracak antremanlar yapmasına da olanak sağlayan bir hal almış durumdadır. Oturma pozisyonunda geçtiğimiz aylara göre çok daha istikrarlı ve dengeli görünen bebeğimize yine de destek olmalıyız. Oturduğunda arkasına bir yastık koymamız, onun dikkatini çekecek oyuncak ve nesneleri yanına ve önüne yerleştirmemiz hareketlerini arttırmasını sağlayacaktır.

26. Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğiniz söylediklerinizi fazlasıyla anlayacağı ve hafızasını şekillendirmeye de buradan başlayacağı için belirli rutinler halinde hareket etmeniz gelişimine katkı sağlayacaktır. Güle güle ve merhaba kelimelerini fazlasıyla kullanabilirsiniz. Güle güle kelimesine alışan bebeğiniz için bir süreliğine ortalarda görünmemeniz bu haftalardaki sizden ayrılma kaygısını da azaltmasına yardımcı olabilmektedir. Sizi görmediğinde ağlayan ve huzursuzlaşan bebeğiniz için geri geleceğinizi hissettirmek ve programınıza sadık kalmak ona güven verecektir.

27. Hafta Bebek Gelişimi

Bu hafta bebeğinizin yeni bir oyun oynadığını farkedebilirsiniz. Oyuncaklarını ve etrafındakileri atma eğilimi, bunu garipsiyor olabiliriz. Ya da yapmaması gerektiğini düşünebiliriz ama bu onun etki ve tepkiyi anlamasına yardımcı olacak bir oyundur. Aynı zamanda o nesneyi atabilmesi ile çok şeyi başardığını biliyoruz. Bunun için ödüllendirilmeyi dahi hakediyor.

28. Hafta Bebek Gelişimi

Ellerini daha sofistike bir şekilde kullanmaya başlayan bebeğiniz, yiyecek tepsisine uzanmaya çalışması ve kendini besleme isteği ile dolup taşmış durumdadır. Ona getirdiğiniz mamaların yumuşak olması durumunda bunu yapmasına izin verebilirsiniz. Bebeğinizi alkışladığınız zamanları hatırlamıyor olabilirsiniz, fakat “o” hatırlıyor. Bu durum bir kaç küçük alkış görebilme ihtimaliniz olduğunu söylüyor sevgili anne ve babalar.

8 Aylık Bebek Gelişimi

Aylık bebek gelişimi açısından 8. ayına girmiş bir bebekte; yürümenin birinci adımı olan ayağa kalkma çabalarını görebiliriz. Elleri ve ayaklarını kullanan bebeklerimiz için evde ona zarar verebilecek olan bütün mobilya ve eşyaları sabitlemek için birazcık gecikmiş olabilirsiniz.

29. Hafta Bebek Gelişimi

Henüz dostlarınız ve akrabalarınızı bir akşam yemeğine çağırmaya hazır olmayan bebeğiniz, sosyalleşmenin adımlarını atmaya başlamış durumda. Fazlasıyla iyi bir gözlemci olmayı başardığı gibi onun için sakladığınız nesneleri bulma oyununda da ustalaşmış vaziyettedir. Onun bu oyun oynama isteği ve sosyalleşme çabalarına fazlasıyla cevap vermemiz ilerleyen yıllarda kendisine çok yardımcı olacaktır. Bu gelişim evreleri içinse doğru adımlarla ilerlediğini farketmesine yarayacaktır.

30. Hafta Bebek Gelişimi

Fit bir vücuda sahip olmak isteyen bebeğin, kas koordinasyonu ve gücü konusunda uzmanlaşıyor. İlk girişimleri sürünme olan bebeğinizin artık kendini yukarı çekmeye çalışmak gibi yeni bir spor aktivitesi var. Karnını kullanarak kendini itmesi de bu aşamalardan biridir. Bunları uygulamasına yardımcı olabileceğimiz gibi cesaretlendirilmeye de fazlasıyla ihtiyacı olduğunu unutmayın.

31. Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğimizin küçük elleri önce pençelere dönüşmüştü, şimdi ise küçük aletlere evrilmiş durumdadır. Bir şeyleri beceriksizce toplamak ve başmarpağı ile işaret parmağı koordinasyonunu sağlamak onun ne kadar geliştiğinin bir göstergesidir. Ellerini kullanmayı bu kadar hızlı öğrenen birisi için ortalıkta yutabileceği küçük nesneler bırakmamak fazlasıyla akıllıca bir hareket olacaktır.

32. Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğiniz her hafta için kendisine bir slogan belirlemiş olsaydı, bu haftanın sloganı “yapacak çok şeyim var” olurdu. Ayakta olmasının yaşamını sürdürmesi açısından çok önemli olduğunu fark etmesi mobilyalara tutunup ayağa kalkmaya çalışmasını hızlandırıyor. Bu yerçekimine meydan okumayı yaptığı yerdeki mobilyaların altına ve sağına soluna yumuşak halı ya da havlular yerleştirmeniz düşmesi halinde cesaretini kaybetmesini engelleyecektir.

9 Aylık Bebek Gelişimi

Bu ay gelişimini ayak kaslarına yatırım yaparak geçirecek bebeğimizin dilinden yeni kelimeler duymamızda bizi heyecanlandıracaktır. Nesneleri fazlasıyla tanıyan bebeğimize kitaplar okumaya devam etmeli bilmesi muhtemel isimleri göstererek anlamasını güçlendirmeliyiz.

33. Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğinize istemediği şeyleri yaptırmış olabilirsiniz ya da tadını sevmediği ek gıdaları tüketmiş olabilir. Artık kendi fikirlerini size söylemek zorunda olduğunu bildiği için bazı tepkilerle karşılaşabilirsiniz. Bu bazen sinir bozucu olabilir onunla anlaşmanın bir yolunu bulmalısınız. Bu dönemleri asla unutmayacak olan bebeğinize patronun kim olduğunu göstermelisiniz. Ona zarar verecek her şeye engel olduğunuzu hissedecek bebeğiniz uzak durması gerekenleri anlayacaktır.

34. Hafta Bebek Gelişimi

Geçtiğimiz haftalarda yaptığı spor faaliyetleri bebeğinize olumlu bir katkı yapmış görünüyor. Bacakları ve ayaklarının koordinasyon ve gücü geliştiği için ayağa kalkmaları kolaylaşmış bir durumdadır. Onun sevdiği oyuncakları sağlam ve yüksek bir yere koyarak alması için ayağa kalması gerektiğini gösterebilir ve antremanlarını sıklaştırabilirsiniz.

35. Hafta Bebek Gelişimi

Biraz bebeğinizi dinlemek ister misiniz? Kelime dağarcığı genişledi ve bazı şeyler anlatmaya çalışıyor. Ona okuyacağınız kitaplar ve beraber geçireceğiniz konuşma seansları oldukça faydalı olacaktır. Kendisine söylenen her şeyi zihnine kaydetmeye çalışıyor.

36. Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğinizin güçlü hafızasını test etmek istiyorsanız, oyuncakları ile nasıl oynadığını inceleyebilirsiniz. Bir topu hareket ettirmesi, tava ve tencerelerle yemek yapmaya çalışması bunların hepsi aslında sizsiniz. Anılarını kullanmayı becerebilen bir bebek epeyi büyümüş demektir. Çok yakında birlikte sosyal aktivitelerde bulunabilirsiniz. 🙂

Bebeğinizin 1 yıllık gelişiminin son evresi olan 10 – 12 aylık bebek gelişimi makalesi ile sizleri baş başa bırakıyoruz. Bu haftalarda benzer gelişimleri göstermeyen bir bebek için endişelenmenize gerek yoktur. Bütün bebekler kendi özelinde gelişimler gösterirler ve her bebek aynı olacaktır diye bir beklenti oluşmaması gerekir. Eğer gelişim haftalarını 5 – 6 hafta geriden takip eden bir bebeğe sahipseniz uzman bir doktorla görüşmeniz faydalı olacaktır.

REKLAM ALANI