Kadın Halleri
REKLAM ALANI

5 Doğal Maske İle Yüzdeki Tüyler Nasıl Gider?

11.08.2019
5 Doğal Maske İle Yüzdeki Tüyler Nasıl Gider?

Yüzdeki tüyler nasıl gider diye sürekli bir uğraş içerisindeyseniz bu 5 doğal maske yüzünüzdeki tüylerden kurtulabilmenizi ya da sarartmanızı sağlayacak.

Yüzde ve yanaklarda çıkan ince tüyler, çoğu kadının korkulu rüyasıdır. Makyajla kapatılması da zor olan bu tüyler, hormon düzeyi ve oranındaki değişimler sonucu oluşabilmektedir. Peki bu can sıkıcı tüyler nasıl azaltılır ya da tamamen yok edilir?

Yüzdeki Tüyler Neden Çıkar?

Yüzümüzde çıkan sinir bozucu tüylerin birkaç farklı sebebi olabilir. Bunlardan en yaygın olanı hormon düzeyindeki değişimlerdir. Bilindiği üzere kadınlarda da belirli bir miktarda testosteron hormonu bulunmaktadır.

REKLAM ALANI

Ancak bu hormon bazı zamanlarda veya doğuştan belli bir seviyenin üstüne çıkabilmektedir. Bu durumun sonucunda da özellikle yanak ve dudak çevresinde tüylenmeler baş gösterir. Bu hormon dengesizliğine Hirsutizm adı verilir.

Bir başka faktör de ergenliktir. Bilindiği üzere ergenliğe girildiği andan itibaren kızlarda tüylenme başlangıcı olur. Bu olay zaman zaman geçici olsa da bazı kişilerde hayatının sonuna kadar devam etmektedir.

Ayrıca kullanılan bazı ilaçlar da yüzde ve vücudun bazı bölgelerinde tüylenmeye neden olabilmektedir. Eğer herhangi bir ilaç kullanıyorsak yan etkilerini doktorumuza, eczacımıza sorup ilaç prospektüsünü okumamız ve ona göre önlemimizi almamız gerekir.

İşte bu istenmeyen yüz tüylerinden kurtulmak için evde yapabileceğiniz etkili tarifleri sizinle paylaşıyoruz.

Yüzdeki Tüylerden Nasıl Kurtulurum?

Yüzdeki tüylerden kurtulmak için uygulayabileceğimiz maske önerilerinin yanı sıra yüzümüzdeki tüyleri alabiliriz. Yada bu işlemler işimize yaramıyor ve yüzümüzdeki tüyler sadece rengiyle bizi rahatsız ediyorsa yüzdeki tüyleri sarartma yöntemi ile başarılı olabiliriz.

Aynı zamanda yüzdeki tüyler için lazer yöntemi de kullanılabilmektedir. Fakat biz yüzünüzdeki bu istenmeyen tüyler için doğal çözümleri kullanmanızı öneriyoruz.

1) Soğan Ve Fesleğen Maskesi

Soğanı görünce kimilerinin bu tarifi geçeceğini tahmin etmek zor değil. Gerek kokusu gerekse gözlerde oluşturduğu yanma hissi ile soğan çok sevilmese de yüzdeki tüylerden kurtulmamızda bize yardımcı olacak oldukça etkili bir malzemedir. Ayrıca tarifi hazırlarken soğanın her yerinden değil, sadece katmanları arasındaki ince zardan yararlanacağız.

Soğan katmanları arasındaki ince katmanı çıkarın ve fesleğen ile macunsu bir kıvam alana kadar ezin. Daha sonra bu karışımı tüylerin bulunduğu bölgeye sürün ve 20 dakika kadar bekleyin. Göz çevresine sürmekten kaçının. Ardından yüzünüzü ılık bir su ile yıkayın. Bu tarifi haftada 3 kez uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanıldığı takdirde etkisini gösterecektir.

2) Süt Ve Zerdeçal Maskesi İle Yüzdeki Tüylerden Kurtulma

Süt ve zerdeçal karışımı, istenmeyen tüylerin azalması için etkili bir karışımdır. Ayrıca hazırlanışı da oldukça kolaydır.

1 tatlı kaşığı toz zerdeçal üzerinde macun kıvamı vermeye yetecek kadar süt dökün. Yaklaşık 2 yemek kaşığı süt yeterli olacaktır. Macun haline gelen karışımı gerekli bölgeye sürün ve 30 dakika kadar bekletin. Ardından ılık su ile yüzünüzü durulayın. Bu tarifi haftada 3 gün düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

3) Mısır Unu Ve Yumurta Maskesi Tüyleri Yok Ediyor

Bu ikili, yüzünüzdeki tüylerden kurtulmanıza yarım etmekle kalmaz, aynı zamanda yüzünüzü temizler ve cildinizin yumuşak bir yapıya sahip olmasını sağlar. 5 yemek kaşığı mısır ununun üstüne 1 adet yumurta kırın ve homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın. Oluşan karışımı yüzünüzdeki gerekli bölgeye sürün.

Karışım kuruduğu zaman sert ve kabuksu bir yapıya ulaşacaktır. Ayrıca maskede küçük parçaların düşme ihtimali çok fazla olduğu için tarifi uygulayacağınız ortamı ona göre seçmeye özen gösterin.  Maske tarif edilen sert yapıya ulaştıktan sonra 10 dakika kadar bekleyin ve sıcak su ile yüzünüzü durulayın. Bu tarifi haftada 2 sefer düzenli olarak uygularsanız istenmeyen tüylerde azalma olacaktır.

4) Patates Ve Sarı Mercimek

Bir bardak dolusu sarı mercimeği bir gece boyunca yumuşaması için suda bekletin. Suda beklemiş mercimekleri macun kıvamı elde edene kadar ezin. 1 adet patatesi soyun ve suyunu çıkarın. Bu aşamada patatesin suyunu çıkarmak için küçük parçalar halinde doğrayıp ya da robottan geçirip sürebilirsiniz.

Elde ettiğiniz suyu bal ve limon ile karıştırıp mercimeği ekleyin. Gerekli bölgeye karışımı sürün ve 30 dakika kadar bekletin. Maske hafif ağdamsı bir kıvama sahip olduğu için yüzünüzdeki tüyleri alacaktır ve içindekiler sayesinde çıkan tüylerin azalmasını sağlayacaktır. Maskeyi haftada 1 ya da 2 kez kullanmanız yeterli olacaktır. Uygulama sonrasında bazı cildinizde kuruluk meydana gelebilir. Bu durumu engellemek için nemlendirici kullanabilirsiniz.

5) Kahve Ve Karbonat

Bu maske istenmeyen tüylerde gözle görülür azalmaya yardımcı olur. Tarifte kullanacağınız kahvenin çekirdeklerden öğütülmüş kahve olması gerekir.

2 çorba kaşığı kahve ve 1 çay kaşığı karbonatı bir miktar su ile kremsi bir kıvam elde edene kadar karıştırın. 10-15 dakika kadar maskeyi bekletin ve kuruduktan sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın. Haftada 2 veya en fazla 3 kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Yüzdeki Tüyleri Sarartmak

Yüzünüzdeki tüyleri sarartmak için evdeki limondan faydalanabilirsiniz. Bir adet limon ile yarım bardak suyu karıştırdıktan sonra sarartmak istediğiniz bölgeye sürerek tüylerinizi sarartmayı başarırsınız.

Eğer bu yöntem yüzünüzde bir kaşıntı ya da tahrişe neden olmuyorsa haftada 1 – 2 kez denemenizde hiç bir sakınca yoktur. Bazı sivilceli yüzler için kaşıntılara neden olabilir. Bu sebepten sivilceleri geçirdikten sonra kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Yüzdeki Tüyleri Almak

Yüzünüzdeki tüylerden kurtulmak için bu doğal maskeleri kullanabilirsiniz. Bunun haricinde İbrahim Saraçoğlu’nun yüz tüylerinden kurtulma maskesini de kullanabilirsiniz.

Ancak bu yöntemleri kullanmak istemiyorsanız ve başka çözümler arıyorsanız yüzdeki tüyleri almak ile ilgili uygulayabilecekleriniz şunlardır:

  • Ağda yapmak,
  • İplikle almak,
  • Epilatör kullanmak,
  • Tüy dökücü krem kullanmak,
  • Traş etmek,
  • Epilasyon ya da lazer

Yüzdeki tüyler nasıl gider sorunuza cevap bulabildiyseniz yazımızı paylaşabilirsiniz.

REKLAM ALANI