Kadın Halleri
REKLAM ALANI

5 Beslenme Önerisi İle Emziren Anneler Ne Yemeli

07.06.2020
5 Beslenme Önerisi İle Emziren Anneler Ne Yemeli

Emziren anneler, yedikleri yiyeceklerin sütünü etkileyip etkilemeyeceğini merak eder. “emziren anneler ne yemeli” sorusunun cevabı bu bakımdan önemlidir.

Heyecanlı bir bekleyişin ardından çocuğunuzu kucağınıza aldığınız ilk andan itibaren bir ‘anne’, onu emzirmeye başladığınız andan itibaren ise anneliğin ‘kutsallığının’ farkına varmış olursunuz.

Bu dakikadan sonra ‘süt yapan yiyecekler nelerdir’, ‘emziren anneler neler yemeli’, ‘emziren anneler neler yememeli’, ‘hangi besinleri günde ne kadar almalıyım’ gibi sorular yeni tatlı telaşınız olacaktır.

REKLAM ALANI

İyi haber şu ki, sütünüz ne yediğinize bakmadan bebeğiniz için en ideal besin maddesi olacak şekilde varlığını sürdürür. Vücudunuz gelişimin her aşamasında bebeğinizin neye ihtiyaç duyduğunu tam olarak bilir. Yani “emziren anneler ne yemeli” sorusunun cevabı süt kalitemizi çok etkileyecek bir diyet ve yiyecekler listesi değildir.

Eğer emziriyorsanız, anne sütünün kalitesi, ne yemeyi seçerseniz seçin, hemen hemen aynı kalır. Ama önemli bir durum var ki: İhtiyacınız olan besinleri beslenme programınızdan almıyorsanız, vücudunuz bunları kendi kaynaklarından sağlayacaktır. Bu nedenle bebeğinize lazım olan ve ihtiyacınız olan tüm besinleri aldığımızdan emin olmalıyız. Bu ikimize de faydalı olacaktır.

Emziren Anne Ne Yemeli?

Bebeğimiz dünyaya geldikten sonra “emziren anneler ne yemeli” sorusu hem çocuğumuzun sağlığı açısından hemde kendi sağlığımızı korumak ve hamileliğimiz süresince aldığımız kiloların üstüne yenilerini eklememek adına önemlidir. Bu sebepten doğumdan hemen sonra kilo vermek çok cazip bir fikir olarak görülebilir. Ancak biraz sabırlı olmamız gerekecek sevgili anneler. Emzirmenin ilk 3 ayında kilo verememek hatta bir miktar kilo almak dahi oldukça normaldir.

Bu sebepten yediğimiz yiyecekler bir yağa dönüşmemeli ve bebeğimiz ile birlikte bizi besleyen ve enerji veren gıdalar olmalıdır.  Bebeklerde gaz yapan yiyeceklerden uzak durmak, emzirme sonucunda kaybettiğimiz kaloriyi geri kazanmak ve emzirirken aynı zamanda kilo verme isteğinde olmak beslenme dinamiklerimizin temelini oluşturur.

İşte süt kalitesini ve verimini arttıran ’emziren anneler ne yemeli’ besin listesi;

 • Balık Özellikle Somon,
 • Az Yağlı Süt Ürünleri,
 • Yağsız Sığır Eti,
 • Bakliyat,
 • Yaban Mersini,
 • Esmer Pirinç,
 • Portakal,
 • Yumurta,
 • Tam Buğday Ekmeği,
 • Yeşil Yapraklı Sebzeler,
 • Tam Tahıllı Yiyecekler ve
 • Su.

Bu besinler süt kalitesini arttıracak ve emziren annelerin tüketmesi gereken yiyecekler arasındadır. Bebekte gaz yapmaması için bu besinleri yeri geldiğinde elemeniz gerekecektir.

Yeni anneler arasında özellikle kendi anne ve kaynanaları ile bir ne yemeliyim çatışması yaşanabilmektedir. Bu durumu ortadan kaldırmak için en doğru bilgiyi edinmeli ve yeterince fikir sahibi olmalısınız. Bu konuyla ilgili sık sorulan bir kaç soruya cevap verelim;

Emziren Annelerin Sıklıkla Sorduğu Sorular

 • Emziren anneler makarna yiyebilir mi? Karbonhidrat emziren anneler için çok önemlidir. Bu yüzden makarna, pilav ve bazı meyveler mutlaka beslenme listenizde yer almalıdır.
 • Emzirme döneminde ciğer yenilir mi? Kansızlık ve demir eksikliği problemleri olanlar ve aynı zamanda bu hastalıklarla uğraşmak istemeyenler diyetine mutlaka ciğer, balık ve kurubaklagil eklemelidir.
 • Domates emziren anne için yenilmesi gereken bir yiyecek mi? Özellikle bebeklerinde gaz sancısı olan anneler domatesten uzak durmalıdır.
 • Emziren anneler hangi peyniri yemelidir? Lor, çökelek, tulum ya da kaşar peynirini tüketebilirsiniz.
 • Emziren anneler sıvı ihtiyacını nasıl karşılamalıdır? Kefir, su, rezene çayı, kuru dut besinlerini tüketebilirsiniz.

Sizde merak ettiğiniz soruları yorumlar kısmında yazabilirsiniz.

Şimdi ise yeni annelerimizi çağımızın ‘hastalığı’ olarak kabul ettiğimiz klasik yöntemler (anne, komşu, akraba tavsiyesi) ve bilgiye dayalı yöntemler arasında kalma stresinden kurtaracak 5 beslenme önerisini paylaşmak istiyorum.

Emziren Annelere 5 Beslenme Önerisi

1. Düzenli Protein Tüketmeliyiz

Gebelik ve emzirme dönemi boyunca annenin düzenli protein tüketimi bebeğin gelişimi için oldukça önem taşıyor. Bu nedenle beslenme programımızda sıklıkla hayvansal ve bitkisel kaynaklı proteinlerin yer alması gerekiyor. Her gün en az bir tane yumurta tüketilmesi ihtiyaç duyulan protein miktarını ciddi oranda karşılar.

2. Yeterli Miktarda Sıvı Almalıyız

Bu dönemde anneler yaklaşık 5 su bardağına yakın süt üretirler bu nedenle beslenmelerine dikkat etmeli ve günlük yaklaşık 3- 4 lt su içmelidirler. Vücudun ürettiği süt miktarının değişmemesi için annenin beslenmesine dikkat ettiği kadar sıvı alımına da özen göstermesi gerekir. Suyun yanı sıra sıvı alımını arttırmak için ek olarak ayran, kefir, taze sıkılmış meyve suları, limonata, komposto ve hoşaflar da tercih edilebilir. Burada önemli olan hazır meyve suları yerine taze sıkılmış meyve sularını tercih etmemizin sağlımız açısından oldukça faydalı olacağını bilmemizdir.

Ayrıca emzirme sırasında anne susama hissi yaşayabilir. Bu yüzden her emzirme seansında 1 bardak su tüketimi önerilir. Kafein içeriği nedeniyle çay-kahve ve gazlı içecek tüketimi sınırlandırılmalıdır. Vücudumuza aldığımız kafeinin oranı arttıkça süte geçme ihtimali bulunduğundan emziren anneler ne yememeli makalesinde bahsettiğimiz gibi aldığımız kafein miktarı azaltılmalıdır. Kayısı ve ayva kompostosu sütü arttıran besinler arasındadır bebeğinizde gaz sorununa yol açmadığı takdirde sütte tüketilebileceğiniz bir sıvıdır.

3. İyotlu Tuz Kullanılmalıdır

Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır. Doğal besinlerde yeterince alınamayan iyot, ancak iyotlu tuz kullanımıyla anne sütünden bebeğe geçer.

4. Haftada 2 Defa Balık Tüketilmelidir

Anne sütünün yağ içeriği, beslenme tarzına bağlı olarak değişmektedir. Annenin günlük enerjisinin yüzde 25-30’unu yağlardan alması gerektiği için annenin beslenmesindeki çoklu doymamış yağ asitlerinin varlığı yeni doğan bebeğin retina ve beyin gelişimi için önem taşıyor. Bu nedenle annelerin, haftada 2 kez balık tüketmesini öneriyoruz.

5. Ara Öğünlerle Beslenme Kalitesi Arttırılmalı

Bu dönemde emziren annelerin diyet programı isteğinin bulunması sebebiyle beslenme programımızı ayarlamak, süt kalitesinin arttırılması ve dengeli beslenmenin önemli olması nedeniyle ara öğünler ile taze/kuru meyveler, tam tahıllı sandviçler, kuru yemişler, yoğurt gibi beslenme alternatifleri oluşturmalıyız.

6. BONUS

Özellikle kuru incir su ile tüketildiğinde hem süt oranını artıracak hem bağırsaklarınızın çalışmasında etkili olacaktır.

Emziren anneler ne yemeli sorusuna cevap aradığımı ve beslenme önerilerini paylaştığımız yazımıza katkı vermek ve diğer annelerin faydalanmasını sağlamak için mutlaka yorumlarınızı bekliyoruz.

REKLAM ALANI