Kadın Halleri
REKLAM ALANI

4 – 6 Aylık Dönemde Bebek Gelişimi

08.11.2018
4 – 6 Aylık Dönemde Bebek Gelişimi

4 aylık bebek gelişimi 6. aya kadar hızlanarak artmaktadır. Konuşmasının ilk adımlarını attığı bu dönemde ayrıca ilk diş belirtilerini de görebiliriz.

4 – 6 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Genel Bilgiler

Bebeğiniz 4 – 6 aylık dönemde motor becerilerinin geliştiği, ilk diş belirtilerinin görüldüğü bir gelişme sağlamaktadır. Uyku ve beslenme düzenlerinin oluştuğu bu dönemde bebeğinizin ilk 3 aylık gelişiminde yaşadığınız sıkıntılardan kurtulmanız muhtemeldir. Bebeğiniz gelişiminin 5. ayını bitirmeye yakın oturmaya başlayabilir. Bu oturuş her ne kadar eğik pisa kulesi gibi görünse de gelişimi açısından ona destek olmamız oldukça önemlidir. 6. ayını dolduran bebekler için ek gıdalara geçmeniz olasıdır ve bu durum gelişimlerini tetikleyecektir. Artık daha büyük bir midesi var ve sütünüz ona yetmiyor. Bebeğinizin 1 yaşına kadar ki gelişimleri üçer aylık dönemler halinde ayrı ayrı ele alınmıştır. Bu makalede 4 aylık bebek gelişimi hafta hafta 6. aya kadar incelenmiştir. İyi okumalar diliyoruz.

0 – 3 Aylık Bebek Gelişimi

REKLAM ALANI

4 – 6 Aylık Bebek Gelişimi

7 – 9 Aylık Bebek Gelişimi

10 – 12 Aylık Bebek Gelişimi

4 Aylık Bebek Gelişimi

Uykusuz gecelerin sona ereceği, bebeğinizin gece uykularına başladığı 4 aylık bebek gelişimi açısından yuvarlanmaya başladığı ve hareket alanının genişlediği bir döneme girmektedir. Algılarının da arttığı bu dönemde kendisiyle fazlasıyla ilgilenilmesini isteyebilmektedir.

13. Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğiniz gelişimine bağlı olarak artık gece uykularına başlamaktadır. Size tatlı gülücüklerini sunacak bebeğiniz, onunla eğlenmenize tepkiler verebilecektir. Konuşurken yavaş ve hecelerin vurgularını belirtirseniz sizi pür dikkat dinleyen bebeğinize konuşması için ilk kuralları öğretmeye başlamış olursunuz. Bebeğiniz bu ay içerisinde sesli harflerle bu heceleri bir araya getirip öğrenmesi açısından sesler çıkarmaya başlayacaktır.

14. Hafta Bebek Gelişimi

Beşiğinin üstündeki çıngıraklar, sallanan oyuncaklar ve sesler bu haftadan itibaren onu eğlendirmekten daha fazlasını yapmaktadır. Artık el – göz becerilerine yardımcı olan bu oyuncaklar, renkleri ve dokuları bakımından da bebeğinizin dikkatini çekmektedir. Bebeğiniz bu dönemde en sevdiği oyuncağın hangisi olduğunu öğrenmek için ağzını kullanmaya çalışabilir küçük parçaları olan oyuncakları etrafında bulundurmamalıyız.

15. Hafta Bebek Gelişimi

O yerinde duran ve sanki yuvarlanması bile 1 yıl sürecekmiş gibi gelen bebeğinize yavaş yavaş elveda demenin vakti geldi. Artık bebeğinizin yuvarlanmalarını izleyebilirsiniz. İstemsizce öne ya da arkaya doğru yuvarlanan ve neler olup bittiğini öğrenmeye çalışan bebeğiniz 4 aylık gelişimi sırasında tek bir yöne doğru dönmeyi de öğrenecektir. Bu dönmelerinin bir sınırı olmadığı için onu kesinlikle tehlikeli olabilecek yerlerde yalnız bırakmamalıyız.

16. Hafta Bebek Gelişimi

4 aylık bebek gelişimi gün geçtikçe güçlenerek ve öğrenerek devam ediyor. Kucağınıza aldığınızda bağımsızlığını kaybettiğini düşünerek sizi protesto edecek bebeğinizin gelişimi için yine de buna ihtiyacı vardır. Boynunun, göğsünün ve göğüs kafesinin gelişmesi için kucağınızda hareket etmeye çalışması oldukça faydalı olacaktır. Bebeğinizin görüş alanının dışında konuşmanız hem vücut gelişimi hem de duyularının gelişimi açısından yararlıdır.

5 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz konuşabilmenin ne kadar zevkli olabileceğini anlamaya çalıştığı bu dönemde, onun çıkardığı seslere verdiğiniz tepkileri de oldukça eğlenceli bulacaktır. Söylenmesi bakımından daha kolay olan “ba-ba”, “de-de” gibi kelimeleri söylemeye başlaması bebeğinizin babasının oldukça hoşuna gitse de bebeğinizin bunların ne anlama geldiğiyle alakalı bir fikri bulunmamaktadır.

17. Hafta Bebek Gelişimi

Islık mı çalıyor? Belki de evet üflemeleri ve çıkardığı seslerin fazlalığına şaşırmanız gayet normal bu 4 aylık bebek gelişimi açısından bir üst evre artık büyüdüğünün farkında olabilir ve iletişim kurması için seslere ihtiyaç duyduğunu biliyor. Bu dönemde oldukça duyarlı olan bebeğiniz için sesinizden ve yüzünüzden daha heyecan verici bir şey yok. Onunla bol bol konuşmalısınız.

18. Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğiniz beşiğinde oldukça sessiz duruyor olabilir. Uzun süreler kendisiyle ilgilenen ve bireysel oyunlar oynayan bebeğiniz, görme algısı ve derinlik yetisini oldukça geliştirdi. Kendisini öğrenmenin farkına vardığı için elleriyle ve gözleriyle oldukça araştırmacı bir yapıya bürünebilir.

19. Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğinizin babası ilk olarak “ba-ba” diye konuşmasının zevkini yaşayabilir. Bu durum biz kadınları oldukça üzse de bebeğinizin tek derdi bilinçli bir şekilde “anne” söyleyebilmek için sesli harfler ile sessiz harfleri birleştirmeyi öğrenmektir. Bir kitaptaki öğretici kelimeleri dokunarak göstermemiz ve okumamız onun hem hoşuna gidecek hem de öğrenme kabiliyetini arttıracak.

20. Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğinizin doğumundan bu zamana kadar geçen sürenin uzunluğu ve büyümesinin katlanarak artması gerçekten hayret verici değil mi? Artık aynada ki kendisini bile tanıyan bir çocuğunuz var. Bilinçli gülümsemeleri ise bizi fazlasıyla heyecanlandıracaktır. Onu fazlasıyla izlemelisiniz ve farklı duyguları nasıl ifade ettiğini anlamaya çalışmalısınız.

6 Aylık Bebek Gelişimi

Bazı kelimelerin ne anlama geldiğini öğrenen bebeğiniz aynı zamanda kas becerilerini de oldukça geliştirdiği bir dönemden geçiyor. Keşfetmeye olan ihtiyacını hızlandırmış durumda 4 aylık bebek gelişimi haftalarında gördüğümüz merak duygusuyla oyuncakları ağzı ile tanımaya  çalışması yerini yeni testler yapmaya bırakmış durumda.

21. Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğinizin oldukça hareketli olduğu ve kısıtlanmaktan hoşlanmadığı bu haftada, güvenilir bir oyun alanında onu izlemenin keyfini sürebilirsiniz. Fazlasıyla meşgul olduğu için sizinle ilgilenmekten biraz uzaklaşmış olan bebeğinizin bu davranışını fırsat bilip kendinize biraz zaman ayırabilirsiniz.

22. Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğinizin bir bilim adamı olacağını düşünebilirsiniz. Bazı testler ile meşgul ve herşeyin tadını merak ediyor. Oyuncakların sesleri ile oldukça ilgili olduğu bu dönemde sokakta ki ve etrafındaki bütün seslere dikkat kesilmiş durumda bu onun işitsel becerilerini geliştirmesine yardımcı oluyor.

23. Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğinizin 23. haftası ve doğduğu günden bu zamana kadar bedeninin üst kısmı kas ve koordinasyon bakımından oldukça güçlenmiş durumda. Artık bacakları ve gövdesini ayakta tutmaya çalışmak gibi yeni meydan okumalara hazır. Yavaşça oturma pozisyonu almasını sağlayabilirsiniz. Bu güçlenmesini sağlamanın yanında özgüvenini de arttırabilir.

24. Hafta Bebek Gelişimi

Hafızasının oldukça güçlü olduğunu söyleyebiliriz. “Güle güle” demenin aslında gözden kaybolmak olduğunu biliyor. Nesneleri işaretlediğinizde onlara bakması ve bazı basit isimleri kendisinin işaretlemesi bu güçlü hafızanın bir kanıtıdır. Günlük ritüelleri hatırlaması ona her sabah selam vermenizi gerektiriyor. Bunu sabırsızlıkla beklediği gibi gelişmesine de olumlu etki yapar.

Bebeğinizin 6. ayında bu gelişmeleri göstermesi onun artık yeni bir döneme girdiğini göstermektedir. Bütün kasları gelişen ve vücudunu koordine etmeyi öğrenen bebeğiniz 7 – 9 aylık dönemde oldukça hızlı gelişmeler kaydedecektir. Bu aylar ile ilgili makaleleri de okumak için yazının üstüne tıklayabilirsiniz.

REKLAM ALANI