Kadın Halleri
REKLAM ALANI

12 Aylık Bebek Gelişimi | Birinci Yaşında Sizi Bekleyenler

12 Aylık Bebek Gelişimi | Birinci Yaşında Sizi Bekleyenler

Bebeğiniz 1 yaşında! 12 aylık bebek gelişimi için söylenebilecek en doğru kelime bay bay bebeklik, hoşgeldin çocukluk olabilir.

12 Aylık Bebek

Bebeğim 12 aylık olduğunda ne olur diye düşünüyorsanız verilebilecek ilk cevap o artık çocukluk çağının başlangıcında olur. İlk doğduğu günden bu zamana kadar bir bebek olmanın bütün aşamalarını tamamlayarak bu güne geldiği için kadınhalleri olarak iyi ki doğdun temennilerimizi siz bütün okuyucularımıza gönderiyoruz.

12 aylık bebek gelişimi hakkında bütün merak ettiklerinizi listelediğimiz yazımızda şunları bulabileceksiniz;

REKLAM ALANI
 • 12 aylık bebek gelişimi,
 • 12 aylık bebek neler yapar?
 • 12 aylık bebek boy kilo,
 • 12 aylık bebeğin günlük programı,
 • 12 aylık bebek beslenmesi,
 • 12 aylık bebek uyku düzeni,
 • 12 aylık bebek oyunları ve 12 aylık bebek oyuncakları,
 • 12 Aylık bebek gelişimine dair ipuçları ve kontrol listesi.

Bir yaşındaki bebeğin bütün bu yaşayacaklarını iyi bilirseniz ay ay bebek gelişimi açısından bebeğinizin en önemli aşamalarından biri olan 12. aya ait bütün sorularınızı netleştirmiş olursunuz.

Ay Ay Bebek Gelişimi Açısından 12 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz ilk yılını doldururken hep birlikte inanılmaz bir yolculuğun bütün tatlarını yaşıyorsunuz. Bu süreçte ay ay bebek gelişimini hep birlikte inceledik. Doğal olarak şu anda 12 aylık bebeğinizin kilosunu, boyunu, uyku düzenini merak ediyorsunuz.

Daha önceki aylarda emekleyen ve ayağa kalkmaya çalışan bebeğiniz belki de desteksiz olarak yürümeye başlayacaktır, oldukça sosyal bir yapıya kavuşması ve en sevdiği kelimeleri kullanması ailenizin mutluluğunu arttıracak.

12 Aylık Bebek Neler Yapar?

 • Bebeğiniz artık uzun süre oturabiliyor ve eğilip bükülerek oyuncaklarına uzanabiliyor.
 • Dünyadaki bütün bebeklerin yarısı on ikinci ayında desteksiz olarak bir kaç dakika ayakta durabiliyor.
 • 12 aylık bebek ne yapar merakınız için verilebilecek cevap bebeklerin yaklaşık dörtte birinin yürümeye başladığıdır. Eğer siz bebeğim yürümüyor diyorsanız endişelenmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değil 17. ayına kadar ona zaman tanımalısınız.
 • Ne anlama geldiğini anlayabileceğiniz bir iki kelime artık bebeğinizin diline pelesenk olmuş durumdadır.
 • En önemlisi 12 aylık bebek gelişimi açısından en önemli adım olan anlama kabiliyetlerini fazlasıyla geliştirmiş durumdadır.

12 Aylık Bebek Boy Kilo

Bütün anneler bebeğinin neredeyse her hafta kaç kilo olması gerektiğini düşünüp durur. bunun en büyük sebebi bir çok diğer bebekle kendi bebeklerinin karşılaştırılmasıdır. 12 aylık bebek kaç kilo olmalı? sorusu bu sebepten ebeveynler özellikle anneler için oldukça önemli bir sorudur.

Her bebeğin kendi bünyesi, genetik faktörler ve yeme alışkanlıkları boyuna ve kilosuna doğru orantı olarak etki etmektedir. Bu sebepten bebeğinizin bu aydaki gelişim tablosu bir başka bebekle değil kendi standardında değerlendirilmelidir.

12 aylık bebek kaç kilo olmalı sorusuna cevap vermeden bebeğinizin gelişiminin doğru ilerleyip ilerlemediğini anlamak için şu sorulara cevap vermelisiniz:

 • Bebeğiniz doğduğu andan 12. ayına gelene kadar boyu ve kilosu yaklaşık olarak 3 kat arttı mı?
 • Bebeğinizin baş çevresi belirli bir oranda gelişim kaydetti mi?
 • Bebeğiniz ek ve katı gıdalara sorunsuz bir şekilde geçerek beslenme ve uyku düzenini oluşturdu mu?

Eğer bütün bu sorulara ‘evet’ cevabını veriyorsanız ülkemizdeki aynı ay kategorisindeki bebeklerin boy ve kilo oranları kız ve erkeklerde farklılıklar göstermektedir.

12 Aylık Kız Çocuklarının Boy – Kilo – Baş Çevresi

 1. 12 Aylık Kız Bebeklerin Kilosu; 9 – 9,5 Kilo
 2. 12 Aylık Kız Bebeklerin Boyu; 69,5 – 73,5 Cm
 3. 12 Aylık Kız Bebeklerin Baş Çevresi; 44,8 Cm

12 Aylık Erkek Çocuklarının Boy – Kilo – Baş Çevresi

 1. 12 Aylık Erkek Bebeklerin Kilosu; 10,5 – 11 Kilo
 2. 12 Aylık Erkek Bebeklerin Boyu; 73 – 75 Cm
 3. 12 Aylık Kız Bebeklerin Baş Çevresi; 46,1 Cm

12 Aylık Bebeğin Günlük Programı

Bebeğiniz bir yaşını doldurduğunda neler yapması gerektiği ve genel sağlığı itibari ile boy ve kilosu hakkındaki bilgileri edindikten sonra bebeğinizi daha sağlıklı yetiştirebilmeniz adına ona günlük bir rutin kazandırmanız gerektiğini düşünüyoruz.

Bebeğiniz ile ilgilenmenin vermiş olduğu problemler, çalışma hayatı ve sosyal yaşantımız onun ihtiyacı olan günlük rutini oluşturmak konusunda bizi zorlamaktadır. 12 aylık bebek kaç kilo olmalı sorunuzun yanında önem taşıyan 12 aylık bebek bir gün içerisinde neler yapmalı sorunuza grafikten cevap bulabileceksiniz. Bu aynı zamanda bebeğimle nasıl vakit geçirmeliyim sorunuzun da genel bir cevabıdır.

Sizde bebeğinize vakit ayırmak istiyorsanız bu dönemde onun motor duyularını geliştirmesi için sıcak havalarda dışarı çıkıp oynayabilir ve onun toprağı, eşyaları, yiyecekleri keşfetmesine izin verebilirsiniz.

Bunun haricinde bu yaştaki bebeğinizin uyku düzeni, beslenmesi ve oyunları ile ilgili merak ettiklerinize de yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

on iki aylık bebeğin günlük rutini
12 Aylık Bebeğin Günlük Rutini

12 Aylık Bebek Beslenmesi

Formül ve anne sütüne ek olarak bebeğiniz günde 3 – 4 kez ara öğünlerle desteklenmelidir. Kadınların oluşturduğu kulüplerde konuşulanlar her çocuğun kendisini bağlamaktadır. Unutmayınız ki bu dönemdeki bebekler çok fazla bir şey yememeleri dolayısıyla ün salmışlardır.

Bebeğinizin bu dönemde iştahı azalabilmektedir. Her öğünde temiz bir tabakla sofradan kalkmayı ummadan neredeyse bir çeyrek öğünü yemeyeceğini bilmelisiniz.

Bu dönemde 12 aylık bebek süt içebilir mi? diye soran annelere vereceğimiz cevap evet, yavaş yavaş bebeğinize inek sütü verebilirsiniz. Tadına alışması biraz zaman alacağı için formül gıdalara ya da mamalara azar azar süt ekleyerek alıştırmanız daha faydalı olacaktır.

12 aylık bebek ne yiyebilir diye düşünüyorsanız dişleri henüz yeni yeni çıkan bebeğinizin ısırabileceği yumuşaklıktaki her şeyi yiyebilir diyebiliriz. Ona özel bir örnek menü oluşturarak kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerini ayırabilirsiniz.

12 Aylık Bebek Neler Yer?

 • 12 aylık bebek kahvaltısı: yumurta ve kahvaltılıklardan oluşabilir.
 • 12 aylık bebek öğle yemeği: meyve ve sebzelerle yaptığınız muhallebiler ve çorbaları sevecektir.
 • 12 aylık bebek akşam yemeği: ailecek sofrada yemek yeme alışkanlığını kazandırarak karbonhidratlar, et ve balık öğününe yavaş yavaş geçebilirsiniz.

Size örnek olabilmesi açısından 12 aylık bebek beslenme tablosunu inceleyebilirsiniz.

on iki aylık bebek beslenmesi
12 Aylık Bebek Beslenmesi

12 Aylık Bebek Uyku Düzeni

1 yaşındaki çocuk ne kadar uyumalı? aslında bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimini tamamlayabilmesinin önemi bu soruda gizlidir. Bebeğinize doğru bir uyku düzeni oturtmanız onun ileri ki yıllarına yapılacak en büyük yatırımdır.

Aynı zamanda doğru vakitlerde uyuyan bebekler anne ve babanın da psikolojik ve zihinsel durumuna katkıda bulunmaktadırlar. Ay ay bebek gelişim rehberi yazılarımızın önceki aylarından itibaren önemine dikkat çektiğimiz uyku bebeğim 12 aylık olduğunda da önemini korumaktadır.

on iki aylık bebek uyku düzeni
12 Aylık Bebek Uyku Düzeni

Bebeğiniz gündüz iki eşit araya böleceğiniz bir üç saatlik uykunun haricinde gece uykusuna alışmalıdır. Peki bebeğime uyku düzeni oluşturamadım diyen anne ve babalar ne yapmalıdırlar? Bunun için yürümeye başlayan çocuk için uyku eğitimi önerileri yazımızı okuyabilirsiniz.

Eğer bebeğiniz 15 – 16 saatten daha fazla uyuyorsa doktorunuza danışmalısınız. Aynı zamanda ebeveynler bu dönemde bebeklerine yatağı tanıtmalıdırlar. Nerede uyuyacaklarını ve nerede uyanacaklarını öğretmenin tam zamanı olduğunu unutmayın.

12 aylık bebeğin gelişimini nasıl desteklerim diye düşünen ebeveynlerin bütün bu soruların cevaplarının bir bütün olduğunu unutmaması gerekiyor. Bunun öğretiler bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimine katkı sağlamaktadırlar. 12 aylık bebek gelişimi açısından bir diğer önemli durum ise oyun ve oyuncaklardır.

12 Aylık Bebek Oyunları

Bebeğiniz bu dönemde hareketli cisimlere ilgi duymaktadır. Doldurma ve çıkarma oyunlarını çok seveceğini bilmelisiniz. Dünyayı dikkatli gözlerle inceleyen çocuğunuz için aslında her şey birer oyun olabilir.

12 aylık bebek oyunları

Ona güzel sözler söyleyerek eğlenmesini sağlayabilir, uyku zamanlarında ve şekerlemelerde kitap okuyabilirsiniz. Küp ve yuvarlak cisimleri ayırt edebilmeyi öğrenmesinin vakti geldiği için bu tarz oyuncaklar alabilirsiniz.

Bebeğiniz bu dönemde dinlemeyi çok sevdiği için onun televizyon ve görüntülü ekranları çok sevdiğini düşünebilirsiniz. Ancak çocuğunuzu bunlara hapsetmek gelişimlerinin sekteye uğraması demektir. Lütfen bebeğinizle her an ilgilenmeye çalışın ve birlikte hayatı keşfedin.

Oyuncak alırken en çok güvenlik konusuna dikkat etmelisiniz, özellikle sudan hoşlanabilecek çocuklar için banyo saatlerini sulu oyunlara çevirebilirsiniz. Bu aynı zamanda suyun ne işe yaradığını da kavramasını sağlayacaktır.

12 aylık bebek oyuncakları arasında en çok sevilenler arasında oyuncaklarda yer almaktadır. Aktivite masası, iç içe geçen cisimlerde bebeğinizin gelişimine katkı sağlayacaktır.

12 Aylık Bebek Gelişimine Dair İpuçları ve Kontrol Listesi

 • Aşırı bir şekilde eşyalara bağımlı olabilen bu yaştaki bebekler için alternatifler oluşturmalı ve onları yavaş yavaş sevmesini sağlamalısınız.
 • Bebeğiniz 12 aylık dönemde sizi görmediği her an ağlayabilir. Nereye gittiğinizden emin olmak istediği ve artan ayrılık endişesi onu böyle davranmaya itmektedir. Buna her defasında istediği cevabı verirseniz bebeğinize sizi ve onu üzecek bir alışkanlık kazandırmış olursunuz. ‘Hayır’ sözcüğünü fazlasıyla anlayan bebeğiniz için fazla vicdan yapmamayı öğrenmelisiniz.
 • Kendi başına beslenmeyi reddeden bebeğinize bunu yavaş yavaş ve sıkmadan alıştırmalısınız. Bu davranışının temelinde de sizin onu bırakacağınız endişesi yer almaktadır. Parmakları ile yemeğini yemesine müsaade edin ve o yerken su almaya bile kalkmayın.
 • Bebeğiniz için emzik ve biberon alışkanlığını yavaş yavaş terketmeye başlayın.
 • Bebeğinizin 12 aylık aşı takvimine dikkat edin ve doktor kontrolüne gidin.
 • Bebeğinizin dil gelişimini desteklemek için her gün ona kitap okuyun ve eğer ikinci bir diliniz varsa bunu öğrenmesini istiyorsanız bir kaç kelime kullanarak konuşmayı deneyin.
 • Pek çok anne gibi sizde bu dönemde ’12 aylık bebek kaç numara ayakkabı giyer’ sorusunun cevabını merak ediyor olabilirsiniz. Ancak bir yaşındaki bebeklere ayakkabı giydirmenizi önermiyoruz. Eğer yaz mevsimi ise ince çoraplar ve çıplak ayakla yürüyebilir. Kış aylarına özel patik ve kalın çoraplar tercihiniz olmalıdır.

12 aylık bebek gelişimi hakkında bilgiler verdiğimiz bu yazımızın sonunda ebeveynleri aşı ile ilgili çok önemli bir uyarı bekliyor. Kabakulak, kızamık ve kızamıkçık aşılarını ilk defa olacak bebeğiniz bunun haricinde pnömokok ve su çiçeği aşılarının da 4. dozunu alacak bunları unutmamalısınız.

12 aylık bebek gelişimi tamamlana kadar bir yıllık bir süreyi geride bırakan bebeğinizin doğum gününü kutlamaya hazır olun. 🙂

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. Alyoş dedi ki:

  12 aylık bebek gelişimi çok önemli doğum gününü kutladığımız bebeğimizin malzemelerini temin ettik ve yeni bir dönemin içerisine girdik