Kadın Halleri
REKLAM ALANI

11 İpucu İle Saç Uzatma Yöntemi ve Saç Bakımı

21.03.2019
11 İpucu İle Saç Uzatma Yöntemi ve Saç Bakımı

Hızlı saç uzatma yöntemi için ipuçları verdiğimiz yazımızı sabır ve kararlılıkla uygulayarak sağlıklı ve uzun saçlara sahip olabilirsiniz.

Saç Uzaması İçin İyi Bakım Şart!

Bir çok kadın için sağlıklı görünen saçlar bir güzellik belirtisidir. Vücudumuzun sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için besleyicilere ve vitaminlere ihtiyaç duyması gibi saçlarımız da güçlenmek ve sağlıklı olmak için çeşitli besleyicilere ihtiyaç duymaktadır.

  • Yaş
  • Genetik ve
  • Hormonsal faktörlerin

saç büyümesine doğrudan etki ettiğini biliyoruz. Ancak sağlıklı beslenmek doğru diyet ve optimum düzeydeki saç beslenmesi saç uzatma yöntemlerinin anahtarıdır.

REKLAM ALANI

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmanızı Sağlayan Saç Bakımı Önerileri

Saçlarınızı kestirdiniz ve pişmanlık duyuyorsunuz ya da uzun ve parlak saçları olan insanları kıskanıyorsunuz, daha uzun saçlarınız olsun istiyorsunuz bütün bu sebepler saç uzatma yöntemi için fikir sahibi olmanızı gerektirmektedir.

Sağlıklı saçlar ayda maksimum 1.50 cm uzayabilmektedir. Evet, ortalama bir yetişkin kadının kafa derisindeki 100.000 ile 150.000 arasında değişen saç tellerinden aylık 3.500 tanesini kaybettiğini düşünürsek bir buçuk santimetrelik bir uzama oldukça yetersiz geliyor olabilir.

Bu az gibi görünen uzama miktarına ulaşabilmek için bile oldukça doğru ve iyi bir bakım yapmamız gerekmektedir. Evde saç bakımı için aloe vera maskeleri kullanarak sağlıklı saçlara sahip olabiliriz.

Saçlarımız çoğunlukla proteinlerden oluşmaktadır. Büyümesi için ise vitamin ve minerallere ihtiyaç duymaktadır. Bakım ve uzama için gerekli olan bu bileşikleri almak için atabileceğiniz en önemli adım doğru diyet listesi ile sağlıklı beslenmek olacaktır.

Saç bakımını önemseyerek saçlarınızı uzatmak adına ilk adımı atabilirsiniz. Bunun haricinde;

  • Doğru beslenme,
  • Saç dökülmesini durduran etkili maskeler,
  • Saç uzatma maskeleri,
  • Saç uzatma yağları

gibi unsurlara dikkat etmelisiniz.

11 İpucu İle Saç Uzatma Yöntemi

Daha uzun ve daha güçlü saçlara sahip olma ile ilgili hedefiniz için vitamin ve minerallerle dolu besin kaynaklarından bahsedeceğiz. Bu takviyelere ek olarak saçlarınızın uzamasını hızlandıracak evde saç bakımı maskeleri ve bakım önerilerini öğreneceksiniz.

1. Daha Hızlı Saç Uzatmak İçin A Vitamini

Büyüme ve gelişme için temel vitaminler arasında yer alan A vitamini, saç tellerinin kurumasını önleyen saç derisinde ki ‘sebum’ üretimine de yardımcı olmaktadır.

Bu vitaminin eksikliği ile kuru ve kırılgan saçlara sahip olabilirsiniz. A vitamini kaynağı olarak havuç, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kavun ve şeftali tüketebilirsiniz.

Saçınızın nemlendirilmesi ve büyümesi için A vitaminine ihtiyacı vardır.

A Vitamini İle Saçlarınızı Koruyun
A Vitamini İle Saçlarınızı Koruyun

2. Saç Büyümesi İçin En Etkili Vitamin Biyotin

Saçların büyümesi için en iyi vitamin B vitamini olarak bilinen biyotindir. Yapılan araştırmalar saç dökülmelerinin en büyük sebebinin biyotin eksikliği olduğunu ortaya koymuştur.

B vitaminleri kafa derisi ve saç köklerine oksijen ve besin taşıyan kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına etki etmektedir. Vegan bir diyet uyguluyorsanız ve bunun sonucunda saç dökülmeleri ile uzama problemlerinize karşı hayvansal gıdalar ile B12 vitaminini almaya çalışmalısınız.

Neredeyse yediğimiz bütün besin kaynaklarında B vitaminin çeşitleri bulunmaktadır. Doğru ve sağlıklı beslendiğimiz sürece bu vitaminin eksikliğini yaşama olasılığımız çok düşüktür.

Biyotin İle Saçlarınıza Bakım Yapın
Biyotin İle Saçlarınıza Bakım Yapın

3. Saç Gözenekleri Oluşturan D Vitamini

D vitamini yeni foliküllerin oluşmasına yardımcı olarak yeni saçların çıkmasını sağlayan gözenekleri oluşturur.

Çoğu insan D vitaminini yeterli olarak alamamaktadır. Kültürümüzün ve inanışlarımızın etkisiyle daha az güneş aldığımız bir gerçektir. Bunun için bazı yöntemler ile D vitamini üreten güneş ışınlarından faydalanmalıyız.

Yine bazı önemli D vitamini kaynakları arasında yağlı balıklar ve bazı mantarlar bulunmaktadır.

Saç Çıkaran D Vitamini
Saç Çıkaran D Vitamini

4. Saç Uzatma Yöntemi İçin Demir Takviyesi

Saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri olan demir minerali için istiridye, yumurta, kırmızı et, ıspanak ve mercimek tüketmelisiniz.

Kadınlardaki saç dökülmesinin ve sağlıksız saçların en büyük nedeni demir eksikliğine bağlı gelişen anemidir.

Saç Uzatan Demir
Saç Uzatan Demir

5. Çinko Tüketerek Saç Dokusunu Güçlendirin

Saç dokusunun güçlenmesi ve saçlarınızın onarımında çinko çok önemli roller oynamaktadır.

Foliküllerin etrafındaki yağ bezelerinin düzgün çalışmasını sağlamakta olan çinko saç dökülmelerinin en büyük nedenidir. Yapılan çalışmalar eksik çinkonun saç uzatmak için bir engel teşkil ettiğini gösterse de çok yüksek dozda alınması yine saç dökülmelerine neden olmaktadır.

Çinko içeriği yüksek olan gıdalar sığır eti, kabak çekirdeği ve buğdaydır.

Çinko Saçlarınızı Besler
Çinko Saçlarınızı Besler

6. Saç Uzatma Yöntemi İçin Diyetinizin Olmazsa Olmazı Protein

Saçı oluşturan temel yapı taşı proteindir. Güçlü, uzun ve sağlıklı saçlar için yeterli miktarda protein almak durumundasınızdır.

Diyetinizde yeterli protein bulunmaması halinde vücut saç köklerinizi besleyemez ve saç dökülmeleri yaşayabilirsiniz. Eğer vegan ya da vejeteryan bir diyet uyguluyorsanız endişelenmenize gerek yok çünkü brokoli, ıspanak, kinoa ve fasulye bol miktarda protein içermektedir.

Saç Uzatma Yöntemi Protein
Saç Uzatma Yöntemi Protein

7. Makasın Saçlarınızın En Yakın Arkadaşı Olduğunu Unutmayın

Kırıklarınız ve yıpranmaların saç uzamasının önündeki en büyük engel olduğunu biliyoruz. Bu sebepten saçlarınız kestikçe uzar efsanesi bir gerçek olabilir.

Sağlıklı bir saç daha hızlı uzamaktadır. Saçlarınızın uçlarındaki kırıkları aldırmanız bu bakımdan oldukça önemlidir.

Makas Saçlarınızın Uzamasına Yardımcı Olur
Makas Saçlarınızın Uzamasına Yardımcı Olur

8. Bir Saç Uzatma Yöntemi Olarak Yastık Kılıfınızı Değiştirmek

Kullandığınız yastık kılıfının kumaşı ile ilgili bir fikrimiz yok ancak hangi yastık kılıfını kullanmanız gerektiğini biliyoruz. Saten yastık kılıfları kullanarak saçlarınızın elektriklenmesini engelleyebilir ve sağlıksız görünümünden kurtulabilirsiniz.

Kılıfınızı Değiştirin
Kılıfınızı Değiştirin

9. Hızlı Saç Uzatma İçin Maske Fikirleri

  1. Hint Bektaşi Üzümü: İki çay kaşığı bektaşi üzümü tozu ya da suyu ile eşit miktarda limon suyunu karıştırıp saçınıza sürerek beslenmesini arttırabilir ve hızlı saç uzatma yöntemi olarak kullanabilirsiniz.
  2. Yeşil Çay: Kullandığınız poşet yeşil çayları saç derinize sürerek bir saat sonra ılık su ile durulayıp saçlarınızı güçlendirebilirsiniz.
  3. Yumurta Maskesi: Bir yumurta akı ile bir çay zeytinyağını saç derinize 20 dakika uygulayarak saçlarınızı durulayabilirsiniz.

10. İçimizden Biri Kına İle Saçlarınızı Güçlendirin

Kuru kınayı yoğurtla karıştırarak köklerden uca doğru saçlarımıza uygulamalı ve tamamen kuruyana kadar bekleyip durulayarak güçlü saçlara sahip olabiliriz.

Saç Bakımında Kına Faktörü
Saç Bakımında Kına Faktörü

11. Bir Süre Saç Şekillendiricilerden Uzak Durmalıyız

Saç Şekillendiricilerinden Uzak Durun
Saç Şekillendiricilerinden Uzak Durun

Saçınızı kısa süre içerisinde sağlıklı bir şekilde uzatmak istiyorsanız maşa, fön ve yüksek ısı içeren saç şekillendiricilerinden uzak durmalısınız.

Eğer bu ürünler yaşamınızın bir parçası halinde ise koruyucu saç bakım ürünlerini kullanmalısınız.

Hızlı saç uzatma ve saç bakımını kolaylaştıracak bu makalemizi sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.

REKLAM ALANI