Kadın Halleri
REKLAM ALANI

11 Aylık Bebek Gelişimi | Bütün Aile Artık Daha Şaşkın

11 Aylık Bebek Gelişimi | Bütün Aile Artık Daha Şaşkın

Bebeğiniz 11 aylık! 11 Aylık bebek gelişimi için en çok merak edilenler arasında beslenmesi, kilosu ve neler yapacağı gelmektedir.

11 Aylık Bebek

11 aylık bebeğiniz artık kendi karakterini parlatarak nasıl bir çocuk olacağına dair ilk izlenimlerini vermektedir. Öğrenen, gözlemleyen ve test eden bebeğiniz ile ilgili gelişim makalemizde aşağıdaki başlıkları bulabileceksiniz;

 • 11 aylık bebek gelişimi,
 • 11 aylık bebek neler yapar,
 • 11 aylık bebek boy – kilo,
 • 11 aylık bebeğin günlük programı,
 • 11 aylık bebek beslenmesi,
 • 11 aylık bebek uyku düzeni,
 • 11 aylık bebek oyunları ve oyuncakları,
 • 11 aylık bebek gelişimine dair ipuçları ve kontrol listesi.

11 aylık bebeğiniz ile ilgili gelişim aşamalarını iyi takip ederek onun fiziksel ve zihinsel gelişimine fayda sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz önümüzde ki ay bir yaşına girmiş olacak. Onun doğduğundan bu zamana kadar geçirdiği uzun ve zorlu yolculuğuna katkıda bulunmak için 12 aylık bebek gelişimi makalemize göz atıp kutlama hazırlıklarına başlayabilirsiniz.

REKLAM ALANI

Ay Ay Bebek Gelişimi Açısından 11 Aylık Bebek Gelişimi

Kadınhalleri olarak bebeğinizin gelişimi ile ilgili bütün bilgileri vermeye çalıştığımız ay ay bebek gelişimi makalelerimizde onun fiziksel, zihinsel ve duyusal gelişimini incelemeye çalışıyoruz.

Bu ay bebeğiniz utangaçlık ve bağımsızlık gibi kişisel özelliklerini geliştirmeye devam edecek. Duyusal gelişimi açısından görme yetisini arttıracağı bir döneme giriyor. Bu dönemde bebeğinizin duyma ve dinleme güdüleri oldukça gelişmiştir.

Özellikle dokunma yetisini geliştirecek bebeğiniz bir çok nesneye ilgi duyarak, kağıtları yırtıp gördüğü her şeye dokunmak isteyecektir.

11 Aylık Bebek Neler Yapar?

 • 11 aylık bebeğiniz muhtemelen ayakta durmaya çalışarak seyir ve keşif yapıyor.
 • Bebeğinizin ana ulaşım şekli bu dönemlerde emekleme ve sürünmektir. Bu zorlu harekete rağmen oldukça hareketli olabileceğini unutmamalısınız.
 • Destek alarak ayakta durmaya bir ay öncesinden de başlamış olabileceği gibi bazen desteksiz ayağa kalkışlarını izleyebilirsiniz. Bazı 11 aylık bebekler gelişimlerini tamamlayarak bu dönemde yürüyebilirler.
 • 11 aylık bebek neler yapar diye merak ettiğiniz sorulara cevap ararken bu ay keşfedeceksiniz ki bebeğiniz işaretleri çok fazla kullanmaya başlayacak.
 • Kendi başına bardaktan su içebilmesi dahi sizi çok mutlu edecektir.
 • Kaşığı ağzına götürebilir ve sınırları zorlayarak sabrınızı test edebilir.

11 Aylık Bebek Boy Kilo

Bebekler büyüdükçe özellikle anneler gelişimi için ’11 aylık bebek kilosu kaç olmalı’, ’11 aylık bebek boy kilo’ gibi soruların cevabını merak etmektedirler.

Bu durum erkek ve kız bebeklerine göre farklılıklar göstermektedir. Yine en çok merak edilenler arasında yer alan bebeğin baş çevresi ile ilgili sorularda farklı cevapları barındırmaktadır.

Bu ay ebeveynlerin özellikle bilmesi gereken bir durum var ki; 11 aylık bebekler hareketliliğin arttığı bir dönemi yaşadıklarından kilo alımı yavaşlamaktadır. Eğer sizin bebeğiniz yürümeye başladıysa ya da çok hareketliyse standartların altında bir kiloya sahip olabilir. Bu durumun sizi üzmesine izin vermeden oluşturduğunuz kadınlar kulubünde bebeğinizin emeklemelerini ve motor gelişimini izleyin.

11 Aylık Kız Bebeklerin Boy – Kilo – Baş Çevresi

 1. 11 Aylık Kız Bebeklerin Kilosu; 8,8 – 9 Kilo
 2. 11 Aylık Kız Bebeklerin Boyu; 72 – 72,5 Cm
 3. 11 Aylık Kız Bebeklerin Baş Çevresi; 44,3 Cm

11 Aylık Erkek Bebeklerin Boy – Kilo – Baş Çevresi

 1. 11 Aylık Erkek Bebeklerin Kilosu; 10 – 10,5 Kilo
 2. 11 Aylık Erkek Bebekleri Boyu; 74,5 – 75 Cm
 3. 11 Aylık Erkek Bebekleri Baş Çevresi; 45,5 Cm

11 Aylık Bebeğin Günlük Programı

Bebeğinizin gelişimi ve 11 aylık bebeğin kilosu ve boyu ile ilgili bilgileri edinerek genel gelişimi hakkında fikir sahibi olduk. Bebeğinizin duyusal, fiziksel ve motor gelişimi ile ilgili endişelere sahipseniz doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır.

Unutmamanız gereken en önemli durum her bebeğin kendi gelişimini tamamladığıdır. Anne ve baba olarak diğer bebeklerle karşılaştırma yapmadan makalemizde yazan en alt sınırları koruyan bebeğinize yardımcı olmaya çalışmalısınız.

11 aylık bebeğiniz ne yapar diye düşünmenizin asıl nedeninin onunla nasıl vakit geçirmeliyim diye düşünmenizin eseri olduğunu biliyoruz. Kadınhalleri olarak sizlerle bebeğinizin günlük rutinini oluşturan bir grafik paylaşarak yardımcı olmak istiyoruz.

Bunun haricinde bebeğinizin hareketli bir dönem geçirdiğini bilerek onunla ilgilenmeli ve oyunlar oynamalısınız. Uzaktaki nesneleri de algılayabilen ve bunu işitsel duyusu ile birleştiren bebeğinizin bu aktif günleri için şarkılar söyleyebilirsiniz. Ona kitaplar okuyarak dinleme aktivitelerini arttırıp bebek gelişimine katkıda bulunmakta tamamen sizin elinizde.

On bir aylık bebeğin günlük rutini
11 Aylık Bebeğin Günlük Rutini

Bebeğine Konuşması İçin Yardım Etmelisin

Sizde bebeğinizin bir anda nasıl bu kadar hızlı büyüdüğünü merak ediyorsunuz. Bizim hedeflediğimiz ay ay bebek gelişimi makaleleri bebeğinizin bu hızlı zamanlarına ayak uydurmanız ve ona verebileceğiniz her şeyi eksiksiz iletmenizdir.

Sizde bu doğrultuda bebeğime konuşması için nasıl yardım edebilirim diye düşünüyorsanız bu adımları takip edebilirsiniz.

 1. 11 aylık bebeğin işaret ettiği her şeyin adını söyleyin.
 2. 11 aylık bebek hangi kelimeleri söyler sorusunun cevabı tamamen sizinle alakalıdır. Ona her şeyi ama her şeyi siz söyletecek ve tanımasını sağlayacaksınız.
 3. 11 Aylık bebek nasıl eğitilir? diye soran annelerin en çok yaptıkları hata ayrı kişilikler olduğunu kabul etmemeleridir. ‘Diş çıkarıyoruz’ değil, bebeğiniz diş çıkarıyor ve o sizden ayrı biri!
 4. Bebeğinizi lütfen ama lütfen televizyon, tablet ve telefondan tutun.

11 Aylık Bebeklerde Yürümeyi Kolaylaştırma

Bazı 11 aylık bebekler bu dönemde yürümeye başlamaktadırlar. Ya da çok hareketli olan bebekler ayakta durma sürelerini uzatarak adım atma isteklerini had safhaya çıkarıyor.

Yürümeye başlayan ve ayakta duran bebekler için yürümeyi kolaylaştırabilecek yardımların yanı sıra aklınızdaki sorulara cevap olabilecek şu adımları izleyebilirsiniz.

 1. 11 Aylık bebek ayakkabısı ile ilgilenmene gerek yok bebeğiniz dışarı çıkana kadar ya da tam anlamıyla yürümeyi öğrenene kadar ona giydireceğin her ayakkabı faydalı olmayacaktır.
 2. Bebeğiniz yürümeye çalışırken sık sık düşüyorsa evin ortamını ona göre hazırlamalısın. Hiç beklemediğin bir anda ayağa kalkabilir ve etraftaki zararlı cisimler ona zarar verebilir.
 3. Özellikle her düştüğünde ona çok aşırı tepki vermemelisin. Canının fazlasıyla yanmadığı zamanlarda gülümsemeli ve yeniden ayaklanmasını teşvik edecek davranışlar sergilemelisin. Bazen sadece anne ve babasını güldürmek için kendisini yere atabilir bunun ise kötü bir davranış olduğunu benimsemesi gerekir.

11 Aylık Bebek Beslenmesi

11 aylık bebek beslenmesi ile ilgili bilmen gereken şey bebeğiniz üç ile beş kez anne sütü ve formül beslenmesinin haricinde üç öğün katı yiyecek ve bir ile üç öğün arasında atıştırmalık yemelidir.

Oldukça hareketli bir dönem geçirdiği için bebeğinizin beslenmesine çok dikkat etmelisiniz. Bazı anneler bir yaşına yaklaşan bebeklerinin artık anne sütü almamaları gerektiğini düşünürler dünya sağlık örgütü ve bir çok araştırmacı anne sütünün 2 yaşına kadar verilmesi gerektiğini savunuyor.

Bir yaşından önce yasak olan ve alerjen içermeyen bütün besinleri bebeğinize verebilirsiniz. Besin çeşitliliğini arttırarak onu kendi öğünlerinize ortak edebilirsiniz.

Bu dönemde halen bebeğinize inek sütü vermenizi önermiyoruz. 11 aylık bebek beslenmesi 10 aylık bebeğin beslenme düzeni ile aynıdır. Sadece sindirim sistemi daha fazla geliştiği için ek gıdaların sayısı arttırılabilir.

Yine 11 aylık bebeğinizin beslenme alışkanlıklarında küçük değişikliklere gidebilirsiniz. Mevsimine uygun meyve ve sebzeleri ezmek yerine hafif yumuşatarak eline verebilirsiniz.

on bir aylık bebek beslenmesi
11 Aylık Bebek Beslenmesi

11 Aylık Bebek Neler Yer?

 • 11 Aylık Bebek Kahvaltısı: Peynir ve yumurtalar kahvaltılarınızın vazgeçilmezi olabilir.
 • 11 Aylık Bebek Öğle Yemeği: Bütün olarak vereceğiniz meyve ve sebzeler oldukça besleyici olacaktır.
 • 11 Aylık Bebek Akşam Yemeği: Ispanak hariç diğer sebzelerle yapacağınız çorbalar hem sizin için hemde bebeğinize özel bir akşam yemeği olabilir.

11 Aylık Bebek Kaç Öğün Yemeli

11 aylık bebek kaç öğün yemeli ve 11 aylık bebek ne kadar mama yemeli sorularının cevabı olarak bebeğinize günde 6 öğünden oluşan bir beslenme tablosu oluşturabilirsiniz.

11 Aylık Bebek Uyku Düzeni

11 aylık bebek uykusu artık oldukça düzenli bir aşamaya kavuşmuş olmalıdır. Çok nadiren olsa da bazı bebekler uyuyamama ve uyku bozukluklarına sahip olabilirler. Bunda çevresel ve fiziksel aktörlerin çok büyük payı vardır.

Eğer bebeğinizin uyuyamadığı dönemler olursa ılık bir banyo ile onu rahatlatabilir ve uyumasını sağlayabilirsiniz.

On bir aylık bebek uyku düzeni
11 Aylık Bebek Uyku Düzeni

11 aylık bebeğim ne kadar uyumalı sorusunun cevabını verdiğimiz grafikte görüleceği üzere gündüz uykusu bayağı kısa olacak ve gece uykusunun süresinin uzayacağı bir dönem geçireceksiniz.

Bebeğinizin gece uykusu çok önemlidir. Bu sebepten sizde bu sistemi oturtmalı ve daha rahat günler geçirmelisiniz.

11 Aylık Bebek Neden Uyumaz

11 aylık bebek uykusu için oluşabilecek bazı sorunlar vardır. Bunların başında bebeğin artık çok aktif olması dolayısıyla gündüz yorularak uyuması gelebilir.

Eğer sizde bebeğinizin gündüz aralıklı 1 – 1,5 saati geçen uyku sürelerine göz yumuyorsanız çok büyük hata yapıyorsunuz demektir. Bebeğiniz dinlenmek için uyuyabilir ve bunun sonucunda uyandırılmayı sizin yapmanız gerekmektedir.

11 Aylık Bebek Oyunları

Bu dönemde bebeğinizin parmakları ile başı dertte gözükebilir. Onu her yere ve her yerine sokmaya çalışması geliştirmek isteğinin temelini oluşturmaktadır. Sizde onun bu gelişimini oyunlarla ilerletebilirsiniz.

Parmak boyaları ve parmağı ile yapabileceği aktiviteleri arttırmak hem hoşuna gidecek hemde fiziksel ve zihinsel gelişimine katkı sağlayacaktır.

Yine karşılıklı oturarak top sürme ve ona uzatılan eşyaları geri getirme oyununu oynayıp hareket kabiliyetini arttırabilirsiniz. Yerde sürebileceği hayvanlar ve arabaları bebeğiniz çok sevecektir.

Bunun haricinde bebeğiniz ile saklanma oyunlarını oynayabilirsiniz. Bir perde ya da battaniye ile saklanıp kendinizi göstermeniz oldukça eğlenceli olacaktır. Bebeğinizin dinleme aktivitelerini arttırmak için kitap okuma sürelerini uzatabilirsiniz.

11 aylık bebek oyunları
11 Aylık Bebek Oyunları

11 Aylık Bebek Gelişimine Dair İpuçları ve Kontrol Listesi

 • Bebeğinizin 12 aylık gelişimine dair bilgiler için ön hazırlık yapmalı ve doğum günü etkinliklerini planlamalısınız.
 • 11 aylık bebeğinizin fotoğrafını çekmeyi unutmayın ve ileride oluşturacağınız albümün hazırlıklarını planlayın.
 • Bebeğiniz bu dönemde herhangi bir aşı olmayacak fakat önümüzdeki ayın sağlık randevularını ve planlarını oluşturmalısınız.
 • Bebeğinize bu ay için güvenlik ürünleri ve oyuncaklar satın alabilirsiniz.

11 aylık bebek gelişimi hakkında beslenmesi, boyu, kilosu ve uyku düzeninden bahsettiğimiz yazımızı hesaplarınızdan paylaşarak gelişmemize yardımcı olabilirsiniz.

Şimdi sırada https://www.kadinhalleri.com/12-aylik-bebek-gelisimi/ ile ilgili bilgileri edinmek var.

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. nesli dedi ki:

  11 aylık bebek beslenmesi ile ilgili verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim keşke bebeklerimize hazırlayacağımız tariflerde sitenizde bulunsa