Kadın Halleri
REKLAM ALANI

10 Aylık Bebek Gelişimi | Bebeğiniz İçin Bilmeniz Gerekenler

10 Aylık Bebek Gelişimi | Bebeğiniz İçin Bilmeniz Gerekenler

Bebeğiniz 10 Aylık! 10 aylık bebek gelişiminde ebeveynleri bekleyen maceralar, beslenmesi, kilosu ve neler yapabilir gibi bütün merak edilenler.

10 Aylık Bebek

Bebeğiniz de en az hayat kadar karma karışık bir dönem içerisinde, emeklemeye çalışan, bazen tutunarak ayağa kalkan ve sizin ona gösterdiğiniz şefkatin karşılığını verdiği 10 aylık bebek gelişimine dair aşağıdaki başlıklara bakabilirsiniz.

 • 10 aylık bebek gelişimi,
 • 10 aylık bebek neler yapar,
 • 10 aylık bebek boy – kilo,
 • 10 aylık bebeğin günlük programı,
 • 10 aylık bebek beslenmesi,
 • 10 aylık bebek uyku düzeni,
 • 10 aylık bebek oyunları ve oyuncakları,
 • 10 aylık bebek gelişimine dair ipuçları ve kontrol listesi.

Bebeğiniz geçirdiği 10 aylık süre boyunca öğrendiği her şeyi sergileyebileceği bir dönemi yaşıyor. Büyüyen ve daha akıllı olan bebeğinizin gelişimi için size faydalı olabilecek başlıkları ve detaylarınız yazımızda anlattık.

REKLAM ALANI

Ay ay bebek gelişimini ilgili bir şekilde özenle takip etmek istiyorsanız bu yola bizimle devam edebilirsiniz. Bunun için 11 aylık bebek gelişimi makalemize bakmak için yazının üzerine tıklayınız.

Ay Ay Bebek Gelişimi Açısından 10 Aylık Bebek Gelişimi

10 aylık bebek neler yapabilir ya da 10 aylık bebeğimin gelişimi için ne yapabilirim diye düşünen anne ve babaların bebeğin bu dönemini iyi bilmesi gerekmektedir.

Bebeğiniz onuncu ayında muhtemelen hafızanın güçlenmesi ile oyuncaklarının ve ortalıkta görünmeyen diğer şeylerin nerede olduğunu biliyor, ona vereceğiniz basit talimatları ise anlıyordur.

Sesinizi, kapı zilini ya da aileden diğer üyelerin sesini tanıyabilen bebeğiniz için en önemli gelişim aşaması artık elleri ile neler yapabileceğini kavramış olduğudur.

10 Aylık Bebek Neler Yapar

 • Bebeğiniz ona ait olduğunu hissettiği bir şeyi almaya kalktığınızda buna karşı koyabilir.
 • Size ya da bir yere tutunarak ayağa kalkma çalışmaları başarı ile sonuçlanabilir.
 • Rastgele bir şekilde anne – baba kelimelerini kullanabilir. Bunu yaparken bilinçlenme çalışmasını da yürütmektedir. Anne dediğinde ona verdiğiniz tepkiler sözcüğü ayırt etmesini ve ilerleyen dönemlerde bilerek anne demesini sağlayacaktır.
 • Oyun oynamak adına da olsa ellerini çırpabilir ve el sallayabilir.
 • Parmaklarını ve işaret parmağını çok başarılı bir şekilde kullanabilir.
 • 10 aylık bebek ne yapar? hayır kelimesini anlar ve buna uyar.

10 Aylık Bebek Boy Kilo

10 aylık bebek gelişiminde boy ve kilo artışı normal seyrinde devam etmektedir. 10 aylık bebek kilosu kaç olmalı diye merak eden ebeveynler aşağıdaki boy – kilo – baş çevresi grafiğinden yararlanarak bebeklerinin gelişimine dair ipuçlarını edinebilirler.

10 aylık bebek kaç kilo olmalı? 10 aylık bebek boyu ya da 10 aylık bebek kilosu gibi sorularla kendilerini sürekli meşgul eden özellikle anneler için şunu söyleyebiliriz. Her bebeğin kendi bünyesi ve genetik özellikleri boyu ve kilosunu etkilemektedir. Bizim burada yazdığımız boy ve kilo oranları en alt sınır göstermektedir. Bebeğiniz burada yazılanlardan daha az kilolu ya da daha kısa olabilir. Bu durumun bir sorun teşkil edip etmediğini doktorunuza danışarak sonuçlandırabilirsiniz.

10 Aylık Kız Bebeklerin Boy – Kilo – Baş Çevresi

 1. 10 Aylık Kız Bebeklerin Kilosu; 9 Kilo
 2. 10 Aylık Kız Bebeklerin Boyu; 70 – 71 Cm
 3. 10 Aylık Kız Bebeklerin Baş Çevresi; 44,1 Cm

10 Aylık Erkek Bebeklerin Boy – Kilo – Baş Çevresi

 1. 10 Aylık Erkek Bebeklerin Kilosu; 9,75 – 10 Kilo
 2. 10 Aylık Erkek Bebeklerin Boyu; 72,5 Cm
 3. 10 Aylık Erkek Bebeklerin Baş Çevresi; 45 Cm

10 Aylık Bebeğin Günlük Programı

10 aylık bebek neler yapar, bebeğin gelişimine dair boy ve kilo oranları haricinde 10 aylık bebek aktiviteleri ve onunla geçireceğiniz bir günün nasıl olması gerektiğine dair merakınızı bu başlıkta gidermeye çalışacağız.

Özellikle 10 aylık bebekler sizin şefkatinizin eseri sonucunda duygusallaşabilir ve bu durumu sevdiklerine sarılarak onlarla sürekli birlikte olma isteği ile gösterebilir.

Bir kaç önce olduğundan daha farklı ve hareketli görünen bebeğiniz ile eğlenceli vakitler geçirmeniz tamamen sizin elinizdedir. Etrafındaki gürültüyü ayırt ederek sesleri seçebilen bebeğinizle konuşabilir ve ona ninniler, şarkılar söyleyebilirsiniz.

Onunla geçireceğin konuşmalarda net sorular ve net cevaplar vererek anlama kabiliyetini geliştirebilir ve el kol koordinasyonunu sağlamasına izin vererek 10 aylık bebek gelişimine katkıda bulunabilirsin.

on aylık bebeğin günlük rutini
10 Aylık Bebeğin Günlük Rutini

10 Aylık Bebek Beslenmesi

10 aylık bebek beslenmesi ile ilgili en önemli durum artık bebeğinizi sadece siz beslemiyorsunuz. Artık o da bir nebze olsun kendi kendini beslemeye başlamış durumda.

10 aylık bebeğin kendini beslemesine dair ne yapabilirim diye düşünüyorsanız bu tamamen onun el ve parmak gelişimini ne kadar ilerlettiği ile alakalıdır. Eğer bebeğiniz yiyeceklere dokunup onları tatmaya başladıysa yapmanız gereken onu asla gözetimsiz bırakmamak olacaktır.

Diş çıkarma ağrısına bağlı olarak biberon ile beslenmeyi reddebilen bebekler için ellerine hafif yumuşatılmış sebze ve meyveler verilebilir. Bu aynı zamanda bebeğinizin diş gelişimine de katkı sağlayacaktır.

10 aylık bebeğimi günde kaç kez beslemeliyim diye düşünüyorsanız günlük ana öğünlerinin yanında birde ara öğün ekleyerek sayıyı 4 – 5’e çıkarabilirsiniz.

on aylık bebek beslenmesi
10 Aylık Bebek Beslenmesi

10 Aylık Bebek Neler Yer?

10 aylık bebek neler yiyebilir diye merakta olan anneler için faydalı olacağına inandığımız bu başlıkta bebeğinize verebileceğiniz gıdalardan bahsedeceğiz.

Bilmeniz gereken şey bebeğinizi yeni bir gıdayla tanıştıracağınız zaman buna az miktarlarla başlamanızdır. Ayrıca 10 aylık bebek beslenmesinde her güne farklı bir gıda vermek iyi sonuçlar vermemektedir. Bunun yerine 4 – 5 günde bir yeni bir yiyecek vermek daha faydalı olacaktır.

 • Sağlıklı meyve – sebzeler verebilirsiniz.
 • 10 Aylık bebeğime yumurta verebilir miyim? bu soru ile ilgili genel uzman görüşü yumurta sarısının verilebileceği yönündedir. Yumurtanın beyazı alerjen içerebileceği için şimdilik uzak durmak gerekiyor. Siz yine de bebeğinize yumurta sarısı vermeden önce doktorunuzla görüşünüz.
 • 10 aylık bebek beslenmesi ile ilgili en önemli ölçüt bebeğinizin anne sütüne, formüle ve mamaya ihtiyacı olduğu gibi katı gıdalara da ihtiyacı vardır. Bu dengeyi iyi oluşturmalısınız.
 • Bebeğinizin beslenmesine dair ne yapabilirsiniz diye düşünüyorsanız onu parmak gıdalarına alıştırmalı ve kendini beslemesini sağlamalısnız.

10 Aylık Bebek Yemekleri

’10 aylık bebek nasıl beslenmeli’ sorusuyla birlikte gündeme gelen 10 aylık bebek yemekleri için en önemli öğünün halen anne sütü olduğunu unutmamalısınız. Bunun haricinde tuzsuz ve baharatsız çorbalar bebeğinizin öğününde yer alabilir, püre ve hafif ezilmiş patates, muz, meyve yemekleri de onuncu ayına giren bebeğinizin yemekleri arasında yer almaktadır.

10 Aylık Bebek Kahvaltısı

10 aylık bebek kahvaltısı için peynir, yumurta sarısı ve pekmezi kullanabilirsiniz. Bunun yanında anne sütü daha faydalı olacağı için sabahları elinizden geldiğince emzirmeye devam etmelisiniz.

Yine doğal olduğuna inandığınız bir zeytini ezerek bebeğinize kahvaltıda bir ziyafet çekebilirsiniz.

10 Aylık Bebek Kaç Saatte Bir Beslenmeli

10 aylık bir bebeğin mide kapasitesi yaklaşık olarak 250 ml’dir. Bu da bebeğim kaç saatte bir beslenmeli sorusuna daha kolay cevap bulmamızı sağlayacak bir bilgi olmasını sağlamaktadır.

Bebeğiniz bir emzirme esnasında midesinin yaklaşık %75’ini doldurmaktadır. Ayakta kaldığı süreyi göz önüne alırsak 4 – 5 öğünlük bir günlük program dahilinde bebeğinizi 3 – 3,5 saatte bir beslemelisiniz.

10 Aylık Bebek Uyku Düzeni

10 aylık bebeğin uykusu yavaş yavaş düzene girmeye başlamıştır. Belirli bir rutin içerisinde gece ve gündüz uykusu uyuyan bebeğiniz için uyku sistemini oluşturmak birazda sizin elinizdedir.

Gündüzleri yaklaşık 2 şekerleme vakti geçirmesi gereken bebeğinizin uyku düzenini aşağıdaki grafiğe doğru adım adım yaklaştırarak ailenize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Bazı ebeveynler 10 aylık bebeğim uyumuyor serzenişlerinde bulunabiliyor. Bunun doğal seyrinde gelişimini sürdüren bir bebek için anlamı şudur emekleyen ve ayağa kalkmaya çalışan bebekleriniz geceleri bir antreman yapma isteği duyabilirler ve bu da uyanmalarına sebep olur.

Çoğu zaman 10 aylık bebeğin kısa gece uykuları geçirmesi bir problem olarak görülmesine rağmen gerçek bu değildir. Eğer sürekli tekrarlayan uyku problemi görülüyorsa doktorunuzla görüşebilirsiniz. Ancak bu dönemlerde uyanmalarının gayet normal olduğunu bilmelisiniz.

on aylık bebek uyku düzeni
10 Aylık Bebek Uyku Düzeni

10 Aylık Bebek Oyunları

Bebeğinizin dinleme, hareket ve parmak kabiliyetleri geliştiği için 10 aylık bebek oyunları da bu yönde olmalıdır. Elleri ile bir şeyleri toplama isteğinde olan bebeklerinize bu fırsatı verebilirsiniz.

Yine bebeğiniz ile sıklıkla konuşmakta onun için bir oyun niteliğindedir. Sizin sesinizi kolayca ayırt edebildiği bu dönemde gülüşlerine ve eğlencelerine ortak olmak sizi de mutlu edecektir.

Bebeğiniz ile bu dönemde gözetim dahilinde kağıt ve kalem ile ortak çalışmalar yapabilirsiniz. Kim bilir belkide bir ressam yetiştiriyorsunuzdur. 🙂

İşitsel gelişimi açısından yüksek sesli müzikleri tercih etmeden ninniler ve şarkılar onun oyunlarının bir parçası olabilir.

10 aylık bebek oyunları
10 Aylık Bebek Oyunları

10 Aylık Bebek Gelişimine Dair İpuçları ve Kontrol Listesi

 • Bebeğiniz için bu ay bir aşı takvimi ve doktor kontrolü bulunmamaktadır.
 • Onun için gelişimine katkı sağlayacak oyuncaklar ve kıyafetler satın alabilirsiniz.
 • Albümünüz için iyi bir fotoğraf çektirmeyi unutmayın.
 • Kendinize de vakit ayırmak amacıyla bebeğinizle birlikte yapabileceğiniz aktivitelere bir göz atabilirsiniz.

Ay ay bebek gelişimi makalelerimizden 10 aylık bebek gelişimi sayfamızı yararlı bulduysanız bizi takip etmeye devam edebilirsiniz. Şimdi https://www.kadinhalleri.com/11-aylik-bebek-gelisimi/ için hazırlık yapmalısnız.

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. esma dedi ki:

  10 aylık bebek gelişiminde verdiğğiniz bilgiler doğrultusunda bebeğimin beslenmesinin değiştirilmesini anladım çok teşekkürler