Kadın Halleri
REKLAM ALANI

10 – 12 Aylık Dönemde Bebek Gelişimi

11.11.2018
10 – 12 Aylık Dönemde Bebek Gelişimi

Ay ay bebek gelişimi 10-11-12. ayda bir çok yeniliğe gebedir. Katı gıdalara geçiş, yürüme çabası ve bebeğin merakı yorulacağınız bir dönemin habercisidir.

10 – 12 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Genel Bilgiler

Bir bebeğin gözünden dünya sürekli yeni şaşkınlıkların yaşadığı ve düzenli hayal kırıklıklarıdır. Doğduğu günden bu zamana kadar hep yeni şeyler öğrenen bebeğiniz, öğrendiklerini pekiştirmek için çok fazla yenilgiye uğradı. Çok yakında bir yaşına girecek bebeğiniz, bağımsızlığını kazanmaya yönelik çalışmalar yapacaktır. Yürümesi ve artık küçük 1 – 2 kelimelik cümleleri kendine olan özgüvenini kazanmasını sağladığı için bilişsel gelişimi ve öğrenmesi hızlanacaktır. Bazı bebekler erken konuşur ve bu durum genellikle genetik olmakla beraber değişkenlikler gösterebilir. Bebeğinizin kilometre taşlarından konuşma için bilmeniz gerekenler ile ilgili detayları “Bebek Gelişimi Konuşma Ne Zaman Başlar” makalesinde bulabilirsiniz. 10 – 12 aylık bir bebek anne ve babasıyla iletişimini arttırmaya çalışmaktadır. Jestler ve mimiklerin önemini bilen bebeğinize işaretler ile nesneler ve vücudundan yeni kelimeler öğretmelisiniz. Bütün detayları ile hafta hafta bebek gelişimi ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

0 – 3 Aylık Bebek Gelişimi

REKLAM ALANI

4 – 6 Aylık Bebek Gelişimi

7 – 9 Aylık Bebek Gelişimi

10 – 12 Aylık Bebek Gelişimi

10 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinizin sınırsız merakının ayyuka çıkacağı bir döneme girmiş bulunmaktasınız. Ayağa kalkmalarını kolaylaştırdığı için tehlike arz edebilecek bütün nesneleri sağlama almalı ve göz önünden uzaklaştırmalısınız. Bebeğinizin doğduğu günü hatırlıyorsunuz, fotoğraflarına geri dönersek kocaman bir yetişkine döndüğünü net bir şekilde görebiliriz. Bu yine de kendisi için doğru olanı seçebileceği anlamına gelmemektedir. Her anına dikkat etmeliyiz.

37. Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğinizin merakının sınırsız olduğunu söylemiştik. Banyo ve tuvalet kapılarının sıkıca kapalı olduğundan emin olmalıyız. Olmaması gereken bir yerde bebeğimizi görürsek bunun tehlikeli olduğunu anlamasını sağlamalıyız. “Hayır”, “olmaz” gibi kelimeleri anlayan bebeğimize bu söylemlerimizi jest ve mimiklerimizle de göstermeliyiz. İstikrarlı olmamız ve net tavrımız, bebeğinizin yönetim becerilerinin gelişmesine yardımcı olacaktır.

38. Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğiniz gittiği yerlerde iz bırakmayı seviyor. Yemek masasındaki runner oraya girdiyse kesinlikle yerdedir. Ya da odadaki battaniye, kitaplıktaki kitaplar içinde aynı şeyi söyleyebiliriz. Bu merak onun gelişiminin küçük bir parçası her şeyi ortadan kaldırmak yerine temizlemesi zor olanları kaldırmak daha akılcı olacaktır. Bırakın dağıtsın sonra toplamayı da öğrenecek.

39. Hafta Bebek Gelişimi

Bebekliğin bu dönemi tüm dünyayı keşfetme arzusu ve enerjiyle doludur. Bebeğimizin güvenliği için oldukça dikkatli olmalıyız, ama onun mutluluğunu da takip etmesine izin vermeliyiz. Bu bizim için oldukça zor olacaktır. Sosyal bir yönümüz varsa akraba, dost ziyaretlerinin bazen kabusa dönüştüğünü görebiliriz. Bu zorluğun faydalarını göreceğimizi unutmayarak sabırla öğretmeliyiz. Çünkü bebeğimizde sabırla bir şeyler öğrenmeye çalışıyor.

40. Hafta Bebek Gelişimi

Bütün gözler annenin üzerinde, bebeğiniz her anınızı takip ediyor. Siz sıradan işlerinizi yapmaya giderken dahi o sizi taklit etmek için izlemeye koyuluyor. Bu sebepten bebeğinizin ileri ki yıllarda da yapacağı ve sergileyeceği davranışlar aslında ailesinin gösterdiği davranışların aynısıdır. Şu anda yaptıklarınızı doğru ya da yanlış diye ayırabilecek bir durumda değil siz ne yaparsanız o da onu yapacaktır. Dişlerini fırçalamaya çalışabilir, ya da saçlarını tararken görmeniz durumunda video kayıt yapabilirsiniz. 🙂 Gerçek nesnelerin benzeri oyuncaklar gelişimine katkı sunacaktır.

11 Aylık Bebek Gelişimi

Eğer bebeğinizi düşünerek okuma seanslarını gerçekleştirdiyseniz, bu seansların uzadığı bir döneme girmiş bulunmaktasınız. Bebeğinizin algıları fazlasıyla gelişti artık yanında olmadığınızda dahi evin içerisinde bir yerlerde olduğunuzu biliyor. Ayaklanması ve sürünebilmesi de sizi aramaya koyulmasına yardımcı oluyor. Bir şeyleri karıştırma güdüsü aradığının oralarda bir yerlerde olması gerektiğini düşündüğünden.

41. Hafta Bebek Gelişimi

Ona okuduğunuz kitapların renkli objelerle dolu olması gerektiğini söylemeyi unutmuştuk. En azından şimdiden sonra uyurken ya da vakit geçirirken bu kitapların kesinlikle renkli ve şekillerin bulunduğu kitaplar olmasına dikkat ediniz. Çünkü bebeğiniz soracak hatta ilk okumalarınızın başladığı günden bu yana bu anı bekliyordu. Görüntüleri gösterip defalarca sormasına cevap veriniz. Bu özgüvenini sağlayacak ve gelişimi açısından oldukça önemlidir.

42. Hafta Bebek Gelişimi

Uzun süredir gitmediğiniz spor kulübü ve yürüyüş egzersizlerine tekrar başlamayı düşünüyorsanız iptal edebilirsiniz. Bebeğinizin sizin için düşündüğü sıkı bir egzersiz programı var. Hareket halinde sürekli olarak hareket halinde ve sizde peşindesiniz. Mobilyaları tutarken hareket ediyor, ona yürütme antremanları yaptırmanızı istiyor ve tutunduğu yerlerde bir kaç adım atmaya başladı. Bebeğinizin yürümesi için bir yürüteç almayı planlıyorsanız bunun çok zararlı olduğunu bilmelisiniz. ABD ve Ülkemizde ki hiç bir çocuk uzmanı bunu önermemektedir. Yürüme bozukluklarına yol açabileceği gibi, adımlarını ve vücut gelişimini de olumsuz etkileyecektir. Bıkmadan usanmadan onunla ilgilenmeliyiz. Ona destek olarak yürütmeye çalışmamız, hoşuna gidecek ve bu faaliyetin yararının farkına vardığı için sıklıkla isteyecektir. Evet diyebildiğimiz her an bunu yapmalıyız.

43. Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğiniz artık nesneleri görmediğinde de onların var olduğunu biliyor. Oyuncağı için battaniyenin altını kontrol edecek, sürünerek sizi arayacaktır. Gizemli bir saklambaç ve arayış oyunu oynayarak bu gelişimini hızlandırabilirsiniz. Bir oyuncağın altına küçük bir nesne saklayarak onu aramasını teşvik edin ve bulduğunda iyi bir şey yaptığını hissettirin.

44. Hafta Bebek Gelişimi

Bulunduğu ortamda gözlerinin gördüğünün dışında bir şeyler olduğunu keşfeden bebeğiniz için ayağa kalkma uğraşları ve sayısı oldukça artmış vaziyettedir. Ayağa kalkması bu kadar kolaylaşmış iken kendi başına aşağı inmeye o kadar alışmış değil, onun arkasında durarak en kolay şekilde nasıl inebileceğini öğretmeye çalışın. Buna gerçekten ihtiyacı var, ayağa kalkmaktan vazgeçmeyecektir. Fakat düşmesini hiç istemediğimiz bir yere inemeyebilir.

12 Aylık Bebek Gelişimi

Kendi başına hareket etmeye çalışan ve fikirlerini geliştiren ve yeni yaşını kutlayan bir bebeğiniz var. 1 yaşına giren bebeğiniz tam olarak 52 haftayı doldurmuş demektir. Biz doğduğu saniyeden itibaren bebeğinizi 1 haftalık kabul ettiğimiz için arada 4 haftalık bir fark görünüyor olabilir. Bu 4 haftalık farkı 12. aya dahil etmeyi tercih ettik. 52 haftayı dolduran bebeğiniz ödüllendirilmeyi hak ediyor, yürümeyi, bir kaç kelime ile konuşmayı ve dünyaya uyum sağlamayı öğrenmesi gerçekten çok büyük başarıdır. Oda yeni bir döneme girmiş olacağını fark etmiş olmalı ki bizi bilinçli olarak “anne” diye çağırmaya başlayacaktır. Bu duygunun tarifi gerçekten yok umarım bütün yaşları bu heyecan ve mutlulukla geçer. Son haftalar ile sizi baş başa bırakırken sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler diliyoruz.

45. Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğiniz konuşmak için kendi başına birşeyler mırıldanıyor. Bireyselliği yemek kaplarına da kendi başına ulaşmaya çalışmasıyla iyice kendini göstermiş durumdadır. Bunlara belirli sınırlar koyarak izin vermelisiniz. Kaşığı tutmasını tam olarak beceremeyecektir. Ama eliyle yemesinde bir sorun yok. 🙂

46. Hafta Bebek Gelişimi

Bebek değişimleri bir güreş maçına dönüşmüş olmalı değil mi? Bu onun keşfettiği bağımsızlığının bir parçası, onun bu tavırlarını anlayışla karşılayın ve gelişiminde olumlu olduğunu unutmayın.

47. Hafta Bebek Gelişimi

Artan bebek kazalarının önüne geçmek için, sınırların net olduğunun anlaşıldığını test etmeniz gerekebilir. Ne kadar keşiflerinin önemli olduğunu biliyor olsak ve söylesekte sınırların da önemi vardır. Kitaplığa dokunmaması gerektiğini bilmeli ve anlamalıdır. Maharetinizi göstermelisiniz. Şimdiye kadar onun gelişiminin önemli anlarını izledik fakat bu hep böyle sürmeyecektir. Artık bizim onu yönlendireceğimiz zamanların fazlalığı her geçen gün artacaktır.

48. Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğiniz henüz yürümüyor olabilir fakat etrafta dolaşma konusunda bir uzman. Bebeğiniz yardımsız olarak ilk adımını atması 10 ile 15. aylar arasındadır. Bu da ortalama olarak bir bebeğin yürümesinin bir yaşını bulduğunu göstermektedir. Onun ayağa kalkma ve itme – çekme hareketlerinin gelişiminin bir parçası olduğunu bilerek yardımcı olmalıyız.

49. Hafta Bebek Gelişimi

Kendi bağımsızlığının kötü bir şey olduğunu da öğrendi bebeğiniz. Yabancılar konusunda endişeli ve bir güvensizlik hissediyor. Sana ihtiyacı olduğunu gösterdiğinde ona güven vermelisiniz.

50. Hafta Bebek Gelişimi

Taktir görmenin önemini kavrayan bebeğiniz yaptığı, dokunduğu ve başardığı her şeyde gözleri sizi arayacaktır. Onu takip edin ve başarısı için öpmeyi, sarılmayı kullanın.

51. Hafta Bebek Gelişimi

İki eli oyuncak doluyken kolunun altında da birşeyler olması şaşırtıcı değil. O artık tam koordine bir şekilde ellerini, kollarını ve vücudunu kullanmayı biliyor. Bu taşıdıklarının hepsini nasıl yapabileceğini göstermeniz motor becerilerini geliştirecektir.

52. Hafta Bebek Gelişimi

Doğum gününüz kutlu olsun!

Koca bir yılı geride bırakırken karşılıklı olarak hediyeleşeceğiniz bir anın büyüsünü yaşamaya bakın. Size anne diyeceği ve sizinde koca bir yılı film şeridinden geçireceğiniz duygusal bir yıldönümü hep sağlıkla kalınız.

REKLAM ALANI