Kadın Halleri
REKLAM ALANI

0 – 3 Aylık Dönemde Bebek Gelişimi

08.11.2018
0 – 3 Aylık Dönemde Bebek Gelişimi

Bebeğimizin hayatının ilk yılı basit ve bir o kadarda şaşırtıcıdır. Genel anlamıyla aylık bebek gelişimi hakkında ki bilgilerin 1 – 3 aylık ilk dönemi.

Ay Ay Bebek Gelişimi

Bebeğimizi kucağımıza aldık ve artık büyümeye başlamasını izlerken neler yapabileceğimizi ya da büyüme sorunları var mı? gibi soruların cevabını merak ediyoruz. Bu aşamada unutulmaması gereken bir şey var ki her bebek kendi hızıyla gelişir ve büyür. Ay ay bebek gelişimi nasıl olmalı? Bebeğimde olması gereken değişimler nelerdir ve hangi ay aralığında hangi gelişim evrelerini gözlemlemelisiniz gibi soru işaretlerini genel hatlarıyla ele aldık. Bebeğinizin 1 – 12 aylık dönemde nasıl büyüdüğünü öğrenelim. 52 haftayı genel bir bakış açısıyla inceleyeceğimiz dönemin bütün evrelerini başlıklar halinde bulabileceksiniz.

0 – 3 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilgiler

REKLAM ALANI

4 – 6 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilgiler

7 – 9 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilgiler

10 – 12 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilgiler

1 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz tam olarak burada belirtilen haftalarda ki gelişimi ve açıklanan şeyi yapmıyorsa endişelenmemeliyiz. Unutmamamız gerekir ki her bebek tamamen benzersiz ve bireysel olarak büyümektedir. Eğer çocuğunuzun gelişimi ile alakalı problemler görüyorsanız ve endişeleriniz varsa bir çocuk uzmanına görünmeniz gerekmektedir. Aylık bebek gelişimi açısından anne rahmin dışında ki dünyaya alışması 1. ayda gerçekleşecek bebeğin aynı zamanda göbek bağı da bu ay içerisinde düşecektir.

1. Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğinizi kucağınız aldınız ve bilmeniz gereken ilk şey o size güveniyor ve tanıyor. Bu hafta sesinizi tanıyacak bebeğiniz ile konuşmanız onun rahim dışındaki dünyaya daha çabuk ayak uydurmasını sağlayacaktır. Onunla konuşman gelişimi açısından oldukça önemli, henüz ne söylediğini anlamıyor. Anladığı bir şey var ki oda ona olan aşkınız ve sevginiz.

2. Hafta Bebek Gelişimi

Bu hafta bebeğiniz 20 – 25 cm uzaklıktaki nesneleri algılayabilir. Bu uzaklıktaki nesnelere odaklanmasını sağlamaktadır. Bunu bebeğinizi emzirirken size odaklanmasından anlayabilirsiniz. Beslenme sırasında başınızı yavaşça sağa – sola hareket ettirerek bebeğinizin gözlerinin sizi takip edip etmediğini inceleyebilirsiniz. Sizi takip eden bebeğinizin göz kaslarını ve izleme becerilerini günde bir kaç kez bunu yaparak geliştirebilirsin.

3. Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğinizin hareketleri henüz rastgele ve fazlasıyla kontrolsüz olsa da bu hafta boyunca vücudunu kontrol etmeye çalıştığını gözlemleyebilirsiniz. Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda sakinleştiğini göreceksiniz ve kokunuzu tanıyan bebeğiniz duruşunu size doğru ayarlamaya çalışacaktır. Bu haftalarda bebeğiniz ile olan bağınız oldukça güçlenir.

4. Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğiniz bu hafta sesini ağlamaktan başka yollarla da kullanabileceğini öğrenmeye başlıyor. “Ahh” gibi sesleri anne ve babasını gördüğünde çıkartan bebekler, sesinin gücünü öğreniyor. Bebeğiniz ile bu hafta boyunca fazlaca sesli bir şekilde ilgilenmek gelişimi açısından oldukça önemlidir. Fazlasıyla ilgi isteyen bebeğiniz kendi sesine tepki verdiğinizde bunun işe yarar olduğunu anlamaya başlayacaktır.

2 Aylık Bebek Gelişimi

Aylık bebek gelişimi açısından 2. ay kontrollerinin, boyun kaslarının geliştiği bir dönemdir. Aynı zamanda sese olan tepkisi oldukça artan bebeğin gülümseyişlerini görmeye başlayacağımızı da söyleyebiliriz. Bebeklerin gelişimini izlemenin oldukça keyifli olduğunu söyleyebiliriz. Anne ve baba yorgun bir ilk ayın sonunda biraz daha rahatlayacağı ikinci aya girmiş bulunuyorlar. Sabırlı olmalı ve bu anların tadını çıkarmalıyız. Bebeğinizin ilk 30 günü onunla nasıl ilgileneceğinizi, uyku ve emzirme süreleri ile nasıl başa çıkacağınızı öğrenmeniz bu ayı daha az yorgun geçirmenizi sağlayacaktır. 

5. Hafta Bebek Gelişimi

Bu hafta bebeğinizin hareketleri çok daha kontrollü ve amaca yöneliktir. Sarsıntılı ve kontrolsüz hareketlerin ortadan kaybolmaya başlandığı net bir şekilde görülmektedir. Henüz beden eğitimi derslerine hazır değil fakat vücudunu kullanmasına alışması için her gün onunla egzersiz yapabilirsiniz. Yavaşça oturmasını sağlayabilir, karnına doğru bacaklarını çok yavaş bir şekilde hareket ettirebilirsiniz. Henüz daha kafasını desteklemeye devam etmeniz gerektiğini unutmayın.

6. Hafta Bebek Gelişimi

O duyduğunuz sesler gaz değil, bebeğiniz ağzını kullanmaya çalışıyor ve gaz sesine benzeyen sesler çıkarması muhtemel. Bu dönemde bebeğinizin gülümsemesini görebilirsiniz, bu kocaman gözler ve yukarı doğru hareket ettirmeye çalıştığı ağzına tepki vermeniz oldukça hoşuna gidecektir. Onun eylemlerine tepki vermeniz gelişimi açısından da önemlidir.

7. Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğinizin artık bir işi var ve bu haftalar boyunca oldukça meşgul olacaktır. Bu yoğun çalışma seansları duyuları anlamlandırmaya çalışan bebeğinize bir çıngırak ile farklı sesleri tanıması için yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda tat duygusu da fazlasıyla geliştiği için emme seanslarında garip tepkiler ile karşılaşmanız olasıdır. Onun sesler, görüntüler ve tatlar ile olan meşguliyetini izleyip mutluluğunuzu arttırabilirsiniz.

8. Hafta Bebek Gelişimi

2 aylık bebek gelişimi tamamlanırken, başı halen titremeye devam eden bebeğinizin boyun kasları oldukça güçlenmiştir. Bu hafta bebeğiniz bu güçlenen yapısının farkına ve kafasını yaklaşık 45 derecelik bir açıyla kaldırmayı öğreniyor. Onu her gün kısa süreliğine kucağınıza almanız pratik yapmasını kolaylaştıracaktır. Dikkat etmelisiniz, spora fazlasıyla meraklı olan bebekler mini bir ters şınav yapmaya bile çalışabilir. Beşiğine bir oyuncak sarkıtarak onu aramasını sağlayabilir ve başını kontrol etmesini öğretebilirsiniz.

3 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz 3. ayında kendisinin fazlasıyla farkına varacağı bir dönemi atlatacaktır. Ellerini, sesleri ve daha bir çok nesneyi ayırt eden bebeğiniz artık insanlarla tanışmaya hazır. Bilincinin bu kadar artmasına fazlasıyla şaşırabilirsiniz. İlk 2 ayın düzensizlikleri yavaça ortadan kalkacak ve yeni bir düzenin parçaları olmaya başlayacaksınız. Bebeğinizin bu yorucu günlerinin geride kalacağını bilmelisiniz. Belki de bu işleri eğlenceli bir hale getirmek stresinizi azaltacaktır. Bebeğinizi fotoğraflayabilirsiniz ve onlarla harika kolajlar yapacağınız zamanın gelmesi heyecanını yaşayabilirsiniz.

9. Hafta Bebek Gelişimi

Sesler bu hafta bebeğimizi oldukça büyüleyecek. Neredeyse duyduğu her şeye kulak veren ve ne olduğunu anlamlandırmaya çalışan bebeğimiz, kelime haznesi oluşturmaya çalışıyor. Henüz okuduğunuz şiirlerin kafiye durumundan bir haber olmuş olsa da bol bol okuyun, dinlemesini sağlayın.

10. Hafta Bebek Gelişimi

Sosyal becerilerini geliştirmek için oldukça istekli bir haftaya giren bebeğiniz, tanıdık yüzlere tepkiler verebiliyor. Sizi görünce gözleri genişleyip parlar ve gülümsemeleri artmış durumda onun bu gelişimini kayıt altına almanız eğlenceli dakikalar geçirmenizi sağlamakla birlikte, doğduğu andan 3. aya gelişine kadar ne kadar büyük bir değişim geçirdiğinin de kanıtı olacaktır.

11. Hafta Bebek Gelişimi

Aylık bebek gelişimi açısından 3. aylık bebeğin gelişiminin en önemli kilometre taşı uyku düzenidir. Artık doğanın kurallarına uymaya başlayan bebeğiniz daha az uyuyor ve gündüzleri daha kısa süreleri uykuda geçiriyor. Bebeğiniz bu hafta oldukça endişeli görünebilir. Odak noktasını arttıran 3 aylık bebek sizin oyunlarınızla ilgilenmeyi kesip geleceği hakkında derin düşüncelere dalarcasına uzaklara bakmaya meyillidir.

12. Hafta Bebek Gelişimi

Uzak diyarları seyre dalan bebeğimizin bilinci bunu yapmaması gerektiğini söyledi ve o artık büyülü bir anın keyfini çıkarmaya çalışıyor. Elindeki parmakları keşfeden bebeğiniz, vücuduyla ilgili farklılıkları anlamaya çalışıyor. Kulakları, burnu ve ellerinin farklılığı bu içsel dünyasında ki gezintiden mi kaynaklanıyor bilinmez ama ellerini birleştirip ağzına koyarak tadına bakmaya çalışabilir. Bez ve kauçuk oyuncakları temiz olması kaydıyla kendisine verirsek farkındalığını arttırmasına yardımcı oluruz.

Bebeğinizin ilk 3 aylık gelişimi bu şekilde sevgili anne ve babalar. 1 – 12 aylık dönemlerini incelemeye devam ediyoruz ve 4 – 6 aylık bebek gelişimi makalemizi okumanızı öneriyoruz. 13. hafta ile 26. haftaları inceleyeceğimiz bu dönemde bebeğiniz yarım yılını doldurmuş olacaktır.

REKLAM ALANI